כתב נושא: מקורות המילה האנגלית: Assassin (מתנקש)  (נקרא 47217 פעמים)

0 משתמשים ו- 2 אורחים נמצאים בנושא זה.

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
מקורות המילה האנגלית: Assassin (מתנקש)
« ב- : נובמבר 29, 2006, 23:55:10 »
המילה הזו היא עיוות של תנועת החשישיון (אסאסין-חאסאסין,כזכור אין את האות "ח" בשפות לטיניות-חאששין-חשישיון=שם זה נובע מהמילה "חשיש" שזה כידוע סוג של סם) החשישיון הוא אירגון איסלמי שפעל בעיקר בין המאות ה-11 וה-13 לטעותם.
אירגון זה היווה ארגון פורשים שניתק עצמו מן הזרם השיעי, ארגון זה היה פונדמנטליסטי,ממודר, ובעל אידאולוגיה רצחנית.
ארגון זה היה אחראי הישיר להתנקשויות במנהיגים מוסלמים שלא היו שייכים לזרם שלהם (בעיקר סונים) ובנוצרים, האירגון פעל בעיקר באזורים של איראן וסוריה של היום, דרך הפעולה שלהם היה להסתנן בין שומרי הראש של המנהיג המוסלמי או הנוצרי, ולחסל את האח"מ הנ"ל ביודעין שהמתנקש זה ימות בסיום הפעולה, המתנקשים ראו במותם את דרך ה"שהאדה" הם הטיפו למות "קדושים" והאמינו שהם מגיעים לגן עדן בו ישבו על ברכי אללה, יהנו משירותיהם של 72 בתולות שחורות עין ושיער, נהרות של יין, ועצי פרי לרוב (נשמע מוכר, לא?)
מתנקש שהצליח לצאת מפעולה זו בחיים (איכשהו) לא ידע נפשו מרוב צער וחיפש במה חטא וקיבל על עצמו סיגופים למיניהם.
נאמר עליהם שהם היו נוטלים חשיש לפני פעולות ההתאבדות שלהם (לא ברור אם זה היה אמיתי או מה שטפלו עליהם בעיקר באירופה הנוצרית שלא ידעו איך ל"אכול" את התופעה הזו) מכאן דבק בהם השם חששינים או חשישיון.
הם חוסלו בסופו של דבר על ידי המונגולים שהגיעו ממזרח ושחטו אותם עד האחרון שבהם.
הם היו גרים במבצרים שהקימו לעצמם במדבר ומשם היו יוצאים לפשיטות ופעולות התאבדות.
הם עתה מהווים השראה לצוויליזציה האיסלמית כולה.
חומר זה הובא לידיעת חברי הפורום, בכדי שיקבלו עוד פיסת מידע על ההסטוריה האיסלמית והשינויים והתמורות שחלו בה.

« עריכה אחרונה: אוגוסט 20, 2009, 14:49:27 על ידי נץ וגאה בזה »
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק liorso

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
בעניין: מקורות המילה האנגלית: Asassin (מתנקש)
« להגיב #1 ב- : נובמבר 30, 2006, 00:02:00 »
תודה רבה. החכמנו עוד קצת.
הרב כהנא צדק!

מנותק דוקא_כך

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
  • ופדויי ה' ישובון ובאו ציון ברינה
« להגיב #2 ב- : נובמבר 30, 2006, 00:02:54 »
תודה שהבאת זאת לידיעתנו!  עובדה זו צריכה לעניין בעיקר שמאלנים גוים דוברי אנגלית שנתקלים במלה זו כמעט מדי יום בקראם מאמרים בעיתונים, אבל אף פעם לא תהו על מקורה...
יהונתן פולארד
ראובן מנינג
יגאל עמיר
חגי עמיר
עופר גמליאל
שלמה דביר
ירדן מורג
דוד אמויאל
חזקיהו עמי פופר
גור המל
ישי שליסל
דני טיקמן
ג'וליאן סופיר
ארנולד ישראלוב
רחמים לוטטי
חברי מחתרת בת-עין
יונה אברושמי
יבגני גרוסמן
אלכסנדר רבינוביץ'
מורדי הראל
אליצור הראל

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #3 ב- : נובמבר 30, 2006, 00:10:25 »
לפני כשנה ביקרתי בארה"ב אצל משפחתי הקרובה, כשספרתי על כך לבעלה של בת דודה שלי, הוא הוציא מילון אנגלי-אנגלי מהמדף ושם היה כתוב במפורש: Asassin-Arab for Hashish ואידך זיל גמור
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #4 ב- : נובמבר 30, 2006, 16:48:08 »
מי שרוצה להרחיב את הידע שלו באופן משמעותי על תנועת החשישיון בפרט (אני ממליץ על ספרו של המזרחן הידוע פרופ' ברנרד לואיס, "ASASSIN", אני חושב שהוא יהודי, מדובר בגאון בעל ההבנה הטובה ביותר של האיסלם וההסטוריה של האיסלם, והוא זה שכבר התריע לגבי מה שעתיד לקרות בעולם האיסלמי עוד לפני 40 שנה, הוא אגב, בן למעלה מ90) ובכלל אני ממליץ על כל ספריו של הפרופסור הנכבד למי שרוצה להעמיק את הידע על האיסלם בכלל ללא כל נגיעה/צנזור/טשטוש וכו' של שמאלנים המגינים עד כדי טירוף חולני על פאר היצירה האיסלמי שלהם.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

עז77

• אורח
« להגיב #5 ב- : נובמבר 30, 2006, 19:24:24 »
המילה הזו היא עיוות של תנועת החשישיון (אסאסין-חאסאסין,כזכור אין את האות "ח" בשפות לטיניות-חאששין-חשישיון=שם זה נובע מהמילה "חשיש" שזה כידוע סוג של סם) החשישיון הוא אירגון איסלמי שפעל בעיקר בין המאות ה-11 וה-13 לטעותם.
אירגון זה היווה ארגון פורשים שניתק עצמו מן הזרם השיעי, ארגון זה היה פונדמנטליסטי,ממודר, ובעל אידאולוגיה רצחנית.
ארגון זה היה אחראי הישיר להתנקשויות במנהיגים מוסלמים שלא היו שייכים לזרם שלהם (בעיקר סונים) ובנוצרים, האירגון פעל בעיקר באזורים של איראן וסוריה של היום, דרך הפעולה שלהם היה להסתנן בין שומרי הראש של המנהיג המוסלמי או הנוצרי, ולחסל את האח"מ הנ"ל ביודעין שהמתנקש זה ימות בסיום הפעולה, המתנקשים ראו במותם את דרך ה"שהאדה" הם הטיפו למות "קדושים" והאמינו שהם מגיעים לגן עדן בו ישבו על ברכי אללה, יהנו משירותיהם של 72 בתולות שחורות עין ושיער, נהרות של יין, ועצי פרי לרוב (נשמע מוכר, לא?)
מתנקש שהצליח לצאת מפעולה זו בחיים (איכשהו) לא ידע נפשו מרוב צער וחיפש במה חטא וקיבל על עצמו סיגופים למיניהם.
נאמר עליהם שהם היו נוטלים חשיש לפני פעולות ההתאבדות שלהם (לא ברור אם זה היה אמיתי או מה שטפלו עליהם בעיקר באירופה הנוצרית שלא ידעו איך ל"אכול" את התופעה הזו) מכאן דבק בהם השם חששינים או חשישיון.
הם חוסלו בסופו של דבר על ידי המונגולים שהגיעו ממזרח ושחטו אותם עד האחרון שבהם.
הם היו גרים במבצרים שהקימו לעצמם במדבר ומשם היו יוצאים לפשיטות ופעולות התאבדות.
הם עתה מהווים השראה לצוויליזציה האיסלמית כולה.
חומר זה הובא לידיעת חברי הפורום, בכדי שיקבלו עוד פיסת מידע על ההסטוריה האיסלמית והשינויים והתמורות שחלו בה.

גם אני שמעתי על זה פעם בתוכנית בערוץ ההיסטוריה על תולדות האיסלום ימח שמו וימח שמו של ישמעאל.

אגב, למה קראו לישמעאל בשמו? לכל דבר בתורה יש הסבר ברור.

עוד משחר ההיסטוריה שלנו ידע ה' איזה דור עלוב יהיה בימינו,
ועל כך נקרא ישמעאל בשמו - משום שהיהודים יזעקו כל כך לה' בגלל צאציו השטניים עד שישמע האל את זעקותיהם...

בייקר

• אורח
« להגיב #6 ב- : ינואר 19, 2007, 00:22:32 »
רק המונגולים מצאו פתרון עשו הר מהגולגולות של המוסלמים.

מנותק כהנא צדק!

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
    • yigal-amir
« להגיב #7 ב- : ינואר 19, 2007, 20:53:32 »
תודה רבה נץ, מידע מעולה.
יגאל=גואל

ע        מ        י       ר
 =       =       =      =  עמו    מאת    יצחק        רבין [img]http://www.zix.co.il/images/11924785.gif[/i

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #8 ב- : ינואר 20, 2007, 20:18:02 »
בבקשה, העונג כולו שלי
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק כהנא צדק!

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
    • yigal-amir
« להגיב #9 ב- : פברואר 05, 2007, 23:07:04 »
בבקשה, העונג כולו שלי
דרך אגב נץ מאיפה כל הידע שלך על האיסלם גם מקריאה רבה?...
יגאל=גואל

=       =       =      =  עמו    מאת    יצחק        רבין [img]http://www.zix.co.il/images/11924785.gif[/i

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
מקורות המילה האנגלית: Asassin (מתנקש)
« להגיב #10 ב- : פברואר 11, 2007, 22:10:19 »
מעבר לקריאה יש לי גם חבר טוב מישיבת ההסדר שגם היה איתי באותו צוות בטירונות בשריון, הוא סיים תואר ראשון במזרחנות באוניברסיטת בר אילן, בחור מאוד חכם ומאוד מוכשר, גרם לי להחכים בכמה דברים בנוגע לאיסלם, מה גם שהוא סיפק לי כמה ספרים מהספריה של האוניבריסטה בנדון.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק כהנא צדק!

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
    • yigal-amir
« להגיב #11 ב- : פברואר 12, 2007, 23:09:37 »
מעבר לקריאה יש לי גם חבר טוב מישיבת ההסדר שגם היה איתי באותו צוות בטירונות בשריון, הוא סיים תואר ראשון במזרחנות באוניברסיטת בר אילן, בחור מאוד חכם ומאוד מוכשר, גרם לי להחכים בכמה דברים בנוגע לאיסלם, מה גם שהוא סיפק לי כמה ספרים מהספריה של האוניבריסטה בנדון.
טוב לדעת תמיד טוב להעזר באנשים גם בלמידה..
יגאל=גואל

מנותק אֹהד

• Dexter לשעבר
  • משתמש(ת)
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #12 ב- : מרץ 29, 2007, 04:50:35 »
רק המונגולים מצאו פתרון עשו הר מהגולגולות של המוסלמים.
אחרי שהמוסלמים החכנים התגרו במונגולים והרגו להם את השליח

ותודה על המידע, באמת יש במשחק שאני משחק על ימי הביניים יחידה בשם חשאשין

מנותק Atex

• משתמש(ת) מוכר(ת)
  • *
  • אין לי ארץ אחרת, גם אם אדמתי בוערת!
    • הערוץ שלי בYoutube.com
« להגיב #13 ב- : אפריל 25, 2007, 02:12:22 »
אתה יכול להסביר לי בבקשה עוד פעם את הקשר בין המילים..
יש את המילה חשיש,עכשיו בדקתי וראיתי שמעשני חשיש בערבית זה חשישיון אבל לא הבנתי איך זה הפך ל assassin מאיפה הוא קיבל את ה s?

בייקר

• אורח
« להגיב #14 ב- : אפריל 25, 2007, 11:04:11 »
מצרפתית.

מנותק אֹהד

• Dexter לשעבר
  • משתמש(ת)
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #15 ב- : אפריל 25, 2007, 14:56:04 »

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #16 ב- : אפריל 26, 2007, 18:54:46 »
אי אשר לבטא את האות "ח" בשפות לטיניות/אירופיות, ולפיכך קרה העיוות.
חשישיון=חאששין (בערבית)=האששין (העיוות הלטיני)=אשאשין או אסאסין (ש ו-ס מתחלפות בהרבה מאוד שפות, לטיניות ושמיות כאחת), וכך מתקבלת המילה מתנקש.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק שלמה

• מנהל(ת) גלובלי(ת)
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל
« להגיב #17 ב- : אפריל 26, 2007, 21:59:58 »
כן....
אהבתי תתריק שלהם מכניסים אדם לחדר נותנים לו חשיש כמה בחורות ואז אומרים לו שהוא היה בגן עדן ואם הוא רוצה לחזור לשם הוא צריך ללכת למסימה מסימת.....
יהודים מכול העדות תיתאחדו!
שמאלנות זה אופיום להמונים!

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #18 ב- : אפריל 27, 2007, 00:36:14 »
אז זה עבד, היום רק צריך את הקוראן
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק אֹהד

• Dexter לשעבר
  • משתמש(ת)
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #19 ב- : אפריל 29, 2007, 14:56:00 »
חשישיון=חאששין (בערבית)=האששין (העיוות הלטיני)=אשאשין או אסאסין (ש ו-ס מתחלפות בהרבה מאוד שפות, לטיניות ושמיות כאחת), וכך מתקבלת המילה מתנקש.
שאר השפות האירופיות התפתחו בעיקר מלטינית

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #20 ב- : מאי 03, 2007, 18:04:25 »
אתה מתכוון מערב אירופיות, כי כל מה שמזרחה לגרמניה/איטליה/אוסטריה הוא יותר התפתחות של שפות סלביות או מאג'אריות (הונגרית ורומנית) ולא לטניות בהגדרה, וכן מדינות סקנדינביה (אולי לא כולל דנמרק) הם שפות בעלות רקע נורמני/ויקינגי/נורדי ולא לטיני.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק אֹהד

• Dexter לשעבר
  • משתמש(ת)
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #21 ב- : מאי 03, 2007, 18:33:55 »
אתה מתכוון מערב אירופיות, כי כל מה שמזרחה לגרמניה/איטליה/אוסטריה הוא יותר התפתחות של שפות סלביות או מאג'אריות (הונגרית ורומנית) ולא לטניות בהגדרה, וכן מדינות סקנדינביה (אולי לא כולל דנמרק) הם שפות בעלות רקע נורמני/ויקינגי/נורדי ולא לטיני.

אתה טועה במקצת, רומנית היא השפה החיה הקרובה ביותר ללטינית, כמו כן לסלאבים יש השפעה של מועטה בעניין המילים, ההשפעה מורגשת בעיקר באותיות (ובמקרה אני יודע לכתוה ולקרוא ברוסית), הנורמנים הם צפון צרפתים שבסופו של דבר התערבבו עם האנגלו סקסונים ויצרו את האנגלים המודרנים, מלכם של הנורמנים היה מלכה הראשון של אנגליה שגם נודע כ.ויליאם ה"כובש" .
עניין גרמניה שונה במקצת, מאחר והרומאים מעולם לא הצליחו להביס את הגרמנים (ולמען האמת, גרמניה מעולם לא נכבשה ע"י כובש זר עד 1945) .
הגרמנים בסופו של דבר הושפעו רבות מן הלטינית, מאחר והיא שפת הקודש של הנצרות הרומאית וכמו כן רוב המדינות המערב אירופאיות המודרניות שם דובר לטינית מעוותת נכבשו ע"י שבטים גרמאנים (הפרנקים לדוגמא) .

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #22 ב- : מאי 03, 2007, 18:51:24 »

אתה טועה במקצת, רומנית היא השפה החיה הקרובה ביותר ללטינית, כמו כן לסלאבים יש השפעה של מועטה בעניין המילים, ההשפעה מורגשת בעיקר באותיות (ובמקרה אני יודע לכתוה ולקרוא ברוסית), הנורמנים הם צפון צרפתים שבסופו של דבר התערבבו עם האנגלו סקסונים ויצרו את האנגלים המודרנים, מלכם של הנורמנים היה מלכה הראשון של אנגליה שגם נודע כ.ויליאם ה"כובש" .
עניין גרמניה שונה במקצת, מאחר והרומאים מעולם לא הצליחו להביס את הגרמנים (ולמען האמת, גרמניה מעולם לא נכבשה ע"י כובש זר עד 1945) .
הגרמנים בסופו של דבר הושפעו רבות מן הלטינית, מאחר והיא שפת הקודש של הנצרות הרומאית וכמו כן רוב המדינות המערב אירופאיות המודרניות שם דובר לטינית מעוותת נכבשו ע"י שבטים גרמאנים (הפרנקים לדוגמא) .

רומנית היא עדיין שפה בעלת שורשים מאג'אריים (הודו-אירופיים), טטריים, סלביים וצועניים, יש להם שורשים לטיניים אך שיבושים כמו Assassin, סיכוי סביר שלא היה קורה ברומנית, שאלתי אליך היא, אתה אולי יודע קרוא וכתוב ברוסית אך שאלתי אליך היא: עד כמה אתה טוב בבלשנות מזרח אירופית בכלל ובשפות סבלאביות בפרט? וכן היאך אתה שטוען לידע ברוסית אינך יודע שהרוסים הם עם שמוצאו בערבות אסיה ולא אירופיים כלל, כך שאם נדבר על השפעה של מילים הרי שהם יהיו יותר ממקור אסייאתי מאשר אירופאי.
הנורמנים הם עם שמוצאו בסקנדינביה שהגיע תוך כדי מסעות כיבושים לאיזורי אנגליה וצפון צרפת בעיקר בשנות הנפילה הסופית של האימפריה הרומית (המאה השלישית והרביעית לספירת הנוצרים).
לגבי גרמניה אני מסכים, אם כי אני מזכיר לך שרוב שטחה של גרמניה ההסטורית כן נכבש בשעתו על ידי הGrande Armee של נאפוליון בונפרטה (למעט חלקים נרחבים בפרוסיה).
לגבי שאר דבריך על גרמניה ורומא, אין בינינו מחלוקת אם כי אני חייב להזכיר את הרייך הראשון שהוא הקיסרות הרומית הקדושה שרוב מלכיה היו גרמנים (עיין ערך, אוטו ה-1 ופרידריך ברברוסה).
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק אֹהד

• Dexter לשעבר
  • משתמש(ת)
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #23 ב- : מאי 03, 2007, 18:57:31 »

רומנית היא עדיין שפה בעלת שורשים מאג'אריים (הודו-אירופיים), טטריים, סלביים וצועניים, יש להם שורשים לטיניים אך שיבושים כמו Assassin, סיכוי סביר שלא היה קורה ברומנית, שאלתי אליך היא, אתה אולי יודע קרוא וכתוב ברוסית אך שאלתי אליך היא: עד כמה אתה טוב בבלשנות מזרח אירופית בכלל ובשפות סבלאביות בפרט? וכן היאך אתה שטוען לידע ברוסית אינך יודע שהרוסים הם עם שמוצאו בערבות אסיה ולא אירופיים כלל, כך שאם נדבר על השפעה של מילים הרי שהם יהיו יותר ממקור אסייאתי מאשר אירופאי.
הנורמנים הם עם שמוצאו בסקנדינביה שהגיע תוך כדי מסעות כיבושים לאיזורי אנגליה וצפון צרפת בעיקר בשנות הנפילה הסופית של האימפריה הרומית (המאה השלישית והרביעית לספירת הנוצרים).
לגבי גרמניה אני מסכים, אם כי אני מזכיר לך שרוב שטחה של גרמניה ההסטורית כן נכבש בשעתו על ידי הGrande Armee של נאפוליון בונפרטה (למעט חלקים נרחבים בפרוסיה).
לגבי שאר דבריך על גרמניה ורומא, אין בינינו מחלוקת אם כי אני חייב להזכיר את הרייך הראשון שהוא הקיסרות הרומית הקדושה שרוב מלכיה היו גרמנים (עיין ערך, אוטו ה-1 ופרידריך ברברוסה).

איני אמרתי כי הרוסים הם אירופאים ובנוסף אמרתי (עיין בבתגובתי הקודמת) כי השפעת השפה הלטינית קלילה ביותר ,
כמו כן, השפה רומנית היא לא שפה הודו אירופאית אלא רומאנית מזרחית, איך אתה יכול לומר שיש לשפה הזו שורשים צועניים אם לצוענים אין שפה מוגדרת ואחידה בעלת מקורות צועניים ?
כמו כן, רוב גרמניה לא נכבשה ע"י נפוליאון אלא נהפכה למדינת חסות מסוימת .
« עריכה אחרונה: מאי 03, 2007, 18:58:51 על ידי Dexter »

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #24 ב- : מאי 03, 2007, 19:04:50 »

איני אמרתי כי הרוסים הם אירופאים ובנוסף אמרתי (עיין בבתגובתי הקודמת) כי השפעת השפה הלטינית קלילה ביותר ,
כמו כן, השפה רומנית היא לא שפה הודו אירופאית אלא רומאנית מזרחית, איך אתה יכול לומר שיש לשפה הזו שורשים צועניים אם לצוענים אין שפה מוגדרת ואחידה בעלת מקורות צועניים ?
כמו כן, רוב גרמניה לא נכבשה ע"י נפוליאון אלא נהפכה למדינת חסות מסוימת .
דקסטר, תראה, אתה זה שחטאת מלכתחילה בהכללה גורפת, אז נא פשוט תודה בטעות, לגבי השפות המזרח אירופיות.
הצועניים שפתם היא ממקור הודו-אירופי (סמי מאג'ארי), ויש הרבה שכן יגידו שיש להם שפה משלהם או לפחות סוג של דיאלקט.
הרומנים היו עם שעבר כל כך הרבה כיבושים זרים כך שלטעון שלא היה על שפתם השפעה היא פשוט חלמאות במקרה הטוב או סתם עיוורון במקרה הרע.
ידידי, מדינת חסות היא כיבוש גם אם כוחות צבא אויב לא נכנסו אליה בפועל (עיין ערך צרפת של וישי).
אלוף מיל. בני פלד ז"ל