כתב נושא: מפתיע, הסופר המשומד (לצערנו) היינריך היינה כתב דברים מפתיעים  (נקרא 2881 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
מאה שנה לפני שהיכו גלים בעולם

היינריך היינה (חי במאה ה-19, למיניינם) על הלאומניות הגרמנית/מיליטריזם הגרמני שיתפרץ על העולם, ולא תחת מעטה נוצרי, אלא חזרה לימי הפגאניזם הגרמאני עם המיתולוגיה הנרודית, בדיוק כפי שהתגלם באתוס הנאצי, להלן:
היזהרו! אני אוהב אתכם ולכן אני אספר לכם את האמת הנוראה.
עליכם לפחד מגרמניה משוחררת, הרבה יותר מאשר כל הבריתות "הקדושות" או מפני הקרואטים והקוזאקים.
בגרמניה תחולל דרמה שלידה תיראה המהפכה הצרפתית כאידיליה בלתי מזיקה.
הנצרות דיכאה את הלהט המיליטריסטי של הגרמנים לזמן מה אך לא הרסה אותו, מיד כאשר יישבר הקמע המרסן (הצלב)
תעלה הפראות מחדש...הזעם הנורא שעליו שרים ומדברים משוררים נורדיים...אלי האבן העתיקים יקומו מעפר וישטפו אבק בן אלף שנה מעיניהם.
תור יצעד קדימה עם פטישו הגדול וינפץ את הקתדרלות הגותיות הרעם הגרמני...מתגלגל לאט אך בא יבוא וכאשר תשמעו אותו רועם כפי שלא רעם מעולם דעו לכם שישיג את מטרתו

היינה על הקומוניזם שהיה כת קטנה ועלובה בימיו:
אף כי אין מרבים לדבר היום על הקומוניזם והוא צומח רק בעליות גג נשכחות ועל מזרני קש עלובים
הוא מיועד למלא תפקיד של גיבור אפל, גם אם חולף, בטרגדיה המודרנית, תהיה זו אותה מסורת אבסולוטית ישנה...רק בשינוי לבוש, עם סיסמאות וביטויי מפתח חדשים...אז יהיה רק רועה אחד עם מטה ברזל ועדר אנושי אחד, כבשים זהות זו לזו הפועות בקול רפה...זמנים אפלים לפנינו...אני ממליץ לנכדינו להיוולד עם עור עבה מאוד

ואני אסיים עם מילותיו של משורר וסופר אחר, ג'ורג' ברנארד שאו, שאמר בשנת 1934- "אם ישנה דת שתשלוט בבריטניה, הרי זה האיסלם"

אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק המנטרל העברי

• חבר(ה) מוכר(ת)
  • *
מאה שנה לפני שהיכו גלים בעולם

היינריך היינה (חי במאה ה-19, למיניינם) על הלאומניות הגרמנית/מיליטריזם הגרמני שיתפרץ על העולם, ולא תחת מעטה נוצרי, אלא חזרה לימי הפגאניזם הגרמאני עם המיתולוגיה הנרודית, בדיוק כפי שהתגלם באתוס הנאצי, להלן:
היזהרו! אני אוהב אתכם ולכן אני אספר לכם את האמת הנוראה.
עליכם לפחד מגרמניה משוחררת, הרבה יותר מאשר כל הבריתות "הקדושות" או מפני הקרואטים והקוזאקים.
בגרמניה תחולל דרמה שלידה תיראה המהפכה הצרפתית כאידיליה בלתי מזיקה.
הנצרות דיכאה את הלהט המיליטריסטי של הגרמנים לזמן מה אך לא הרסה אותו, מיד כאשר יישבר הקמע המרסן (הצלב)
תעלה הפראות מחדש...הזעם הנורא שעליו שרים ומדברים משוררים נורדיים...אלי האבן העתיקים יקומו מעפר וישטפו אבק בן אלף שנה מעיניהם.
תור יצעד קדימה עם פטישו הגדול וינפץ את הקתדרלות הגותיות הרעם הגרמני...מתגלגל לאט אך בא יבוא וכאשר תשמעו אותו רועם כפי שלא רעם מעולם דעו לכם שישיג את מטרתו

היינה על הקומוניזם שהיה כת קטנה ועלובה בימיו:
אף כי אין מרבים לדבר היום על הקומוניזם והוא צומח רק בעליות גג נשכחות ועל מזרני קש עלובים
הוא מיועד למלא תפקיד של גיבור אפל, גם אם חולף, בטרגדיה המודרנית, תהיה זו אותה מסורת אבסולוטית ישנה...רק בשינוי לבוש, עם סיסמאות וביטויי מפתח חדשים...אז יהיה רק רועה אחד עם מטה ברזל ועדר אנושי אחד, כבשים זהות זו לזו הפועות בקול רפה...זמנים אפלים לפנינו...אני ממליץ לנכדינו להיוולד עם עור עבה מאוד

ואני אסיים עם מילותיו של משורר וסופר אחר, ג'ורג' ברנארד שאו, שאמר בשנת 1934- "אם ישנה דת שתשלוט בבריטניה, הרי זה האיסלם"

זה מפתיע אותך? דווקא חשבתי תביא אמירה אחרת שלו יותר ידועה:"במקום ששורפים ספרים - שם ישרפו גם בני אדם".

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
זה מפתיע אותך? דווקא חשבתי תביא אמירה אחרת שלו יותר ידועה:"במקום ששורפים ספרים - שם ישרפו גם בני אדם".
האמת כן, כי היא התיימרה לומר משהו על העתיד ביום אמירתם שום דבר כזה לא היה בעבר ולא באופק, משהו חדש ודי קלע למטרה לצערנו.
האמרה שלו על שריפת ספרים ובני אדם, ידועה לי היטב, ודווקא לא ציטטתי את זה בשל העובדה שזה כבר קרה בעבר (ספרד ופורטוגל, איטליה וכו' שם שרפו אנשים במה שנקרא- אוטו דה-פה וכן גם שרפו ספרים של מי שהתנגד לאפיפיור וכן של יהודים במקרים לא מעטים, אז שרפו ספרים ובני אדם באותו מקום הרבה לפני היינה, כך שמה שאמר לא מפתיע אלא בסך הכל ניתוח של העבר כבר בזמנו).
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק האלקשי

• מנהל(ת) גלובלי(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
ויש מי שאמר דבר דומה לפני 1700 שנה:

ואמר רבי יצחק: מאי דכתיב אל תתן ה' מאויי רשע זממו אל תפק ירומו סלה.
אמר יעקב לפני הקדוש ברוך הוא: רבונו של עולם, אל תתן לעשו הרשע תאות לבו.
זממו אל תפק - זו גרממיא של אדום, שאלמלי הן יוצאין מחריבין כל העולם כולו.

(מגילה ו:)

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
ויש מי שאמר דבר דומה לפני 1700 שנה:

ואמר רבי יצחק: מאי דכתיב אל תתן ה' מאויי רשע זממו אל תפק ירומו סלה.
אמר יעקב לפני הקדוש ברוך הוא: רבונו של עולם, אל תתן לעשו הרשע תאות לבו.
זממו אל תפק - זו גרממיא של אדום, שאלמלי הן יוצאין מחריבין כל העולם כולו.

(מגילה ו:)

התכוונתי דווקא לאופי הפגאני של גרמניה הנאצית ולא דבר שיבוא מהנצרות דווקא, אבל בהחלט המקור הזה הוא מדהים כשלעצמו, ואני גם מציע להביא פה את רש"י שעוד מוסיף לזה דבר עוד יותר מדהים למקור הנ"ל.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל