כתב נושא: האם מדינת ישראל בחובות?  (נקרא 2553 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
האם מדינת ישראל בחובות?
« ב- : ספטמבר 14, 2010, 01:17:02 »
החלטתי קצת להשכיל ולהשוות תמג''ים דרך ויקי באינטרנט ביננו לבין מדינות אחרות.

ומצאתי את הציטוט הבא בויקי:
ציטוט
עם זאת, ישראל הוציאה עוד יותר כספים משהיו לה - על כן היא לוותה הלוואות עתק. כיום כשמדינת ישראל חזקה יותר מבחינה כלכלית, היא מחזירה בהדרגה את חובותיה. כשליש מתקציב המדינה היום מוקדש להחזר חובות ותשלום ריביות על חובות אלו.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%9D

האם משהוא יודע אם זה נכון?
אם כן, על כמה בדיוק החוב שלנו עומד? הרי ההיגיון אומר שאם שליש מהתקציב של המדינה הולך לכיסוי ריביות+קרן של ההלוואות האלו, מדינת ישראל מוציאה יותר מ-100 מליארד שקל בשנה על החוב הזה(בין 115-120 מליארד).
זאת אומרת שאם מחר אנחנו פורעים את ההלוואה הזאת איך שהוא, מחר יש למדינת ישראל עוד 115-120 מליארד שקל שזה בשווי של 19-20 אלף שקל פר אזרח.
איך ניתן לקבל יותר מידע על הדבר הזה, אם זה כמובן נכון ולא סתם איזה שטות שכתב עורך הערך בויקיפדיה.

מנותק האלקשי

• מנהל(ת) גלובלי(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
האם מדינת ישראל בחובות?
« להגיב #1 ב- : ספטמבר 14, 2010, 09:18:48 »
כזכור לי, החובות החיצוניים של ישראל הם בערך 80 מיליארד שהם בערך 40% מהתל"ג שהוא 200 מיליארד דולר בשנה.

לעומת זאת החובות של ארה"ב שהם 100% מהתל"ג, של בריטניה 400% מהתל"ג ושל אירלנד יותר מ-1000%

מנותק zelhar

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
האם מדינת ישראל בחובות?
« להגיב #2 ב- : ספטמבר 14, 2010, 10:14:52 »
בסה"כ החוב של ישראל הוא בערך 80% מהתל"ג, כאשר ב 2002 או 2003 הוא הגיע ליותר מ100%. אני לא בטוח מהוא החוב החיצוני במט"ח כנראה האלקשי צודק כי הוא בטוח הרבה יותר קטן מכלל החוב.

ציטוט
זאת אומרת שאם מחר אנחנו פורעים את ההלוואה הזאת איך שהוא, מחר יש למדינת ישראל עוד 115-120 מליארד שקל שזה בשווי של 19-20 אלף שקל פר אזרח.
אי אפשר לפרוע חובות כאלה ביום אחד, ממחזרים אותם כל הזמן וכמו כן הממשלות שמדפיסות כסף דואגות שערכו של הכסף, ובהתאם לכך ערך החובות שלהן, ייתאדה.
ציטוט
איך ניתן לקבל יותר מידע על הדבר הזה, אם זה כמובן נכון ולא סתם איזה שטות שכתב עורך הערך בויקיפדיה.
תחפש באתרים של בנק ישראל, הלשכה לסטטיסטיקה, ומשרד האוצר.

מנותק F-C-B-J

• חבר(ה) מוכר(ת)
  • *
  • על חומותייך עיר דוד הפקדתי שומרים.
האם מדינת ישראל בחובות?
« להגיב #3 ב- : ספטמבר 14, 2010, 11:09:03 »
מה שאומר שיום יבוא וגם חברי הכנסת יחתמו בלישכה ויחכו בקוצר רוח ל28 (=
"זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק"

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
האם מדינת ישראל בחובות?
« להגיב #4 ב- : ספטמבר 14, 2010, 13:04:14 »
כזכור לי, החובות החיצוניים של ישראל הם בערך 80 מיליארד שהם בערך 40% מהתל"ג שהוא 200 מיליארד דולר בשנה.

לעומת זאת החובות של ארה"ב שהם 100% מהתל"ג, של בריטניה 400% מהתל"ג ושל אירלנד יותר מ-1000%

ציטוט
בסה"כ החוב של ישראל הוא בערך 80% מהתל"ג, כאשר ב 2002 או 2003 הוא הגיע ליותר מ100%. אני לא בטוח מהוא החוב החיצוני במט"ח כנראה האלקשי צודק כי הוא בטוח הרבה יותר קטן מכלל החוב.

ציטוט
אי אפשר לפרוע חובות כאלה ביום אחד, ממחזרים אותם כל הזמן וכמו כן הממשלות שמדפיסות כסף דואגות שערכו של הכסף, ובהתאם לכך ערך החובות שלהן, ייתאדה.
ציטוט
תחפש באתרים של בנק ישראל, הלשכה לסטטיסטיקה, ומשרד האוצר.

אני לא מבין משהוא אחד, וסלחו לי על ההצקה, זאת אומרת, שתוך 3-4 שנים אנו גומרים את החוב.. הרי לחוב של 80 מליארד דולר + הריבית משולם סכום של כ-30 מליארד דולר בשנה בערך(תלוי מה שער הדולר). גם אם קיימת ירידת ערך של הכסף(אני מניח שההלוואות צמודות למדד שלנו), הרי אחרי כמה שנים של תשלום החוב חייב לרדת.
אם האם הכוונה שמדינת ישראל ממחזרת את אותם הלוואות, היא שבנוסף ללקיחת עוד הלוואות לצורך תשלום ההלוואות הקיימות היא לוקחת בנוסף עוד הלוואות לפרויקטים אחרים?

מנותק zelhar

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
האם מדינת ישראל בחובות?
« להגיב #5 ב- : ספטמבר 14, 2010, 16:39:32 »
אני לא מבין משהוא אחד, וסלחו לי על ההצקה, זאת אומרת, שתוך 3-4 שנים אנו גומרים את החוב.. הרי לחוב של 80 מליארד דולר + הריבית משולם סכום של כ-30 מליארד דולר בשנה בערך(תלוי מה שער הדולר). גם אם קיימת ירידת ערך של הכסף(אני מניח שההלוואות צמודות למדד שלנו), הרי אחרי כמה שנים של תשלום החוב חייב לרדת.
אם האם הכוונה שמדינת ישראל ממחזרת את אותם הלוואות, היא שבנוסף ללקיחת עוד הלוואות לצורך תשלום ההלוואות הקיימות היא לוקחת בנוסף עוד הלוואות לפרויקטים אחרים?

המדינה ממשיכה לגייס חוב חדש ובמקביל לפרוע את תשלומי החובות שלה. בשנתיים האחרונות הממשלה פעלה בגירעון והגדילה את החוב בסה"כ אבל המגמה הכללית מאז 2003 הייתה של צמצום החוב כיחס מהתמ"ג שים לב שזה אומר שבמספרים מוחלטים החוב כנראה לא קטן הרבה, אבל בגלל הצמיחה בתל"ג היחס של חוב תוצר כן קטן בצורה די משמעותית.