איחוד בשמאל: שפיצר (לבני) והרצוג מתאחדים

זה היה באוויר בימים האחרונים והערב (רביעי) זה רשמי – יו"ר "התנועה", ציפי שפיצר (לבני), ויו"ר "העבודה", יצחק הרצוג, הודיעו על ריצה תחת רשימה משותפת: "תנועת העבודה".

במסיבת עיתונאים חגיגית דיברו הערב החתן והכלה והודיעו על השידוך. הם לא דיברו יותר מדי על מה הם מציעים אלא מה הם לא מציעים: הם לא יהיו "ימין קיצוני", אלא תנועת מרכז ציונית שתנהיג את "המחנה הציוני" (עם רמז עבה שהמחנה השני אינו ציוני).

הרצוג פתח את מסיבת העיתונאים ואמר כי האיחוד היה כורח המציאות ושרק ברשימה מאוחדת יהיה ניתן להחליף את נתניהו: "צריך ללכת ביחד כי רק ביחד ננצח. ציפי לבני ואני מציעים לכם אזרחי ישראל תקווה חדשה ועתיד טוב יותר, תקווה לממשלה מעורבת ואכפתית, רצינית ויוזמת שתעשה הרבה יותר ותדבר הרבה פחות. החיבור שלנו, דור שני להורים ששירתו את המדינה, ייצר הנהגה שקולה ואחראית ברוח מנהיגותם של דוד בן גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין. אנו מביאים דיאלוג במקום שנאה, ביטחון במקום פחד, שיתוף במקום שיתוק. את השיתוק נחליף ביוזמה, את הבידוד המדיני נחליף ביוזמה. את חוסר היציבות בביטחון ואת הקיבעון נחליף בחזון"

שפיצר (לבני) ניסתה להתחמק מהשאלה שהופנתה אליה בנוגע לכמות המפלגות בה הייתה חברה בעשור האחרון (ליכוד, קדימה, התנועה, ועכשיו הרשימה המאוחדת), ואף היא גייסה את הייחס המשפחתי: "יצחק הרצוג יכול וצריך להיות ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. אנחנו צריכים להתגייס ביחד כדי ליצור את אותו כוח משותף שיבטיח את זה. הרצוג הוא אדם ראוי, מוכשר וערכי ויהיה ראש ממשלה מצוין. אני מאמינה בכך בלב שלם והאמונה הזאת היא הבסיס לשותפות הזאת. הרצוג ואני גדלנו בשני בתים עם מורשת שונה אבל עם חזון משותף. ינקנו מרושת שונה אבל ערכים משותפים. ההורים שלנו תרמוּ כל אחד בדרכו. היריבות היתה גדולה, אבל היה לה מכנה משותף אחד".

אך עם כל הכבוד לגינוני הכבוד, הדבר לו חיכו כל העיתונאים באולם הערב הוא לשמוע על תכנית הרוטציה בין הרצוג לשפיצר, ואכן הרצוג הצהיר שאם "העבודה" תרכיב את הממשלה אז הוא ושפיצר יכהנו כל אחד במשך שנתיים כראש ממשלת ישראל.

שפיצר והרצוג הערב במסיבת העיתונאים. נואשים להיות ראש ממשלה

שפיצר והרצוג הערב במסיבת העיתונאים. נואשים להיות ראש ממשלה

ציפי שפיצר (לבני): 4 מפלגות בעשור האחרון

ציפי שפיצר (לבני): 4 מפלגות בעשור האחרון

דבר בולט נוסף באיחוד בין שפיצר והרצוג היא התופעה שהחלה כבר בבחירות הקודמות, ובה מפלגות שמאל שמנסות להתחמק מהתדמית השמאלנית ועושות הכל כדי ולמתג עצמן כמפלגות מרכז.

בבחירות הקודמות התופעה הייתה בולטת במיוחד, כאשר גם שלי יחימוביץ' ("העבודה") וגם יאיר לפיד ("יש עתיד") עשו הכל כדי להתחמק מהדימוי השמאלני.

יאיר לפיד. המיתוג כ"מפלגת מרכז" הביא לו 19 מנדטים

יאיר לפיד. המיתוג כ"מפלגת מרכז" הביא לו 19 מנדטים

בבחירות הקרובות נהיה עדים ליותר רשימות שימתגו עצמן כ"מרכז", כאשר מהבחירות האחרונות "יש עתיד" תמשיך לרוץ עם הקו ה"מרכזי", ואליה יצטרפו כאמור "תנועת העבודה" המאוחדת של שפיצר והרצוג, ובימים הקרובים נשמע גם ממפלגתו חדשה של משה כחלון שכבר השיק את קמפיין הבחירות שלו.

3 comments

  • אלי איבזוב

    שלושת המוסקטרים שיעשו רק נזק למדינה בעברית נכונה הרצוג הליצן

  • אלי איבזוב

    כהנא תמיד צדק ז״ל

  • אלי איבזוב

    מה שלום יהודה גליק הייתי רוצה לעלות איתו להר הבית עוד פעם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.