הענקת פרס למתבולל – עידוד התבוללות!

ביום ראשון האחרון (ראש חודש תמוז תשע"ה – 18 ביוני 2015 למניינם) התקיים טקס הענקת "פרס בראשית" השני, במסגרתו מוענק כל שנה פרס מטעם ממשלת ישראל והסוכנות היהודית ליהודי ש"מעניק השראה לדור הצעיר של העם היהודי".

על פניו הכל נשמע מצויין. חוץ מהעובדה שבשנתיים הראשונות בהן מוענק הפרס הוא הוענק לראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, אשר נשוי לגויה, ואילו השנה הוענק הפרס למייקל דאגלס – בן לאב יהודי (קירק דאגלס) ואם גויה שעל פי ההלכה הינו גוי גמור (ובעצמו נשוי לגויה).

לא בדיוק מודל ההשראה ליהודים, אלא אם כן אתם תומכים בהתבוללות ושמד של העם היהודי.

דאגלס, אשר התבשר על הבחירה בו בחודש ינואר האחרון, אף התייחס לכל עניין ההתבוללות והגיב כי הוא מתכנן להשתמש בכספי הפרס כדי לקדם פעילות להגברת המודעות לחשיבות הפתיחות והגיוון בעולם היהודי (במילים אחרות – לקדם התבוללות).

לא בדיוק מודל לחיקוי עבור יהודים וגם לא בדיוק יהודי (דאגלס נואם בטקס)

לא בדיוק מודל לחיקוי עבור יהודים וגם לא בדיוק יהודי (דאגלס נואם בטקס)

את הטקס העניק כאמור ראש הממשלה נתניהו, שבעצמו היה נשוי לגויה בעבר, אליו התלוו יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (יהודי חובש כיפה), ויו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי.

נתניהו התייחס למהות הפרס וכתב: "הפרס ישים דגש על תפקידו של העם היהודי בהתקדמותה של האנושות, יגביר את גאוות הנוער היהודי במורשתו, יסייע לו לפתח זהות יהודית ויעודד את קשריו עם ישראל"

יו"ר הסוכנות שרנסקי אמר: "התפתחותה והעצמתה של זהות יהודית בישראל ובתפוצות מהוות תמריץ לרווחתה של האנושות כולה. רק בהיותו מודע לחלוטין לזיקתו ולערכי המורשת היהודית יכול היהודי המודרני לממש עד תום את פוטנציאל היצירה המתבסס על הישגי העבר"

מי שהיה הכי גלוי (עד כמה שאפשר) היה סטן פולובץ, מייסד שותף ויו"ר קרן פרס בראשית, שרמז בדבריו על הצורך להכיר בצאצאי התבוללות כיהודים לכל דבר: "ניסיון חייה של משפחת דאגלס והחיבור למורשתה בדרך עצמאית, מסמל את הגישה המגלה פתיחות ליהודים מרקע מגוון. גישה זו חשובה במיוחד דווקא היום, כאשר שאלת המשמעות של 'להיות יהודי' הופכת להיות חשובה מתמיד"

צוחקים ונהנים: בני הזוג נתניהו כאשר לצדם הזוכה בשנה שעברה (מייקל בלומברג (מתבולל בעצמו)

צוחקים ונהנים: בני הזוג נתניהו כאשר לצדם הזוכה בשנה שעברה (מייקל בלומברג) – מתבולל בעצמו

מי שנכחו אף הם בטקס והיו למעשה ההפתעה הגדולה של הערב (עוד יותר ממקבל הפרס בעצמו) היו אנשי חב"ד, בעיקר מקרב הקהילה היהודית מרוסיה.
בין היתר עולה מתיעוד האירוע כי בין המשתתפים בו היה גם הרב יצחק קוגן, המכונה "הצדיק מלנינגרד", רב ומנהל בית כנסת של אגודת חסידי חב"ד במוסקבה, הפועלת תחת אגודת חסידי חב"ד בחבר העמים.

גורמים אשר מתחו ביקורת על זהות מקבל הפרס הסבירו כי מדובר בעידוד התבוללות וכי הכרתו של ראש ממשלת ישראל והסוכנות היהודית בהם כיהודים היא בעיה.

הרב דניאל עשור, ראש המרכז להסברה יהודית במכון י.נ.ר אמר כי "מדובר באירוע חמור מאוד. לדעתי זה ניסיון לעודד התבוללות. חוק השבות לצערנו מכיר בבנים לאב יהודי לעלות לארץ והם מקבלים הכרה. האנשים האלו לא חשים שום צורך לעבור גיור מכיוון שכבר מכירים בהם כיהודים כפי שהם כעת.
האנשים הללו יכולים להיקרא 'ידידי ישראל', אבל בשום פנים ואופן אסור להגדיר אותם כיהודים. לדעתי אירועים כאלה 'מכשירים את השרץ'".

ואכן בתקשורת השמאלנית שררה אווירת חג: כתבות רבות התייחסו לאירוע וטענו שהוא מסמל התקדמות משמעותית בהכרה ב"זרמים יהודים" אחרים (כלומר – רפורמים ושאר מתבוללים אשר אינם נחשבים ליהודים על פי ההלכה).
אתר התעמולה "הארץ" פירסם באתר שלו בשפה האנגלית כתבה נרחבת על הטקס ועל הדברים שנאמרו בו והיללו את האפשרות שבן לאב יהודי ואמא גויה ייחשב כיהודי.

באחת הכותרות נכתב כי "על ידי כיבוד יהודים מתבוללים מוצלחים כמו מייקל דאגלס, פרס בראשית מעניק לגיטימציה לגוונים שונים ביהדות – ללא קשר לייחוס או גיור".

מעודדים התבוללות? (נתניהו, שרנסקי, ואדלשטיין יחד עם דאגלס)

מעודדים התבוללות? (נתניהו, שרנסקי, ואדלשטיין יחד עם דאגלס)

 

One comment

 • סיהאלום תרס"ו

  נו באמת. מי שהביא את הסרטון הזה עשה צחוק מעצמו.

  זה נתניהו. מה ציפיתם? לעקרונות? מייקל דאגלאס שווה לו כסף והרבה. ורק זה העניין. אין פה עניין דתי. ולגבי הטקס המדובר. סתם מושב לצים. לא כדאי להתעסק בדברים יותר חשובים?
  ואני ממש לא מבין אותך מר חיים בן פסח. למה אתה מתרגש מכל ציוץ של משומד, סוטה וגוי?
  ליהודים יש יותר כוח ממלאכי השרת. כל תפילה, התגברות על יצר, שמירה על תורת משה וישראל וכמובן הרחקה מוחלטת מהעמלק הנוצרי וגרורותיו { רפורמים, קונסרבטיבים וכ"ו} .
  אולי נתמקד בלהשתפר בשמירה על מסורת אבותינו וקיום תורת משה וישראל מאשר להלין על הזוהמה והרוע?
  הרי זה לא עזר ולא יעזור.
  ושוב, אתה צודק לדעתי ברוב דבריך אבל מה זה מקדם אותנו לגאולה? השנאה שאתה מפגין נגד הסטרא אחרא מועילה משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.