כתב נושא: חיים בן פסח שאלה לי אליך  (נקרא 3045 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« ב- : אוגוסט 15, 2010, 13:51:22 »
עקב צפייה בסרט שיטת השקשוקה אתמול לפני הדרבי, הייתי רוצה לשאול אותך כיצד הייתם נלחמים בבעלי ההון במדינה?

אם אתה/חברי הפורום האחרים לא מודעים, הסרט "שיטת השקשוקה" הוא סרט תחקיר של העיתונאי מיקי רוזנטל(שבלי קשר הוא קצת דמגוג בעצמו, וזה מניסיון ממקרים אחרים) על האחים עופר.
מפורסם שם לדוגמה:
האחים עופר ניסו למכור למדינה לחברת בז''ן(שלהם יש משהוא כמו 26 אחוז מהחברה, שגם זה נעשה בקומבינה) אוניה ב-19 אלף דולר ליום. חברי הדירקטוריון של בז''ן מלבד אחד הצביעו בעד, וזאת למען השכרת האוניה לצד ג ב-15 אלף דולר.
בסוף זה לא יצא לפועל.
לאחים עופר ולמדינה היה הסכם שתמורת הזיכיון במפעלי ים המלח(או יכול להיות, זכות להיות בעל עניין, אני לא זוכר) הם ישלמו למדינה מרווחי המפעל כ-5 אחוז. בפועל מה שהם עשו הם מכרו את המוצרים לחברה בת במחיר נמוך, והחברות בת מכרו את אותם מוצרים לצד ג
במחיר המכירה. מה שאומר שהרווח של ה-5 אחוזים למדינה היה נמוך.
לאחים עופר קיימים(או לפחות היו קיימים) מפעלים בחיפה, שהם המפעלים הכי מזהמים בכל ישראל(החומרים הכימיים שפולטים המפעלים האלו, הם בריכוז של אלפי, ולפעמים מאות אלפי אחוזים מעבר לתקן המותר). כמובן שזה לא מנע ממשרד איכות הסביבה להעניק לאחד
המפעלים הכי מזהמים שבבעלות האחים עופר את פרס איכות הסביבה.
דובר גם הקשרים בין האחים עופר לפוליטיקאים, אנשי משרד העוצר, עסקנים ואפילו התקשורת.

וזה סתם ממה שאני זוכר(היו עוד הרבה דברים מעצבנים בסרט, היו חלק מהדברים שזה פשוט היה בדיחה, ואין לאחים עופר כל יד בזה, או יותר נכון האשמה היא יותר על המדינה).
מה שבטוח, שההפסד שנגרם למדינה, רק מהאחים עופר(וזה לא כולל את שאר משפחות ההון) הוא בעלות של מליארדי דולרים במהלך כל השנים שהם עשו עסקים עם המדינה.
באופן ישיר ובאופן עקיף.

בכל אופן, מה הייתם עושים בנדון? הרי אני בספק אם תצליחו לשכנע אותם לחזור בתשובה או משהוא.

מנותק חיים בן_פסח

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #1 ב- : אוגוסט 15, 2010, 22:52:34 »
בס''ד

שאלה מצויינת אוהד.

בעלי ההון האלה הם האוייב מספר אחד של עם ישראל. הם בעלי התשקורת ודרך התשקורת הם משתלטים על המדינה כולה כי כולם מפחדים מהתשקורת. והתשקורת מכתיבה לכל הפוליטיקאים מה לעשות.

בדרך כלל, בעלי ההון המרושעים האלה קיבלו את המיליארדים שלהם דרך שחיתות רמאות שוחד וגזל. יש לעם ישראל את הזכות והחובה לקחת את זה בחזרה. עם רוב בכנסת, היינו עוצרים את הגזלנים האלה ולקחת את חברותיהם מהם. אל תשכח שעם רוב בכנסת, נחליף את שופטי הבג''ץ ובתי המשפט, ונחליף את הפרקליטות ואת ראשי המשטרה והשב''כ.

האם זה היה קשה לעשות? בהחלט. אבל אם תתנו לנו רוב בכנסת ותנועה המונית בעם, תראו איך נעשה את זה.

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #2 ב- : אוגוסט 16, 2010, 01:07:10 »
נניח ואיך שהוא אתם עושים את זה, למרות שאתם חייבים להעביר משהוא כמו מיליון חוקים לפני, וסינון אנשי תקשורת של השמאל, מה תעשו עם כל הנכסים האלו?
האם הם ישארו בבעלות המדינה(שמבחינתי, כימיקלים לישראל, החברה לישראל, מפעלי ים המלך וכו' כן אמורים להישאר בבעלות של המדינה בלבד) או שתבצעו הפרטה מחדש?
אם כן, כיצד תדאגו שלא יקרה מצב בו שבעלי אינטרסים שוב ינצלו את הונם, ושוב 20 משפחות לא ישלטו ב-40 אחוז מההון?

מנותק חיים בן_פסח

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #3 ב- : אוגוסט 16, 2010, 10:14:19 »
נניח ואיך שהוא אתם עושים את זה, למרות שאתם חייבים להעביר משהוא כמו מיליון חוקים לפני, וסינון אנשי תקשורת של השמאל, מה תעשו עם כל הנכסים האלו?
האם הם ישארו בבעלות המדינה(שמבחינתי, כימיקלים לישראל, החברה לישראל, מפעלי ים המלך וכו' כן אמורים להישאר בבעלות של המדינה בלבד) או שתבצעו הפרטה מחדש?
אם כן, כיצד תדאגו שלא יקרה מצב בו שבעלי אינטרסים שוב ינצלו את הונם, ושוב 20 משפחות לא ישלטו ב-40 אחוז מההון?

בס''ד

א. כן ניקח את הנכסים שלהם.

ב. אחרי תקופה מסויימת, נבחון אם כדאי להפריט את נכסים אלה. אם נחליט שכדאי, נפריט את הנכסים רק אם ניתן להבטיח תחרות אמיתית בשוק חופשי בין הרבה גורמים. במקרים מסויימים, אולי נחלק את החברות לכמה חרבות נפרדות ומתחרות. במקרים אחרים, נחלק מניות בבורסה כדי להבטיח שבעלות החרבות תהיה בידי הרבה אזרחים. אולי יהיה אסור לאדם אחד או למשפחה אחת לקנות מעל אחוז מסויים של מניות. אבל בשום פנים ואופן לא ניתן למשפחות ספורות להשתלט על כלכלת המדינה שוב.

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #4 ב- : אוגוסט 16, 2010, 12:34:01 »
בס''ד

א. כן ניקח את הנכסים שלהם.

ב. אחרי תקופה מסויימת, נבחון אם כדאי להפריט את נכסים אלה. אם נחליט שכדאי, נפריט את הנכסים רק אם ניתן להבטיח תחרות אמיתית בשוק חופשי בין הרבה גורמים. במקרים מסויימים, אולי נחלק את החברות לכמה חרבות נפרדות ומתחרות. במקרים אחרים, נחלק מניות בבורסה כדי להבטיח שבעלות החרבות תהיה בידי הרבה אזרחים. אולי יהיה אסור לאדם אחד או למשפחה אחת לקנות מעל אחוז מסויים של מניות. אבל בשום פנים ואופן לא ניתן למשפחות ספורות להשתלט על כלכלת המדינה שוב.

תודה על התשובה, אבל רק תיקון כל החברות האלו הם כבר חברות בע''מ ונסחרות בבורסה...
אתה יודע, בעל עניין הוא בעל עניין בלי קשר לזה שיש עוד מיליון שותפים לחברה.

תודה בכל מקרה.

מנותק חיים בן_פסח

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #5 ב- : אוגוסט 16, 2010, 12:37:27 »
תודה על התשובה, אבל רק תיקון כל החברות האלו הם כבר חברות בע''מ ונסחרות בבורסה...
אתה יודע, בעל עניין הוא בעל עניין בלי קשר לזה שיש עוד מיליון שותפים לחברה.

תודה בכל מקרה.

בס''ד

רוב המניות בידי המיליארדרים. זו הבעיה. רוב המניות בבורסה בתל אביב בכלל (לא רק בחברות הללו) בידי המיליארדרים. זה חייב להשתנות דרך חקיקות ANTI-TRUST כמו שהיו בארה''ב לפני מאה שנה. זה כן ניתן לעשות.

מנותק zelhar

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #6 ב- : אוגוסט 16, 2010, 13:17:32 »
זה נכון שכל החברות הציבוריות בישראל נשלטות על ידי אחת ממשפחות ההון הישראליות. הציבור בבורסה מחזיק באחזקת מיעוט וגם זו מפוצלת וברובה היא עקיפה- דרך קרנות פנסיה, קרונות נאמנות וכו' שבעצמן נשלטות על ידי בעלי ההון הישראלים.

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #7 ב- : אוגוסט 16, 2010, 21:44:46 »
בס''ד

רוב המניות בידי המיליארדרים. זו הבעיה. רוב המניות בבורסה בתל אביב בכלל (לא רק בחברות הללו) בידי המיליארדרים. זה חייב להשתנות דרך חקיקות ANTI-TRUST כמו שהיו בארה''ב לפני מאה שנה. זה כן ניתן לעשות.

מה זה ANTI TRUST? הגבלה על כמות המניות פר פירמה/אדם?
או רק הגבלות על קרנות?

מנותק El Blanco

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #8 ב- : אוגוסט 16, 2010, 21:49:18 »
או רק הגבלות על קרנות?

הגבלה על שכלו של אוהד הפועל
סורי הייתי חייב אחי

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #9 ב- : אוגוסט 16, 2010, 22:53:16 »
אה וזה לא יצור עוד בעיה?
אני לדוגמה לא אהיה מוכן להשקיע אפילו שקל במניות/חברות, אם מחר הממשלה תוכל לקחת לי את ההשקעה כי היא החליטה שיש לי יותר מדי הון.
אומנם לי אישית אין הון, אבל בטח לאנשי עסקים שיש, לא יהיה להם טעם לפתח צמיחה, מחשש לתיוג כבעל הון בממשלה שכזו.

ציטוט
הגבלה על שכלו של אוהד הפועל
סורי הייתי חייב אחי

חלש אח שלו, הזה עם החזיר היה יותר טוב(למרות שהיה צפוי).

מה אתה חושב על העניין רון?

מנותק חיים בן_פסח

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #10 ב- : אוגוסט 17, 2010, 00:51:22 »
או רק הגבלות על קרנות?

בס''ד

לא ANTI-TRUST זה חוק שמחלק את החברות ומונע מונופול (שליטה מוחלטת) בתחום כלכלי. למשל אסור שרק חברה אחת תשתלט על הנפט או על הבנקים או על המחשבים וכו'. חייב להיות תחרות כמו שיש כיום בתחום הטלפונים בא''י.

מנותק אוהד הפועל

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #11 ב- : אוגוסט 17, 2010, 02:01:42 »
בס''ד

לא ANTI-TRUST זה חוק שמחלק את החברות ומונע מונופול (שליטה מוחלטת) בתחום כלכלי. למשל אסור שרק חברה אחת תשתלט על הנפט או על הבנקים או על המחשבים וכו'. .

נו זה קיים היום עקרונית בבנקים, חברות הקמעוניות, והרבה חברות אחרות. אם איך זה מיושם זה משהוא אחר, אבל זה לא פותר את הבעיה של שליטה של משפחות בודדות במשק:
אם יש לי חברת ביטוח+חברת סלולר+סופרמרקט+רשתות אופנה+חברת השקעות+חברה למוצרי נייר וניקיון+חברת נדל''ן+עוד חברות שונות-אז יש תחרות, כי אני לא הבעלים הבלעדי של שוק הביטוח/סלולר וכו', כי יש עוד חברות שמספקות את השירותים האלו, אבל יש לי שליטה עצומה בהון במשק, ובטח אני מוריד את התחרות בפועל.
במקרה כזה אגב השם שלי יהיה נוחי דנקנר. 

ציטוט
חייב להיות תחרות כמו שיש כיום בתחום הטלפונים בא''י

זה נתון למחלוקת גדולה.

מנותק zelhar

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
חיים בן פסח שאלה לי אליך
« להגיב #12 ב- : אוגוסט 17, 2010, 09:05:28 »
נו זה קיים היום עקרונית בבנקים, חברות הקמעוניות, והרבה חברות אחרות. אם איך זה מיושם זה משהוא אחר, אבל זה לא פותר את הבעיה של שליטה של משפחות בודדות במשק:
אם יש לי חברת ביטוח+חברת סלולר+סופרמרקט+רשתות אופנה+חברת השקעות+חברה למוצרי נייר וניקיון+חברת נדל''ן+עוד חברות שונות-אז יש תחרות, כי אני לא הבעלים הבלעדי של שוק הביטוח/סלולר וכו', כי יש עוד חברות שמספקות את השירותים האלו, אבל יש לי שליטה עצומה בהון במשק, ובטח אני מוריד את התחרות בפועל.
במקרה כזה אגב השם שלי יהיה נוחי דנקנר. 

האמת שיש פתרון די פשוט למצב כזה למרות שאני מתנגד לו-  להטיל מס דיבידנד על חברות וכך לבעלי השליטה לא יהיה כדאי להמשיך להחזיק בהמון חברות תחת מבנה פירמידה כמו שנהוג בארץ.