כתב נושא: שאלות לנץ וגאה בזה על פרופסור ישעיהו ליבוביץ'.  (נקרא 9116 פעמים)

0 משתמשים ו- 2 אורחים נמצאים בנושא זה.

מנותק נדב

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
לבקשתו של נץ אפתח נושא זה בדיון חדש. נץ טען בדיון איתי שיחסו אל הפרופסור הוא מורכב. אני בתגובה רוצה לשאול כמה שאלות את נץ.

ליבוביץ' על תורה וערכים:

באופן מפתיע מגלה ליבוביץ' בכל הקשור לערכים ומוסר עמדה כמעט רלטיביסטית, אפילו כמעט קאנטינאית. אלא שקאנט האמין במוסר שנובע מתבונה - ניתן לקרוא זאת בספרים "ביקורת התבונה המעשית", "ביקורת התבונה הטהורה", דבר שאותו ליבוביץ' שלל וטען שערכים הם עניין של הכרעה רצונית (ההשווה בין שני אישים אלה היא עניין מורכב ולא ניכנס אליו כעת). וכך כותב ליבוביץ' על מונח הערך (מתוך "על מדע וערכים"):

ערכים אינם קטגוריות של החשיבה הראציונאלית, ולא ניתן לגזרם מהכרח שבמציאות או בהיגיון, משום שאין הם שייכים לתחום הקוגניטיבי אלא לתחום הקונטיבי של תודעת האדם. הם אינם מעוגנים במציות שאנו מכירים בתפיסתנו הישירה או במחקרנו המדעי. ערכים הם דבר שאדם אינו צריך להם - באותו מובן של "צריך" שבפסוקים על אודות הטבע. ערכים אינם ישים כשלעצמם, אלא מוצרים של תודעתו של האדם, ולא של זו שקולטת תכנים מן העולם אלא של זו שמכוונת כלפי העולם.  ההכרעה הערכית אינה מתחייבת מן המידע שהאדם משיג ממסגרתו הקיומית - מן העולם, אלא היא נובעת מרצונו, מרצון שהוא מודע לו - שלא כהכרה המדעית, הבאה מן המידע על המציאות, והיא חסרת מגמה, היא כפויה על האדם המכיר אותה.

ליבוביץ' טען שלערכים אין הנמקה. ראציונאליות אליבא דליבוביץ' קיימת אך ורק במדע ורק בו קיימת חשיבה אובייקטיבית. ערך לא יכול להיות תכלית להשגת דבר מסוים אלא ערך הוא המטרה עצמה, ומכאן נוסעת השקפתו של ליבוביץ' לפיה יש לערוך הפרדה מוחלטת בין דת לבין מוסר. מהותה של הדת היא במעמד של אדם מול אלוהים ובתביעה מהאדם לעבוד אותו. כל מי שרואה בתורה מסמך מוסרי בעצם מכפיף את התורה כך שתשמש מכשיר בידי בני האדם.

אכן עשרת הדיברות אין כוונתם מוסרית. "מוסר היהדות" הוא מונח נטול מובן. מוסר אינו יכול להיות יהודי או לא יהודי, דתי או לא דתי – מוסר הוא מוסר. לפיכך לא הפיקה היהדות מעולם תורת מידות ספציפית ומעולם לא התגלמה במוסר ולא דגלה בו. באשר לרחשי לב, קיים ניגוד מוחלט בין היהדות לבין "עבודת אלוהים שבלב" או "המצפון" של דת ההומניזם, שהיא לאמיתו של דבר עבודת האדם. זוהי העבודה הזרה שאליה מתכוון הפסוק שלנו, "לא תתורו אחרי לבבכם".

המוסר הוא קטגוריה אתיאיסטית שאינה מתיישבת עם ההכרה הדתית או עם ההרגשה הדתית. ביהדות, אין האדם ערך כשלעצמו, אלא "צלם אלוהים", שאינו מקבל את משמעותו אלא מעובדה זו. לפיכך, היהדות מעולם לא הפיקה תורת מוסר ולא התגדרה במוסר ולא דגלה בו. המקרא אינו מכיר את הטוב והישר אלא רק את "הטוב והישר בעיני ה'".

מה דעתך על תפיסה זו?

ליבוביץ' על האמונה.

משנתו הדתית של ליבוביץ היא יוצאת-דופן בהגדרתו את מושג האמונה. בניגוד לתפיסת האמונה המקובלת - זו המדגישה את חשיבות קבלתן של שורת הנחות מטאפיזיות על המציאות ("אלוהים ברא את העולם וגומל למאמיניו") והרואה בקיום המצוות נגזרת של הנחות אלו - מזהה ליבוביץ את האמונה ביהדות עם מה שהוא אוהב לכנות "קבלת עול תורה ומצוות". ואילו להנחות על טבעו של אלוהים ואף על התגלויותיו אין חשיבות דתית: "האל איננו אובייקט של החשיבה הדתית". החשיבה הדתית עניינה במעמדו של האדם לפני אלוהים, וזו מגולמת בקיום מצוות.

דוגמא ידועה היא דוגמת המזוזה, לטענתו של ליבוביץ' מזוזה מותקנת בפתחו של בית מתוקף ציווי דתי בלבד ומעידה על יושבי הבית שהיהדות היא ערך עבורם. אך כל הטוען שבכוחה של המזוזה להגן על יושבי הבית מפני רעות כלשהן - הרי הוא נתפס לאלילות ולכישוף, ובכל אופן הוא משתמש בדת כמכשיר לסיפוק צרכיו ולכן זו אמונה שלא לשמה. ליבוביץ' גם שלל את טענותיהם של אלה המצדדים בקיום הדת היהודית כאמצעי לשימור העם היהודי או אמצעי למתן תוקף של העם היהודי על ארץ ישראל, הרי טענו מקודם שערך לא יכול להיות אמצעי אלא הוא המטרה, ואותו הנוהל לגבי תפילות - אתה מתפלל משום שאתה מצווה להתפלל, ללא קשר להלך נפשך באותו רגע. כל מי שמתפלל משום שהוא משוכנע שתפילותיו יעזרו באינטרס כלשהו - יהיה זה אינטרס אישי מובהק כמו מציאת שידוך, ועד לאינטרס הנשגב ביותר כמו תפילה למען חיילים או ניצחון במלחמה - גם הוא כעובד עבודה זרה. ואותו הדין לגבי אלה המתפללים כיוון שהם חשים את השכינה האלוהית שורה עליהם בזמן התפילה - אלה בסך הכל עוסקים בספורט אמוציונאלי, "ואם כן מה ההבדל בין סידור תפילה לבית קולנוע - שניהם מכשירים לסיפוק צרכיו של האדם!"

מעריך ליבוביץ ומחשיב את השומר תורה לשמה, כלומר שלא על מנת להיטיב עם עצמו ובכל מובן אפשרי: לא למען גמול בעולם הזה ולא מתוך אמונה בעולם הבא, לא לשם גמול גופני, לא לשם רוממות הרוח ולא למען שיפור המידות, לא לסיפוק רוחני או צורך נפשי ואף לא חברתי. בכל אלו - כדוגמת השאיפה ל"חוויה דתית" - רואה ליבוביץ את הניגוד לעבודת השם. אדם זה אינו עובד את אלוהיו אלא את עצמו הוא עובד.

"התורה אינה ספר מידות, אינה ספר מדע ואינה ספר תאולוגיה - תכליתה לא לספק לאדם תשובות או להבטיח לו גמול מסוים, תכליתה בעבודת האלוהים". מה דעתך על אמירות אלה?  אם תגיב בשלילה על כל הנקודות הסבר בבקשה במה יחסך אל הפרופסור "מורכב". תודה.
« עריכה אחרונה: מרץ 16, 2010, 00:05:17 על ידי נדב »

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
אני לא אענה במקום נץ.

אבל אם מעניינת אותך דעתי אז אני אומר לך שליבוביץ' הוא הרבה מחוץ למעגל הדעות הלגיטימיים שלי.
הוא מוקצה לגמרי. כופר אמיתי לכל דבר ועניין.  

בשורה התחתונה הוא לא האמין באלוקים ובכל זאת שמר תורה ומצוות קלה כבחמורה, איך ? - לפי
דעתו צריך היה לעבוד את המושג שנקרא "אלוקים" כדי להפוך את העולם ליותר טוב.

ששמעתי שאחד הילדים שלו, פרופסור לפיזיקה, מחזיק בדעות אנטי דתיות על גבול האנטישמיות, רק
הבנתי עד כמה צדקתי שפסלתי אותו.

מנותק נדב

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
ציטוט
בשורה התחתונה הוא לא האמין באלוקים ובכל זאת שמר תורה ומצוות קלה כבחמורה, איך ? - לפי

קרא את הודעתי כדי להבין שמה שאמרת כאן אין לו שחר.

מנותק האלקשי

• מנהל(ת) גלובלי(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *

הוא כן האמין באלוקים. כפר בתחית המתים.

מנותק T-800

• חבר(ה) של כבוד
  • *
אני לא אענה במקום נץ.

אבל אם מעניינת אותך דעתי אז אני אומר לך שליבוביץ' הוא הרבה מחוץ למעגל הדעות הלגיטימיים שלי.
הוא מוקצה לגמרי. כופר אמיתי לכל דבר ועניין.  

ששמעתי שאחד הילדים שלו, פרופסור לפיזיקה, מחזיק בדעות אנטי דתיות על גבול האנטישמיות, רק
הבנתי עד כמה צדקתי שפסלתי אותו.

בשבילכם כל מי שחולק עליכם הוא אנטישמי.
"אנחנו לא רוצים עקרונות, אנחנו רוצים עובדות!" (קלימנט וורושילוב)

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
בשבילכם כל מי שחולק עליכם הוא אנטישמי.

רשמתי כופר. לא אנטישמי. הדעות של הבן שלו קרובות לאנטישמיות.

כופר עדיף מאנטישמי כל עוד הוא לא יוצא נגד הדת.

אני לא יכול לשכנע אדם שלא מאמין בבורא עולם להאמין.

ברגע שכופר יוצא נגד הדת הוא חמור לעתים אף יותר מאנטישמי (תלוי במידת ובאופן התקיפה)

ההתקפות של ליבוביץ על הדת עדיין לא עד כדי כך חמורות, ולכן הוא פחות גרוע מאנטישמי, אבל הוא עדיין כופר מוחלט.

מנותק T-800

• חבר(ה) של כבוד
  • *
רשמתי כופר. לא אנטישמי. הדעות של הבן שלו קרובות לאנטישמיות.

כופר עדיף מאנטישמי כל עוד הוא לא יוצא נגד הדת.

אני לא יכול לשכנע אדם שלא מאמין בבורא עולם להאמין.

ברגע שכופר יוצא נגד הדת הוא חמור לעתים אף יותר מאנטישמי (תלוי במידת ובאופן התקיפה)

ההתקפות של ליבוביץ על הדת עדיין לא עד כדי כך חמורות, ולכן הוא פחות גרוע מאנטישמי, אבל הוא עדיין כופר מוחלט.

לא התכוונתי לליבוביץ', התכוונתי לבן שלו. אתה יודע, אותו פרופסור לפיסיקה שדעותיו האנטי דתיות גובלות על גבול האנטישמיות...

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
לא התכוונתי לליבוביץ', התכוונתי לבן שלו. אתה יודע, אותו פרופסור לפיסיקה שדעותיו האנטי דתיות גובלות על גבול האנטישמיות...

אני לא חוזר בי. הבן שלו הרבה יותר גרוע ממנו, וזה כנראה מעיד על החינוך שהוא קיבל. . .

מנותק T-800

• חבר(ה) של כבוד
  • *
אני לא חוזר בי. הבן שלו הרבה יותר גרוע ממנו, וזה כנראה מעיד על החינוך שהוא קיבל. . .

זאת עוד סיבה למה אין טעם להתייחס אליכם ברצינות, כי בלאו הכי את כולם אתם מוקיעים כ"אנטישמים"...

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
זאת עוד סיבה למה אין טעם להתייחס אליכם ברצינות, כי בלאו הכי את כולם אתם מוקיעים כ"אנטישמים"...

לא נכון. אתה דוגמא למישהו שמאלני שטועה בקו המחשבה שלו, אולי אפילו כופר, אבל אתה לא אנטישמי (לפחות מהתגובות שלך עד כה).

זו דעתי.  

מנותק T-800

• חבר(ה) של כבוד
  • *
לא נכון. אתה דוגמא למישהו שמאלני שטועה בקו המחשבה שלו, אולי אפילו כופר, אבל אתה לא אנטישמי (לפחות מהתגובות שלך עד כה).

זו דעתי.  

מעניין מאוד שאתה לא חושב שאני אנטישמי, כי מורך ורבך חיים בן פסח דווקא כן חושב שאני אנטישמי. הוא בפירוש פעם אחת הטיח בי "אתה אנטישמי".

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
מעניין מאוד שאתה לא חושב שאני אנטישמי, כי מורך ורבך חיים בן פסח דווקא כן חושב שאני אנטישמי. הוא בפירוש פעם אחת הטיח בי "אתה אנטישמי".

חיים בן פסח הוא לא מורי ורבי, למרות שאני חייב לציין שאני חושב שיש לו כישורי ויכולות מנהיגות והוא גם אדם מאד דעתן.
יכול להיות ואף יתכן מאד שההגדרה שלו ל"אנטישמי" היא ההגדרה שונה מההגדרה שלי, ולכן הוא חושב שאתה אנטישמי ואני לא חושב כך.
יכול להיות שגם תפסת אותו ברגע של חולשה שבו הוא קרא לך אנטישמי. אולי הגזמת בדבריך, ולכן הוא אמר את זה. . . אל תהיה בטוח
שהוא חושב שאתה באמת כזה. 

אני בתנועת הימין האמיתי כי :

א) אני תומך בקונספט של פינוי-פיצוי לכל הערבים שנמצאים בין הים לירדן וזה עקרון היסוד של התנועה הזו.
ב) יש פה הרבה מאד אנשים איכותיים שרואים את העולם בצבעים הנכונים.

מנותק נדב

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
חבר'ה אני מבקש שתעשו לי טובה ותשתדלו להשאר בנושא הטופיק, יש לדיונים בפורום הזה נטיה להתערבב ולהתערבל ולהפוך להרי ממל, אני לא רוצה שזה יקרה גם פה. תודה.

מנותק gambito

• חבר(ה) מוסמך(ת)
  • *
שאלות לנץ וגאה בזה על פרופסור ישעיהו ליבוביץ'.
« להגיב #13 ב- : אפריל 08, 2010, 07:00:50 »
לא רק נגד היהדות החזיר הזה יצא אלא נגד כל ישראל ותמך באש"ף בזמן מלחמת שלום הגליל ו המציא את המונח "יהודונאצים" מונח שמתאים דווקא לו!!!!!

מנותק El Blanco

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
אין הבדל בין ישעיהו ליבוביץ' לאדולף היטלר מלבד הכיפה על הראש שאותה ליבוביץ' מזהם כשהוא מניח
אותה על ראשו הקודח והאנטישמי.
« עריכה אחרונה: מאי 17, 2010, 18:51:18 על ידי רק_כך »

מנותק מתן92

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
אני מסכים ב מליון אחוז עם רון

מנותק yossso

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
  • "...ובחרת בחיים..." (דברים ל, יט)
    • אני בפייסבוק
« להגיב #16 ב- : ספטמבר 06, 2010, 03:15:38 »
אין הבדל בין ישעיהו ליבוביץ' לאדולף היטלר מלבד הכיפה על הראש שאותה ליבוביץ' מזהם כשהוא מניח
אותה על ראשו הקודח והאנטישמי.

שמע, לא פעם ראשונה אני אומר, אגיד זאת שוב: כשאתה מתרחק מהלב שלך, המוח שלך מתחדד. זה דומה לבנאדם שאיבד את חוש הריח וכתוצאה מכך חוץ השמיעה שלו מתחדד.
אבל מה...
מסתבר לי מניסיוני, שהלב, הוא בעצם המוח האולטימטיבי.
לכן.. אין טעם להתווכח עם שמאלני על דברים שדורשים שכל בלבד. אתה מוכרח לדבר עם שמאלני על דברים שדורשים לב. ואז הוא תמיד יפסיד, ואתה תמיד תנצח. זה מה שאני מאמין.
אני יודע שליבוביץ' אמר על כדורגל שזה 22 מטומטמים שרצים אחרי כדור. זאת, למשל, הבעת דיעה. והיא קשורה ישירות ללב. אז כאן קל להביס אותו: קודם כל, מאיפה לו שהם מטומטמים? שמעתי אוהד כדורגל שדווקא אמר שזה משחק נבון (אני עצמי לא אוהד כדורגל). דבר שני, איך אין לו בעיה לומר זאת? מה אם מישהו מעריך את ליבוביץ' ודעותיו, אבל גם אוהב כדורגל? האם אותו אחד הוא מטומטם? - הוא אוהב כדורגל. האם אותו אחד הוא חכם? - הוא מעריך את ליבוביץ'. אז ליבוביץ' ייטען שאין אדם כזה.
תראה.. אני אישית לא אוהב כדורגל. אבל.. מי שאוהב.. אז מה? אז "יש לו בעיה בראש"? זה לא סביר. מי שאוהב לפגוע בחפים מפשע או לראות אנשים טובים נפגעים, יש לו בעיה בראש. כדורגל זה בסה"כ משחק, ולא משחק אכזרי מטבעו (יש פציעות אבל... הם לא חייבות להיות) . ולכן.. מגיע אני למסקנה: כל אדם נולד עם ראש מעט שונה. בדיוק כמו שהפנים מעט שונות, והגוף גם. אז בני אדם המציאו משהו הרבה פחות מורכב מאשר המוח האנושי, שנקרא 'כדורגל'. יש מוחות שנולדו, והם כן מותאמים לכדורגל. המוח שלי נולד, והוא מראש נולד כך שאינו מותאם לכדורגל. אין בי טיפת התנשאות על אוהדי כדורגל. פעם הייתה לי, אני מודה. (השפעה של אבא שלי אני חושב, אולי עוד דברים).

חוץ מזה, זה לא 22 שחקנים שרצים אחרי כדור. זה כמו לומר ששחמט זה 32 שחקנים שרצים אחרי המלך של היריב. איזה מן חרטה של טיעון זה?
בקיצור, לשמאלני יש חור בלב, לא בשכל. אתם נאבקים בשמאלני עם השכל. הימני זה כמו בנאדם עם חרב רגילה ומגן רגיל, שמנסה להילחם בבן אדם עם חרב ענקית (שנועדה עבור 2 ידיים) אבל בלי שום מגן. - והימני נלחם בו חרב מול חרב במקום לנסות לנצל את היתרון שלו - לשמאלני אין מגן ולך יש.
(אלה רק מטאפורות, אין קשר בין לב לבין מגן; או בין פיקחות וחוכמה לבין חרב)

שלום.

אגב, גם אני היום " אוהד של בית"ר ". איזה עליהום עשו עליהם בתקשורת... אחושקשוקה.
"לוּלֵי ה' שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם : אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ : ... : בָּרוּךְ ה' שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם" (תהלים קכד; ב-ג, ו)

"...לֹא בְחַיִל וְלֹא בְכֹחַ כִּי אִם בְּרוּחִי אָמַר ה' צְבָאוֹת" (זכריה ד, ו)
"...לֶב מֶלֶךְ בְּיַד ה'..." (משלי כא, א)

מנותק yossso

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
    • אני בפייסבוק
« להגיב #17 ב- : ספטמבר 06, 2010, 03:28:37 »
לכן, עם כל הכבוד לשכל המפותח של השמאלני. כל מה שאתה צריך נגדו זה בעצם ילד ישראלי קטן, ולא שטוף מוח - כזה שגדל בצורה חופשית מספיק. שישאל "שאלות טיפשיות של ילדים", ואז אתה תשמע אותם, ותשאל אותם, ואתה הרי לא ילד, אז אותך ייקחו ברצינות. ואז השמאלני, חסר תשובות, ינסה לתקוף את השאלה - לטעון שהיא טיפשית.

אתה יודע מה שאלתי פעם את אבא שלי? ראיתי ערבים בטלויזיה, מקובצים, כנראה מקשיבים לאיזה מטיף שנאה, אבל הרבה מהם צפופים במקום אחד. אתה יודע מה שאלתי אותו? בהיותי בן 14, ולא ימני גדול, וגם לא שטוף שנאה לערבים.

שאלתי, "אבא, למה ישראל לא זורקים שם פצצה?" אתה מבין? נער... באופן טבעי שואל דבר כזה. ברור לי היום למה צדקתי. הרי ידעתי שהערבים עושים בדיוק אותו דבר - המחבל מחפש להתפוצץ בין כמה שיותר אנשים. אז מה הבעיה למטוס ישראלי להוריד פצצה ולהרוג ערבים?
(התשובה של האבא הייתה "אנחנו לא עושים דברים כאלה, אנחנו לא כמוהם." משהו כזה)
ילדים, בעולם בריא, הם לא יותר חכמים מהמבוגרים. אבל בעולם שטוף מוח כמו היום... דווקא אלה שהראש שלהם עדיין לא התלכלך... הם היותר "חכמים", כלומר הם אלה שיותר קרובים ללב שלהם, ולכן יותר חכמים. (הלב הוא החוכמה האולטימטיבית).
"לוּלֵי ה' שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם : אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ : ... : בָּרוּךְ ה' שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם" (תהלים קכד; ב-ג, ו)

מנותק yossso

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
    • אני בפייסבוק
« להגיב #18 ב- : ספטמבר 06, 2010, 03:31:16 »
קח כלב, אתה יודע שיש יחס בערך ישר בין העוצמה בה תמשוך בזנבו, לבין רמת הזעם שהוא יפגין כלפיך. זה נכון לגבי קירות (חוק הפעולה והתגובה), לגבי בע"ח, ולגבי ילדים. אבל זה לא נכון לגבי ישראל. או שאר המערב.