אודות חיים בן פסח

חיים בן פסח נולד וגדל למשפחה יהודית בארה"ב, אביו ממוצא פולני ואמו ממוצא מצרי. כשהיה לנער צעיר גילה חיים את הרב כהנא ומשנתו שסחפה יהודים רבים כמוהו. הוא מיד נשבה בקסמו של המנהיג האדיר בעל הכח והכריזמה, שקרא ליהודים להגן על עצמם, וכמו רבים אחרים נרתם בפעילויות למען תנועתו של הרב כהנא שנקראה: "הליגה להגנה יהודית" (Jewish Defence League).

הרב ניצל בחכמה את גילו הצעיר של חיים, אז בן 14, כדי להטיל עליו משימות אשר עליהן לא יוכל להשפט בשל היותו קטין. וכך צמח חיים בתוך תנועה שחינכה יהודים להיות גאים חזקים אוהבי תורה, ארץ ישראל, ואיש את רעהו.

שנים לא רבות לאחר מכן אזל לחיים בן פסח המזל והוא נעצר ונשלח לכלא בשל פעילותו בליגה, שנלחמה בין היתר למען שיחרור יהודי ברית המועצות לשעבר ללא שום ספק או פחד, בניגוד לשאר יהודי ארה"ב וישראל שישבו בחיבוק ידיים וגלגלו עיניהם לשמיים בזמן שאחיהם הכלואים ברוסיה, נמקים תחת יד הברזל הסובייטית.

בשנת 1984, לאחר שהשתחרר מהכלא וסיים משפט נוסף לשיחרור על תנאי, תכנן חיים להגשים את חלום חייו ולעלות לארץ ישראל. הוא הכין הכל על מנת לעלות לישראל ולהצטרף לרב מאיר כהנא שעלה כמה שנים קודם לכן, במטרה להציל את העם היהודי מהאסון הערבי שמישש ובא – כך יגשים את שתי שאיפותיו בו זמנית: גם לעלות לישראל וגם לעבוד עם הרב כהנא בשינוי ההיסטוריה של המולדת היהודית!

חיים בן פסח לא זכה להגשים את חלומו. הוא נאלץ להיענות לבקשתו של הרב כהנא להציל את הליגה להגנה יהודית בארה"ב שסבלה מפילוג ויריבויות בהיעדר מנהיג אמיתי.

בלב כבד ומתוך נאמנות לרב הפך חיים בן פסח מאותו יום ליו"ר "הליגה להגנה יהודית" ונשאר בארה"ב.

הליגה בהנהגתו של חיים, היתה מכונה משומנת היטב עם פעילים וסניפים ומחנות אימונים ברחבי ארה"ב הגדולה. חיים החזיר את הליגה להגנה יהודית חזרה למסלולה: להילחם במטרות סובייטיות בארה"ב למען שחרור יהודי בריה"מ.

פעילי הליגה, בראשות חיים בן פסח, פתחו במתקפה חסרת תקדים נגד אישים בכירים ודיפלומטים סובייטים בארה"ב. פעולות אלו העלו בין לילה את העניין היהודי לכותרות, והחלו לייצר את הרעש הציבורי שהוביל לבסוף לריכוכה ובעצם לכניעתה של ברית המועצות שחששה מהתדרדרות יחסיה עם ארה"ב, ולהתרת יהודיה לעלות לארץ.

אבל, כמו גם עם ג'ונתן פולארד, במקום להוקיר תודה לחיים בן פסח על כך שסיכן את עצמו למענה, בחרה מדינת ישראל להתעלם ממנו כאילו שאינו קשור אליה. בעתיד היא גם תקבל את ההחלטה הנבזית למנוע ממנו עליה לארץ ישראל – חלום חייו, באופן אירוני, בגלל אותם מעשים שעשה למענה…

חיים ישב בכלא בארה"ב 5 וחצי שנים בתנאים בלתי אנושיים על מעשי הגבורה שלו, במהלכם נאלץ לשמוע על רצח הרב כהנא בתאו בכלא באותו לילה מקולל.

אלה היו ימים קשים מנשוא, בהם נאלץ להלחם עם פראי אדם על כבודו בכלא, לסבול מרעב בשל מחסור מכוון באוכל כשר, ואולם למרות כל החוויות הקשות שעבר חיים לא נשבר. הוא עמד באתגר בחוזקה ובגבורה.

כשהשתחרר לבסוף מהכלא, גילה חיים שהליגה להגנה יהודית בהיעדרו ובהיעדר הרב כהנא שנרצח, הפכה להיות תנועה חסרת כל טעם וריח, תנועה מלוקקת ומתחסדת כמו שאר התנועות היהודיות לכאורה. זו היתה סופה של הליגה להגנה יהודית.

אולם גם אז לא וויתר חיים בן פסח על החלום המשותף שחלק עם הרב שלו, מאיר כהנא הי"ד. הוא הקים עם עוד כמה אנשים טובים את "כוח משימה היהודי" (Jewish Task Force).

תחילה הוא אף הורשה לבקר בישראל, אבל לא יכל להשאר בגלל תנאי השחרור שלו מהכלא. בשנת 1994 היה הביקור האחרון של בן-פסח בארץ. בניסיונו לעלות ארצה מספר שנים לאחר מכן הוא נעצר בנמל התעופה בישראל, נכלא בתא ל 24 שעות ללא אוכל או שירותים, וגורש בבושת פנים חזרה לאמריקה. מאז,לא הורשה לחזור לישראל יותר.

כיום חיים בן פסח משדר תוכניות בעברית ובאנגלית באינטרנט ובטלויזיה האמריקאית. חיים כמו הרב כהנא, ניבא לא מעט דברים, כאשר העיקרי שבניהם תכנון פיגועי ה 11 בספטמבר מהם הזהיר בתוכניתו בשנת 1994.

חיים באמצעות JTF מגייס תרומות חשובות ובזכות כך תומך במשפחות מתנחלים וביניהם במשפחתו של נעם פדרמן ונוער הגבעות. ארגונו בישראל נקרא "כוח משימה יהודי – הימין האמיתי"  והוא תומך בנעם פדרמן שאחראי גם על נוער הגבעות המדהים.

יבוא היום ותקום ממשלה יהודית בישראל כמון שהרב כהנא הי"ד נלחם, וזו תהיה תחילתה של גאולתנו מהערבים ימח שמם הממררים את חיינו כל כך הרבה שנים הודות למנהיגים המושחתים, התבוסתניים והמתרפסים שהתחלפו בישראל כל כך הרבה פעמים בכל שנות קיומה הכואבות.