סקר

האם רצוי לבצע רפורמה במדיניות הלשונית בשפה העברית?

כן, בוודאי חובה לדבר עברית נכונה
9 (90%)
לא, אין מדברים עברית משום שהיא לשון הקודש ולא לשון חול
1 (10%)
לא, איני רואה סיבה לבצע שינוי כלשהו
0 (0%)
אין דעה
0 (0%)

סך הכל הצבעות: 0

כתב נושא: סקר על עברית:שאלה+הרחבה  (נקרא 4831 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק דניאל בן יהושע

• חבר(ה) מוסמך(ת)
  • *
סקר על עברית:שאלה+הרחבה
« ב- : אוקטובר 27, 2009, 18:22:17 »
טוב אז כך, בעצם השאלה שנשאלת היא האם עלינו לבצע שינוי כלשהו בהגייה ובשיטת הלימוד של השפה העברית, כפי שאתם יודעים העברית בת זמננו רחוקה מרחק אין קץ מהעברית המקראית ואפשר להגיד גם באותה מידה מהעברית המשנאית משום ששפתנו אינה נלמדת כנדרש, הן בהגייתהּ והן בלימוד חוקיהּ הבסיסיים.
בהגייה - ישנו אובדן של 7 צלילים ייחודים: שלושת צלילי דג"ת, שהם בעצם הצלילים הרכים/הרפים של האותיות ד',ג' ות' וכן אין הוגים בעברית ק', צ', ט' ו-ו' נכונה, מלבד זאת הילידים היהודים מתחילים לאבד, ואף רובם איבדו את הגיית צלילי האותיות ח',ע' ור'.
כמו כן - ההגייה הספרדית שובשה, במקור היא הייתה הגייה מאוד יפה ועשירה, אך בשל לימוד לא נכון שלה היא השתבשה, אני אישית לא חושב שיש ללמד את ההגייה הספרדית, חרף יופיה הרב אלא את ההגייה הטברנית - שהינה הגייה מוכחדת, אך בעזרת מחקרים שיחזרוה, השוני בין ההגיות הוא שההגייה הספרדית מקיימת מערכת של חמש תנועות(A,E,I,O,U) ואילו ההגייה הטברנית מקיימת מערכת של שבע תנועות - חמש תנועות הדומות לתנועות ההגייה הספרדית + שתי תנועות נוספות. ההגייה הטברנית אף באה לידי ביטוי בניקוד העברי העכשווי שהוא בעצם גרסה מאוחרת של הניקוד טברני, כלומר הוא מושתת על אותה מערכת של שבע תנועות, אף על פי שהגייה זו הוכחדה יש לה שריד והוא בעצם ההגייה האשכנזית, שמשובשת בצורה רחבה בכל הקשור לעברית, ואף ארחיק לכת ואצא בזעקה רמה - ההברה/ההגייה האשכנזית פסולה.
לימוד החוקים הבסיסיים - בעקבות קיצוצים נרחבים במשרד החינוך ושינויי תכניות לימודים לאורך השנים חל שיבוש בהוראת העברית בבתי הספר, אין מלמדים כראוי וכפי שרצוי ואף חובה ללמד - נערים בוגרי תיכון אינם יודעים לנקד, כותבים לעיתים קרובות עם שגיאות כתיב, משתמשים בתחביר לקוי, אינם מבינים את הנקרא, והבעיות רק ממשיכות להתווסף במרוצת השנים וכל זאת הודות למדיניות החינוך הכושל והנחשל במדינת ישראל.

מסקנה - מדינה שלמה צריכה חינוך לשוני מחדש ובשביל כך אנחנו זקוקים לרפורמה.

אנא ענו לשאלה המוצגת בסקר, ואם חפץ לבכם אף שאלו שאלות נוספות ו/או הגיבו לכתוב.
מצפה לתגובותיכם.

« עריכה אחרונה: אוקטובר 27, 2009, 18:46:36 על ידי חיים בן_פסח »
דין יהושע בסיף! אמן.
ܕܝܢܐ ܕܝܗܘܫܘܥ ܒܣܝܦܐ! ܐܡܝܢ.

כ-מיליון יהודים מבריה"מ הארורה לשעבר מודים לך, הרב כהנא הי"ד זצוק"ל, על שגאלתנו מיד שעבוד מלכות עגלה!

מנותק חיים בן_פסח

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
עברית:שאלה+הרחבה
« להגיב #1 ב- : אוקטובר 27, 2009, 18:44:21 »
בס''ד

אני מסכים עם דניאל הי''ו. בתור יהודי שנולד וגדל בגלות הארורה, הצטרכתי ללמוד עברית מסיפרי דיקדוק. אולי אני כל כך אוהב את השפה הקדושה שלנו דוקא מכיוון שהיא לא שפת האם שלי לצערי הרב. בכל אופן, לעניות דעתי ראוי ורצוי שנלמד עברית נכונה, ויתרה מזו שנלמד לאהוב את שפת הקודש שלנו שהיא השפה היפה והנפלאה ביותר שבעולם.

מנותק אלמ

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • וְהַמַּשְׂכִּלִים יַזְהִרוּ כְּזֹהַר הָרָקִיעַ
« להגיב #2 ב- : אוקטובר 27, 2009, 18:53:58 »
עברית נכונה ותקינה ללא שום ספק ואני מקפיד על כך, אך דבר זה אינו בר קיימא בדורינו, משום שההשתלטות של שפת רחוב וביטויים סרוחים לדעתי
בקרב בני הנוער עולה על גדותיו.
יותר מזה, אף בימינו אין מקפידים על כך בבתי הכנסיות,יש יוצאים מן הכלל (תימנים),אך כעיקרון אין הקפדה בהבהרת האותיות העבריות.
'אם בארזים נפלה שלהבת,מה יגידו אזובי הקיר'.
כל מה שהיה טוב, עכשיו נחשב רע.
התיישבות הייתה מצווה, עכשיו היא עבירה.
להתגייס לצבא היה זכות, עכשיו זה חובה, עבודת כפיים הייתה כבוד, עכשיו זו בושה.

מנותק דניאל בן יהושע

• חבר(ה) מוסמך(ת)
  • *
« להגיב #3 ב- : אוקטובר 27, 2009, 19:18:17 »
בס''ד

אני מסכים עם דניאל הי''ו. בתור יהודי שנולד וגדל בגלות הארורה, הצטרכתי ללמוד עברית מסיפרי דיקדוק. אולי אני כל כך אוהב את השפה הקדושה שלנו דוקא מכיוון שהיא לא שפת האם שלי לצערי הרב. בכל אופן, לעניות דעתי ראוי ורצוי שנלמד עברית נכונה, ויתרה מזו שנלמד לאהוב את שפת הקודש שלנו שהיא השפה היפה והנפלאה ביותר שבעולם.

כל הכבוד חיים! יישר כח! דוגמה למופת.

עברית נכונה ותקינה ללא שום ספק ואני מקפיד על כך, אך דבר זה אינו בר קיימא בדורינו, משום שההשתלטות של שפת רחוב וביטויים סרוחים לדעתי
בקרב בני הנוער עולה על גדותיו.
יותר מזה, אף בימינו אין מקפידים על כך בבתי הכנסיות,יש יוצאים מן הכלל (תימנים),אך כעיקרון אין הקפדה בהבהרת האותיות העבריות.
'אם בארזים נפלה שלהבת,מה יגידו אזובי הקיר'.

יפה אמרת, אך אסור להתייאש, תמיד להלחם.
דין יהושע בסיף! אמן.

כ-מיליון יהודים מבריה"מ הארורה לשעבר מודים לך, הרב כהנא הי"ד זצוק"ל, על שגאלתנו מיד שעבוד מלכות עגלה!

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #4 ב- : אוקטובר 27, 2009, 21:56:10 »
אני אישית חושב שכיוון שכל שפה היא אלמנט שעובר אבולוציות לאורך ציר הזמן ולאור העובדה שתופעה זו אינה מצומצמת לשפתנו- אני חושב שטוב יהיה אם יתמקדו בכישורי השפה של העברית העכשוית, לבער עד כמה שאפשר את העילגות (כזו שאיננה נובעת מלקויות למידה מובנות) להמשיך לקדם את התפתחות השפה שתיתן מענה לעולם המתפתח והמשתנה שלנו וככזו שלא נכנעת כעלה נידף בפני הגדרות שמקורן העיקרי הוא אנגלית, עודף הלועזית בשפה הוא לצנינים בעיניי, אני לא חושב שמתן דגש על חזרה כפויה לשפת המקרא תשנה משהו, היא רק תפגע, ישנם הרגלים שפתיים/גרוניים/חיכיים ושיניים שהשתנו לאורך הדורות בעם, זה עניין מובנה, עדיף לנסות להתמקד בקטע הזה העכשוי במום לנסות לשחזר תקופה שלא תחזור לעולם, שפה היא מעצבת תרבות, תרבות ימי התנ"ך חלפה מן העולם ללא שוב.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק גַּם בָּשָׁן וְגַם גִּלְעָד

• מנהל הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • אבי פרחן – יום יבוא אחים נחזורה!
עברית:שאלה+הרחבה
« להגיב #5 ב- : אוקטובר 28, 2009, 09:11:15 »
בס''ד

גם אני מסכים עם דניאל בכל מילה. מי ייתן ותשוב עטרה ליושנה. עטרה לא מחליפים.

מנותק דניאל בן יהושע

• חבר(ה) מוסמך(ת)
  • *
« להגיב #6 ב- : אוקטובר 28, 2009, 16:48:36 »
אני אישית חושב שכיוון שכל שפה היא אלמנט שעובר אבולוציות לאורך ציר הזמן ולאור העובדה שתופעה זו אינה מצומצמת לשפתנו- אני חושב שטוב יהיה אם יתמקדו בכישורי השפה של העברית העכשוית, לבער עד כמה שאפשר את העילגות (כזו שאיננה נובעת מלקויות למידה מובנות) להמשיך לקדם את התפתחות השפה שתיתן מענה לעולם המתפתח והמשתנה שלנו וככזו שלא נכנעת כעלה נידף בפני הגדרות שמקורן העיקרי הוא אנגלית, עודף הלועזית בשפה הוא לצנינים בעיניי, אני לא חושב שמתן דגש על חזרה כפויה לשפת המקרא תשנה משהו, היא רק תפגע, ישנם הרגלים שפתיים/גרוניים/חיכיים ושיניים שהשתנו לאורך הדורות בעם, זה עניין מובנה, עדיף לנסות להתמקד בקטע הזה העכשוי במום לנסות לשחזר תקופה שלא תחזור לעולם, שפה היא מעצבת תרבות, תרבות ימי התנ"ך חלפה מן העולם ללא שוב.
מחד, אני מסכים איתך שפה טבעהּ לעבור אבולוציות, אבל מאידך אין פה "אבולוציה" שכן עברית לא באמת הייתה שפה מדוברת על ידי היהודים - נכון ישנן עדויות פה ושם שיהודי המזרח תקשרו עם יהודי המערב בעברית, אבל זה לא בסיס, "האבולוציה" של העברית כפויה עליה - לא עקב התפתחות לשונית טבעית אלא עקב התפתחות לא נכונה של השפה - תוך ביטול מאפיינים שונים שלה(למזלנו תכניתו של בן גוריון להוריד את המושא "את" לא צלחה, הוא טען שאין עוד שפה שיש בה את המושא הזה, עובדה זו רק מראה שהוא לא ידע ארמית).
עודף הלועזיות אינו טוב - אבל מימי חז"ל נכנסו מילים רבות ושונות משפות העממים לעברית, כך שאין פה מאפיין ייחודי של העת הזאת.
"...ישנם הרגלים שפתיים/גרוניים/חיכיים ושיניים שהשתנו לאורך הדורות בעם..." - דברי כפירה ותו לא, מדברייך נובע כי אתה ממליץ להשתמש בהגייה הקלוקלת, חז"ל אמרו על זה:"תני אין מעבירין לפני התיבה לא חיפנין(תושבי חֵיפָה) ולא בישנין(תושבי בית שאן) ולא טיבעונין(תושבי טבעון) מפני שהן עושין היהין חיתין ועיינין אאין אם היה לשונו ערוך מותר" (ירושלמי, ברכות, ב, ט"ז, ב).
דין יהושע בסיף! אמן.

מנותק יחיאל

• חבר(ה) של כבוד
  • *
« להגיב #7 ב- : אוקטובר 28, 2009, 18:29:57 »
אני מסכים איתך !

מנותק El Blanco

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
« להגיב #8 ב- : נובמבר 01, 2009, 04:36:47 »
בס"ד

לעניות דעתי, צריך ואף מוכרחים אנחנו להתאים את השפה והמילים שאנו מוציאים מפינו (בדגש על ניבול פה, אבל זה כבר קשור לדיון אחר).

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #9 ב- : נובמבר 28, 2009, 22:02:00 »
מחד, אני מסכים איתך שפה טבעהּ לעבור אבולוציות, אבל מאידך אין פה "אבולוציה" שכן עברית לא באמת הייתה שפה מדוברת על ידי היהודים - נכון ישנן עדויות פה ושם שיהודי המזרח תקשרו עם יהודי המערב בעברית, אבל זה לא בסיס, "האבולוציה" של העברית כפויה עליה - לא עקב התפתחות לשונית טבעית אלא עקב התפתחות לא נכונה של השפה - תוך ביטול מאפיינים שונים שלה(למזלנו תכניתו של בן גוריון להוריד את המושא "את" לא צלחה, הוא טען שאין עוד שפה שיש בה את המושא הזה, עובדה זו רק מראה שהוא לא ידע ארמית).
עודף הלועזיות אינו טוב - אבל מימי חז"ל נכנסו מילים רבות ושונות משפות העממים לעברית, כך שאין פה מאפיין ייחודי של העת הזאת.
"...ישנם הרגלים שפתיים/גרוניים/חיכיים ושיניים שהשתנו לאורך הדורות בעם..." - דברי כפירה ותו לא, מדברייך נובע כי אתה ממליץ להשתמש בהגייה הקלוקלת, חז"ל אמרו על זה:"תני אין מעבירין לפני התיבה לא חיפנין(תושבי חֵיפָה) ולא בישנין(תושבי בית שאן) ולא טיבעונין(תושבי טבעון) מפני שהן עושין היהין חיתין ועיינין אאין אם היה לשונו ערוך מותר" (ירושלמי, ברכות, ב, ט"ז, ב).
א.) מה שאתה אומר לא נפסק להלכה למעשה, ומי שמך לקבוע מה נחשב כפירה?!
מזל גדול שלא אתה זה שקובע, מה גם שהגיה נכונה בעברית איננה חלק מי"ג עיקרי אמונה, כך שלומר על זה כפירה, זה הבל גמור ודברי שטות בטלים.
ב.) העברית עברה אבולוציה מימי אברהם עד ימי בר כוכבא ולא עברית זו כעברית זו, אז חדל קשקשת.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק גַּם בָּשָׁן וְגַם גִּלְעָד

• מנהל הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • אבי פרחן – יום יבוא אחים נחזורה!
« להגיב #10 ב- : נובמבר 29, 2009, 00:25:47 »
שמעתי מתוך שיחה עם הרב דב ליאור שליט"א, שאמר מפי הרב פיינשטיין, שגם בתקופות קדומות מאד בחיי העם היהודי (כנראה תקופת הראשונים ואף קודם-לכן) העברית לא הייתה סימילארית לזו של משה רבנו מבחינת צורת ההגיה הפונטית. וכנראה רק לכשתחזור הנבואה ויחזרו הנביאים, רק אז נדע בדיוק את סוד ההגיה העברית המקורית והמדוייקת של לשון-הקודש (ויש כזו, כלומר ישנה הגיה "ספציפית" שהיא ורק היא- המקורית והמדוייקת. כך לפחות על-פי הבנתי את דבריו).

עד אז, כל אחד יכול לקרוא לפי הגייתו האישית ולצאת ידי חובה, כי סוף כל סוף הלשון היא אותה הלשון.