כתב נושא: מספר שאלות על הפרקים הראשונים של בראשית ..  (נקרא 5402 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק MAORO

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • "לדוד,ברוך ה׳ צורי,המלמד ידי לקרב,אצבעותי למלחמה"
אני לא ממש יודע אם זה קשור , ויכול להיות שיצאתי ממש טמבל ,אבל לא משנה,אם לא נשאל איך נדע ?
טוב אז ככה :
בואו נצא קודם כל מנק' הנחה ששום דבר לא מקרי וחסר משמעות בחיים , במיוחד בתורה הקדושה .
אז אחריי שאנחנו מסתכלים מנק' מבט כזו , רציתי לשאול לגבי שני פסוקים בבראשית בהתחלה.
אחד מדבר על חווה : " ואל אישך תשוקתך והוא ימשול בך " , ולעומת זאת , בפרק ד' רואים משפט מאוד מאוד דומה :"ואלייך תשוקתו ואתה תמשול בו".
האם יש קשר בין שני המשפטים המאוד מאוד דומים , שאחד נאמר לחווה ואחד לקין ?
ועוד כמה שאלות :
מי הייתה אימו של אנוש ?
מי הם בני האלוהים,ואם מדובר על בני אדם רגילים , מי הם בנות האדם ?
מה פירוש "ויתהלך חנוך את האלוקים " ?
חכמה בגויים תאמין:"אויב גלוי הוא קללה, אבל מעמיד פני ידיד גרוע ממנו." - בנג'מין פרנקלין .
"תכופות אנו נותנים בעצמנו לאויב את הכלים לכלותנו." - איזופוס.
"פייסן הוא אדם המאכיל תנין, בתקווה שהוא יאכל אותו אחרון." - וינסטון צ'רצ'יל
"קודם כל תהיינה העובדות בידיך, ואז תוכל לסלף אותן כאוות נפשך."- מרק טווין.

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
אני לא ממש יודע אם זה קשור , ויכול להיות שיצאתי ממש טמבל ,אבל לא משנה,אם לא נשאל איך נדע ?
טוב אז ככה :
בואו נצא קודם כל מנק' הנחה ששום דבר לא מקרי וחסר משמעות בחיים , במיוחד בתורה הקדושה .
אז אחריי שאנחנו מסתכלים מנק' מבט כזו , רציתי לשאול לגבי שני פסוקים בבראשית בהתחלה.
אחד מדבר על חווה : " ואל אישך תשוקתך והוא ימשול בך " , ולעומת זאת , בפרק ד' רואים משפט מאוד מאוד דומה :"ואלייך תשוקתו ואתה תמשול בו".
האם יש קשר בין שני המשפטים המאוד מאוד דומים , שאחד נאמר לחווה ואחד לקין ?
ועוד כמה שאלות :
מי הייתה אימו של אנוש ?
מי הם בני האלוהים,ואם מדובר על בני אדם רגילים , מי הם בנות האדם ?
מה פירוש "ויתהלך חנוך את האלוקים " ?
לא על הכל כמובן אני יכול לענות לך נשאיר את ההתחלה ליותר חכמים כאן (יוסי מופנה אליך ;D) גם על אמא של אנוש אני לא יודע את שה תשאל רב זו נשמעת שאלה קשה. אוקיי, אז בני האלוקים הם כנראה מלאכים. שמעתי סיפור יפה שהמלאכים דיברו על חטאי בני האדם והקב״ה אמר למלאכים שאין להם זכות לדבר עליהם כי כידוע למלאכים אין יצר הרע. בקיצור המלאכים ירדו לעולם וקיבלו יצר הרע ומיד התחילו לעשות פה בלגן ובאו על בנות האדם ומהמלאכים ובנות האדם יצאו הנפילים. יש עוד פירוש שאומר שבני האלוקים הם השופטים שבעצם חטאו ועשו מעשים בלתי מוסריים. בנוגע לחנוך, אני מאמין שהפשט או ר שהוא הלך בדרכי ה׳ כלומר אדם ירא שמים שלא חוטא אבל ידוע הפרוש על הפסוק שחנוך הוא אחד מעשרת הצדיקים שעלו לשמים בחייהם (מזכיר קצת את חגיגה בסנוקר לא?) וחנוך עצמו הפך למלאך- מלאך סופר שאת שמו אסור לי לכתוב אז נגיד שזה מתחיל ב-מטטר...
״אַתָּה תָקוּם תְּרַחֵם צִיּוֹן כִּי עֵת לְחֶנְנָהּ כִּי בָא מוֹעֵד.״
״כִּי רָצוּ עֲבָדֶיךָ אֶת אֲבָנֶיהָ וְאֶת עֲפָרָהּ יְחֹנֵנוּ.״

מנותק MAORO

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
כן את השם אני מכיר,פשוט הבנתי שיש המון המון פירושים , ורציתי לשמוע את כולם ..
ומיהם אותם נפילים ? איך הם היו נראים אם הם שילוב של מלאך ואדם ?
והאם זה אומר שמלאכים מתרבים כמו בני אדם , כלומר יש להם איברי רבייה , נקביים וזכריים ?
מעניין ...
חכמה בגויים תאמין:"אויב גלוי הוא קללה, אבל מעמיד פני ידיד גרוע ממנו." - בנג'מין פרנקלין .

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
כן את השם אני מכיר,פשוט הבנתי שיש המון המון פירושים , ורציתי לשמוע את כולם ..
ומיהם אותם נפילים ? איך הם היו נראים אם הם שילוב של מלאך ואדם ?
והאם זה אומר שמלאכים מתרבים כמו בני אדם , כלומר יש להם איברי רבייה , נקביים וזכריים ?
מעניין ...
אין להם איברים כמו שלנו אבל כנראה מתוקף הנסיון שלהם שהם ירדו לעולם וקיבלו יצר הרע אז הם קיבלו גם איברי רביה כמו של בני האדם כי אחרת מה שווה הניסיון? בעיקרון נפילים הם בני אדם גדולים לדוגמא עוג מלך הבשן. כדי לסבר את האוזן, משה רבנו היה בגובה 5 מטרים ומטהו היה באורך 5 מטרים כשהוא קפץ להכות את עוג (קפיצתו הייתה גם 5 מטרים) כלומר בסך הכל 15 מטרים, לפי מה שאני זוכר הוא הגיע לו בערך עד הקרסול רק (!) תחשוב כמה גבוה הוא היה. היו לך גם את ארבעת הנפילים בחברון (אם תהית פעם מדוע קוראים למקום ״קריית ארבע״- על שם ארבעת הענקים שישבו במקום שאת שמם אני לא זוכר על אף שלמדתי את זה...שמותיהם מופיעים במסכת סוטה כמובן כל שם הוא מדרש.

מנותק MAORO

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
זאת אומרת הוא היה בגודל של הר ..
המידות שלו מתוארות באיזה מקום ?
ועוד דבר ,נראה לי שהם נעלמו מהעולם לא ?
זאת אומרת , לפי מה שכתוב , יש סיבה מיוחדת שהם נעלמו? או שהם פשוט נעלמו כמו הראמים ?

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
זאת אומרת הוא היה בגודל של הר ..
המידות שלו מתוארות באיזה מקום ?
ועוד דבר ,נראה לי שהם נעלמו מהעולם לא ?
זאת אומרת , לפי מה שכתוב , יש סיבה מיוחדת שהם נעלמו? או שהם פשוט נעלמו כמו הראמים ?
זה מובא אני חושב  במסכת סוטה תנסה לעשות את החישוב לבד של 15 מטר בערך עד הקרסול כפול כמה פעמים שזה נכנס בגוף האדם. אגב ידוע שהוא הרים הר (!) ואיים לזרוק אותו על בני ישראל עד שמשה פגע בו וההר נפל לו על הראש. אם אני זוכר נכון גם היה משהו עם השיניים שלו שהיו עקומות כאל וארוכות והן נתקעו בתוך ההר והוא לא יכל להוריד את ההר מהראש ולכן מת (אבל אל תתפוס אותי במילה אני אומר דברים שאני זוכר פשוט ולא להכל יש סימוכין ;D).

מנותק אביר הקרנפים

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • מוסר, כבוד, יהדות.
אם יש קשר של ממש בין הלשונות של התשוקה והממשלה, זה אין לי מושג. יכול להיות שזו דרך ביטוי תנכ"ית. צריך לשאול רב.
אני יכול למצוא הקבלה מעניינת. כשם שלאשה יש כוח לפתות את האיש, אבל בסופו של דבר האיש יכול להתגבר על עצמו ועל כוח הפיתוי של האשה ובכך למשול בה, ככה לחטא יש את הכוח להצית את התשוקה בלב האדם. מה שנקרא היצר הרע. תאוות, כעס וכו'. אבל אם האדם יתגבר על התשוקה לחטוא, הוא יכול למשול בו.

אמו של אנוש הייתה אחותו. כתוב במדרש שעם קין והבל נולדו גם בנות. עם אחד מהם נולדה תאומה ועם אחר נולדו עוד שתי בנות. לא זוכר אם נולדו בנות גם עם שת או שהוא פשוט לקח את האחות השלישית. מה שבטוח, בדור הראשון נשאו את אחיותיהם.

חנוך היה צדיק גמור והיה אחד משלושה שעלו לגן עדן בחייהם.

ולמי שהזכיר פה עשרה צדיקים שנכנסו לגן עדן בחייהם, הרשה לי להזכיר לך את שאלתו של רבי חנוכה בן משה הלוי: מה? בחייהם נכנסו ככה חופשי?
וענה לו הרב: לא. בחייהם הובטח להם שיכנסו.

ושלושה נכנסו בחייהם (ככה חופשי): חנוך בן ירד, אליהו הנביא ורבי יהושע בן לוי.
אמת, כבוד וכוח. שלושה דברים שאנשים מחפשים ומבקשים מזולתם כל ימי חייהם ולא יודעים שצריכים למצוא את זה בתוך עצמם.

צבא יהושע עוד יחזור!

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
אם יש קשר של ממש בין הלשונות של התשוקה והממשלה, זה אין לי מושג. יכול להיות שזו דרך ביטוי תנכ"ית. צריך לשאול רב.
אני יכול למצוא הקבלה מעניינת. כשם שלאשה יש כוח לפתות את האיש, אבל בסופו של דבר האיש יכול להתגבר על עצמו ועל כוח הפיתוי של האשה ובכך למשול בה, ככה לחטא יש את הכוח להצית את התשוקה בלב האדם. מה שנקרא היצר הרע. תאוות, כעס וכו'. אבל אם האדם יתגבר על התשוקה לחטוא, הוא יכול למשול בו.

אמו של אנוש הייתה אחותו. כתוב במדרש שעם קין והבל נולדו גם בנות. עם אחד מהם נולדה תאומה ועם אחר נולדו עוד שתי בנות. לא זוכר אם נולדו בנות גם עם שת או שהוא פשוט לקח את האחות השלישית. מה שבטוח, בדור הראשון נשאו את אחיותיהם.

חנוך היה צדיק גמור והיה אחד משלושה שעלו לגן עדן בחייהם.

ולמי שהזכיר פה עשרה צדיקים שנכנסו לגן עדן בחייהם, הרשה לי להזכיר לך את שאלתו של רבי חנוכה בן משה הלוי: מה? בחייהם נכנסו ככה חופשי?
וענה לו הרב: לא. בחייהם הובטח להם שיכנסו.

ושלושה נכנסו בחייהם (ככה חופשי): חנוך בן ירד, אליהו הנביא ורבי יהושע בן לוי.
אשריך על הבקיאות בתורה ובסרטי בורקס.

מנותק אביר הקרנפים

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • מוסר, כבוד, יהדות.
עשית לי חשק לבורקס!
אם תעירו ואם תעוררו...
אמת, כבוד וכוח. שלושה דברים שאנשים מחפשים ומבקשים מזולתם כל ימי חייהם ולא יודעים שצריכים למצוא את זה בתוך עצמם.

צבא יהושע עוד יחזור!

מנותק MAORO

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
עזבו רגע בורקסים תתרכזו שנייה בנושא  ;D
אם אכן הוא הביא ילד עם אחותו , איך זה שכולנו לא כמו עמון ומואב ?
ומאיפה אחותו באה? מחווה ? או שאתה מתכוון לאחות של שת ? 
או שאולי אחות זה פחות חמור מילדה ?  ;D חחח הנושא הזה מוזר ..
ועוד שאלה , רבי יהושע בן לוי לא עמד על פתחה של גיהנם ?
ולגביי הפירוש , גם אני חשבתי על הפירוש שאמרת אבל האמת התפדחתי להגיד אותו  :::D
ועוד שאלה לגביי המלאכים , איך יש רשות למלאכים לדבר על חטאי האדם ?
האם זה נובע מתוך קנאה לדבר ה' , או מתוך קנאה בבני האדם ?
ואני חס וחלילה מקטרג על מלאכים , אני רק שואל , חחחחח חסר לי עכשיו שגם המלאכים יתעצבנו שאני מלכלך עליהם ..

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
עזבו רגע בורקסים תתרכזו שנייה בנושא  ;D
אם אכן הוא הביא ילד עם אחותו , איך זה שכולנו לא כמו עמון ומואב ?
ומאיפה אחותו באה? מחווה ? או שאתה מתכוון לאחות של שת ? 
או שאולי אחות זה פחות חמור מילדה ?  ;D חחח הנושא הזה מוזר ..
ועוד שאלה , רבי יהושע בן לוי לא עמד על פתחה של גיהנם ?
ולגביי הפירוש , גם אני חשבתי על הפירוש שאמרת אבל האמת התפדחתי להגיד אותו  :::D
ועוד שאלה לגביי המלאכים , איך יש רשות למלאכים לדבר על חטאי האדם ?
האם זה נובע מתוך קנאה לדבר ה' , או מתוך קנאה בבני האדם ?
ואני חס וחלילה מקטרג על מלאכים , אני רק שואל , חחחחח חסר לי עכשיו שגם המלאכים יתעצבנו שאני מלכלך עליהם ..
ידוע גם שלקין ולהבל היו אחיות והם התחתנו איתן ומכאן נבעה גם הסיבה לרצח של קין את הבל (אם אתה לא מכיר את הסיפור אני אשמח לספר לך אותו), מכאן הגיוני ששת הלך עם אחות.
אל תדאג המלאכים לא יתעצבנו עליך (אלא אם כן הם אשכנזים ;D ואז הלך עליך), ולעניין, המלאכים בהרבה דברים לכאורה מייעצים לה׳ מקטרגים על בני אדם ועל עמים מסוימים ומסנגרים על אחרים. הם קיטרגו על חטאי בני האדם אבל מה החוכמה לדבר על מישהו אחר שאין לך בכלל אפשרות לחטוא? לכן הם ירדו ארצה, קיבלו יצר הרע ובסוף נהיו יותר גרועים מבני האדם.

מנותק MAORO

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
אז אם הם קיבלו יצר הרע , אז הם היו מלאכים עם יצר רע, או בני אדם, או מה הם היו בדיוק ? לא מובן הקטע הזה ... זאת אומרת , איך הם היו נראים ?
ולגבי קין והבל , זה כי הוא קינא בו לא ? ואם לא , אז תספר , אין לי מה להפסיד , רק להרוויח .

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
אז אם הם קיבלו יצר הרע , אז הם היו מלאכים עם יצר רע, או בני אדם, או מה הם היו בדיוק ? לא מובן הקטע הזה ... זאת אומרת , איך הם היו נראים ?
ולגבי קין והבל , זה כי הוא קינא בו לא ? ואם לא , אז תספר , אין לי מה להפסיד , רק להרוויח .
אין לי מושג איך הם היו נראים אבל אני מניח שמשהו כמו בני אדם.
זה לא מה שסיפרו לך בבית הבפר שהוא הרג אותו כי ה׳ אהב את המנחה שלו פחות...מה הדבר שגורם הכי הרבה ריבים?-נכון, נשים. קין נולד עם עוד אחות תאומה ואילו הבל נולד עם עוד 2 אחיות תאומות (כלומר שלישיה). כל אח אמור היה לקחת את האחיות התאומות שלו וקין קינא בהבל על כך שיש לו עוד אחות והרג אותו. יותר מזה, אתה יודע איך הוא הרג אותו? תחשוב שאתה האדם הראשון בעולם, היית יודע איך הורגים מישהו? גם קין לא ידע והוא נשך את הבל בכל גופו מאות נשיכות עד שזה נפח את נשמתו.

מנותק MAORO

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
זאת אומרת שמה שהניע אותו זה זימה ..
מעניין לראות איך אנשים בדרגה כזו ש"הכירו" את הקב"ה מקרוב ,עדיין חטאו בגלל אותם שטויות שחוטאים בימינו ..
היצר הרע לא פרייאר בכלל !

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
אם הוא היה פרייאר לא היה שווה לחיות כאן, כל הכיף שיש יצר הרע ומתוך כך יש מצוות.

מנותק אביר הקרנפים

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • מוסר, כבוד, יהדות.
ראשית, אל תגיד לי לעזוב את הבורקסים, יען כי לא אכלתי בורקסים כבר כמה חודשים טובים!

לעניינינו. חדש לי שקין הרג את הבל בשביל נקבות. פעם ראשונה שאני שומע את זה.
למה לא כולנו כמו עמון ומואב? בגלל שבני נח נצטוו על העריות. לוט שכב עם בנותיו בשכרותו וכך יצאו עמון ומואב. אבל מה שקרה "שם למעלה" זה מה שה' תכנן. וכך היו אמורים להתחיל הדורות הראשונים.

איך היו נראם בני האלוהים? שניה... אני מעלה לך תמונה לפייסבוק :P

צבא יהושע עוד יחזור!

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
ראשית, אל תגיד לי לעזוב את הבורקסים, יען כי לא אכלתי בורקסים כבר כמה חודשים טובים!

לעניינינו. חדש לי שקין הרג את הבל בשביל נקבות. פעם ראשונה שאני שומע את זה.
למה לא כולנו כמו עמון ומואב? בגלל שבני נח נצטוו על העריות. לוט שכב עם בנותיו בשכרותו וכך יצאו עמון ומואב. אבל מה שקרה "שם למעלה" זה מה שה' תכנן. וכך היו אמורים להתחיל הדורות הראשונים.

איך היו נראם בני האלוהים? שניה... אני מעלה לך תמונה לפייסבוק :P
אתה רציני איתי בעניין קין והבל? זה דבר די טריוויאלי הייתי בטוח שדווקא אתה אמור לדעת דבר כזה.

מנותק אביר הקרנפים

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • מוסר, כבוד, יהדות.
אתה יכול להביא לי את המקור לזה?
כי כשאני למדתי חומש עם רש"י בתלמוד התורה וכו' לא הזכרו את זה במאום. גם לא בכיתות הגבוהות יותר. עוד למדנו שקין הרג את הבל באבן ולא בנשיכות...
חשוב מאוד לדעת אם הפירוש שאתה מציג בא ממדרשי חז"ל או מ"מבקרי המקרא" שמלמדים בבית הספר.

צבא יהושע עוד יחזור!

מנותק UM-96

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הבא להורגך-השכם להורגו
אתה יכול להביא לי את המקור לזה?
כי כשאני למדתי חומש עם רש"י בתלמוד התורה וכו' לא הזכרו את זה במאום. גם לא בכיתות הגבוהות יותר. עוד למדנו שקין הרג את הבל באבן ולא בנשיכות...
חשוב מאוד לדעת אם הפירוש שאתה מציג בא ממדרשי חז"ל או מ"מבקרי המקרא" שמלמדים בבית הספר.
ממבקרי המקרא מן הסתם שלא...כן זה ממדרשים ואם אתה רוצה אני אשאל רב בע״ה ואני אחזיר לך תשובה.