עמלק ואויבי ישראל > המאבק על ארץ ישראל

השמאל של עד 1976 = הימין הקיצוני של היום: למה כך הוצאה מחוץ לחוק???

(1/4) > >>

GY:
בס"ד
מה שקראו עד בחירות 1977 שמאל, ייצג למעשה דיעות הרבה יותר ימניות מאשר הימין הקיצוני היום. אני זוכר ראיון בטלויזיה שהיה בשחור לבן עם גולדה מאיר. המראיין שאל אותה איך ישראל יכולה לשלוט על מיליון ערבים? האם ישראל לא צריכה להחזיר שטחים כדי לעשות שלום עם הערבים? גולדה ענתה כזה "לא" שהמראיין לשונו דבקה לחיכו ולא שאל יותר ובזה הסתיים הראיון.

עם עליית הליכוד לשלטון במהפך של 1977  חוסל למעשה הימין בישראל. בגין עלה בסיסמה שהוא יכול לעשות שלום, וצירף לממשלה את עזר ויצמן ומשה דיין (לממשלה אם כי  לא למפלדת הליכוד שהתנגדה לשניהם). ויצמן התחיל כליכודניק צעיר ואחר כך עם השנים עבר שמאלה, ומשה דיין נדחה ע"י מפלגת העבודה. שניהם היו לווינים פוליטיים. לכאורה היתה מטרתו של בגין להתגבר על המערך וסופסוף אחרי שנות דור להחליף את השלטון בישראל. אך בדרך לשם הוא איבד בלי להרגיש את הימין. באותן הבחירות, מפלגת העבודה היתה מבולבלת ולא שמה לב למה שהליכוד עושה, ונשארה בדיעות הימניות הישנות שלה. כך הפסידה העבודה את בוחרי הימין כי באופן מסורתי הם תמכו בליכוד, אבל גם את בוחרי השמאל שתמכו במשה דיין ועזר ויצמן וראו בממשלה כזו שמאלנית ומתאימה לדיעותיהם. בסבבי הבחירות הבאים שנערכו אחריהן, כבר הציגה העבודה בכל פעם מצע שמאלי יותר עד שהגיעה למקומה כיום.

הפסקה הבאה היא קצת מסובכת, ואני מתנצל על כך:
לפי תורת המשחקים (שבין מפתחיה היה זוכה פרס נובל לכלכלה ג'ון נאש) ידוע שכאשר יש שתי מפלגות פראגמטיות בשלטון, ומספר אחת מציגה מצע פוליטי, מספר שתיים תמיד תביע דיעה קרובה אליה ככל האפשר כך שהפער ביניהן יהיה מינימלי. בצורה כזו השניה מגיעה למקסימום התמיכה בה בציבור (למי שאוהב מתימטיקה, יש משוואה נחמדה מאד שמתארת את זה). בבחירות 77 הופר שווי המשקל. כעת הליכוד לא היה יותר מספר שתיים, אלא מספר אחת. הליכוד, שזיהה את שבירת שווי המשקל, נקט באסטרטגית הבחירות שמאלנית. החלטה זו של הליכוד גרמה לתזוזה של מספר שתיים - מפלגת העבודה, ויחד עמה גם כל הפוליטיקה בישראל חזק שמאלה. במפה הפוליטית בישראל כיום חזר באיזון בין שמאל לימין, והדיעות שוב מקובעות.
שווי המשקל מכתיב שהימין יכול לקבוע מהו הקו האדום השמאלני ביותר של ההשלטון, ואילו השמאל יכול לקבוע מהו הקו האדום הימני ביותר של השלטון. ::)

מבחינה מעשית, השמאל יכול להחליט על צעד ימני כגון פתיחת מלחמה תוך הסתמכות על קונצנזוס לאומי. בעוד שהימין יכול להחליט על צעד שמאלני כגון על הסכם שלום תוך הסתמכות על אותו סוג של קונצנזוס אלא מהכוון השני. אם הימין ינסה לפתוח במלחמה (צעד ימני), השמאל ברגע הראשון יתחזה לתומך במהלך. אבל בהזדמנות הראשונה יפלג את העם ויגרום להפלת השלטון. מי שזוכר את ההפגנות נגד שרון ובגין מלחמת של"ג שגרמו לנפילת שרון ונפילת בגין, והפכו את שרון כביכול לרוצח בסברה ושאתילה (מקרה בו ערבים ניצלו את בלבול הקרבות ורצחו ערבים אחרים). ואילו השמאל, אם ינסה צעד שמאלני, כגון להגיע להסכם שלום- מייד הליכוד יתנהג באותה הדרך ויפלג את העם ויפיל עת השלטון בהזדמנות הראשונה. ראה לאן הובילו נסיונות להסכמי השלום של רבין ואהוד ברק.
מהפך 77, הזיז את כל המפה הפוליטית עמוק לשמאל. לאחר מכן השמאל התאושש ושווי המשקל חזר. אלא מה, שווי המשקל החדש נשאר מקובע עמוק בשמאל ואינו יכולה לצאת מהמקום הזה. שווי המשקל הזה הוא נורא לכולם. בישראל היום יש פער גדול בין מה שאנשים אומרים, רוצים ומאמינים ולמי הם בעצם מצביעים. השמאל והימין מחבקים אלו את אלו חיבוק דוב כשבאמצע קדימה ואינם יכולים לזוז ממנו שמאלה או ימינה מאותה הנקודה. בדיעבד,אילו מנחם בגין ב 77 נקט בעמדה שיש בה שמירה על הדיעות הימניות - הוא היה אמנם מפסיד את השלטון באותן הבחירות, אבל שווי המשקל הישן היה נשמר ולישראל היה שלטון בעל עמדות ימניות עד היום. מי שרוצה לדעת מדוע קדימה זכתה בבחירות, יסתכל על המפה הפוליטית. קדימה היא המרכז המדוייק של הפוליטיקה בישראל.

היחיד שאיים על שווי המשקל המקובע הזה מימין היה הרב כהנא. הרב כהנא ייצג אלטרנטיבה ימנית, בדומה למה שהליכוד היה לפני 1977 רק עם צוויון דתי אמוני, כלומר מפלגה עם פוטנציאל של  24% מקולות המצביעים לערך. כהנא, חדור אמונה וצדיק אמיתי, לא סוטה ימין ושמאל מדרך התורה, התנהג בפוליטיקה הישראלית כפיל עוור בחנות חרסינה. לרוע מזלו, הוא היה יחיד עם מפלגה עשירה אבל קטנה יחסית למפלגות הגדולות. בתקופה, לפני שהוציאו את כך מחוץ לחוק, היה בכך הרבה מאד כסף שהגיע מחב"ד. הרבי החליט וכולם עשו. זו היתה הפעם האחת והיחידה שחב"ד התערבה בבחירות בישראל. היו אז לתנועת כך הרבה עשרות מיליונים. יותר משהיה לליכוד!  הדברים שחיים מציג בנושא הזה היום, היו שונים בתכלית בתקופה ההיא. הכסף זרם אז כשיטפון אדיר והביא לסקרים שניבאו לכך 11 מנדטים. כל נתיבי איילון היו מכוסים בפלקטים שחורים צהובים עם האגרוף המפורסם. לא יכלת להפנות מבט בשום מקום בישראל בלי לראות צהוב.

 ראש הממשלה אז, יצחק שמיר, חשש מאבדן קולות מצביעים של הליכוד לכך. שמיר שיתף פעולה מאחורי הקלעים עם פרלמנטרית וותיקה ומנוסה ועורכת הדין מעולה, ושונאת דתיים וימניים עד שרשי שערותיה שולמית אלוני. זו עשתה את מה שהיא יודעת היטב,  ויחד גרמו למהלך משפטי שהוציא את כהנא מחוץ למשחק הפוליטי לתמיד: ארגון טרור לא חוקי. אין בושה גדולה מזו. מכה איומה ונוראה שאין כמוה!.  כל עשרות המיליונים ששפך הרבי, והמאמצים והפלקטים והסקרים, כולם ירדו לטמיון. כהנא בסופו של דבר התנהג בדיעבד טפשות בקוצר רוח ובקוצר ראיה. הוא נזרק בבעיטה מהכנסת והוצא מחוץ לחוק לעולם בבושת פנים. שמיר חיסל יריב פוליטי חזק ועשיר בחכמה ובמחיר אפס. התוצאה של הסיפור הזה היא שכיום בגלל הבג"ץ ההוא, לא יכולה לקום מפלגה ימנית אמיתית במסגרת החוק והשב"כ יושב חזק על כל מי שמצייץ ימין קיצוני (תשאלו את נועם כמה חזק). את הסיפור הזה אני לא שמעתי בדרשותיו של חיים... חיים מעדיף יותר להתרפק על החום והאהבה והאופוריה והשמחה שהיתה אצל היהודים, והפחד אצל הערבים. הוא חי עד היום את הלך הרוח שהיה ברחוב היהודי בימים שקדמו לבג"ץ. שקדמו לבושה ולביזיון הנורא. עוד לא קמה בישראל מפלגה כזו שהוצאה מחוץ לחוק כארגון טרור.

שמיר רצה לקבוע מהו הגבול הימני אך לא יכל לעשות זאת בעצמו כי היה ימני. לפי האמור לעיל, רק השמאל יכול לקבוע את הגבול הימני. אבל שיתוף הפעולה שלו עם השמאל, יצר מנוף מתאים. היום הקו האדום הימני בפוליטיקה הישראלית עובר כחוט השיערה בלבד ממדיניות הליכוד. ביום שיכנסו כמה חברי כנסת ערביים לכלא, הקו האדום השמאלי יעבור כחוט שיערה מהמערך.

הדברים שאני מתאר כאן הם לצערנו כולנו נכונים, ומבחינת עם ישראל הם איומים ונוראיים. שווי המשקל הקיים כיום הוא למעשה רע לכל המפלגות, לאזרחים, ולמדינה. אבל הפרגמטיזם הפוליטי מכתיב שאף אחד לא יסכים להתאבד פוליטית כדי לצאת ממנו. בסיפור שהיה בסרט מצוייר על חתול ועכברים, היה לעכברים פעמון. כל העכברים ידעו שאם יתלו פעמון על צוואר החתול הם יוכלו לשמוע אותו מרחוק ולברוח, אבל אף עכבר לא רצה להסתכן ולתלות את הפעמון בעצמו על צוואר החתול.
פתגם סיני עתיק אומר שגם אם אתה מפסיד, אל תפסיד את הלקח. הלקח הוא הבנה של הכוחות הפועלים במערכת הפוליטית והתנהגות לפיהם, ואם אנחנו רוצים להגיע לשלטון יום אחד בע"ה, לפני כן מישהו יצטרך להסיק מסקנות גם מסיפור נפילתו של הרב כהנא זצ"ל.
GY

דוקא_כך:
סיכום טוב מאוד, ואני רק רוצה להוסיף שלפי דעתי, האשמים האמיתיים בפסילתו של הרב כהנא הי"ד ומפלגת כ"ך היו כל הרבנים דאז.  לרב כהנא היה נחוץ מכתב "המלצה" לפחות מרב ידוע אחד שיאמר שהרב כהנא אינו גזען ושהוא ומפלגתו הולכים בדרך התורה, כדי למנוע את פסילתו.  אף לא רב אחד תמך בו.  כולם הפכו למשת"פים של הממשלה.  זו הטרגדיה האמיתית.

כך או כך:
אכן מסכים עם הדברים שלך יש בהם אמת כואבת.
לצערי ימין אמיתי היום נשמע לי חלום הזוי עם כל החזית
המאורגנת והמשוריינת של השמאל .
לצאת מהמבוך הזה נצליח רק ע"י התפתחות משמעותית מצד
מדינות ערב או משהו שירעיד את האדמה  ויוציא את כולם
מהאופריה שתקועים בה.
כל הצדדים מפחדים לנקוט עמדה ראיתי את הפנים של אולמרט
במהלך המלחמה הוא פשוט משותק חסר אונים ,שלנגד עיניו מתים חיילים ואזרחים
ועדיין לא נוקט עמדה או יוצא בתגובה רצינית לנוכח ההתפחות .
המצב מדאיג ביותר אבל כמו שאמרתי רק משהו חזק יעיר פה את העם (זבנג קטלני )
שיפרק להם את האגו שהם ספוגים בו ( זה הכל עניין של חינוך ).
כרגע זה עדיין סביל המצב לשמאלנים  הם (אנחנו באותה הסירה לצערי) חיים על הקצה .
איפה אפשר להשיג פעמונים לקניה???

GY:
בס"ד
ידידי כך או כך, לצערנו אין פתרונות מהירים ואין זבנג וגמרנו. זה לא נס קפה. הדרך היחידה לעשות משהו בעל משמעות היא דרך קשה וארוכה ומתסכלת. קודם כל צריכים לפעול במסגרת החוקים הקיימים ולזכות להיכנס לכנסת. אחר כך צריך הרבה חכמה והרבה צנעה והרבה ניסיון פוליטי כדי להגיע לשתוף פעולה עם גורמים קרובים לנו כי רק כך דברים נעשים לאורך זמן. הרב כהנא זצ"ל היה באופן אישי אדם צנוע מאד, אבל בנאומיו הפוליטיים היה מאד לא צנוע ומאד לא חכם. הוא היה אדם מאד מפחיד ומאיים בדבריו. אם נקרא למועצת ישע בשם מועצת פשע, ואם נשמיץ את ליברמן ואת אפי איתם, ברגע שנצטרך את תמיכתם בעתיד הם יפנו לנו עורף.
GY

ליעד:
וואי איזה דברים בזכותך הבנתי את תורת המשחקים ובכלל לא ידעתי שלרב מאיר דוד כהנא זצוק"ל הי"ד היה בסקרים 11 מנדטים.
תודה ;)

תפריט

[0] אינדקס הודעות

[#] עמוד הבא

עבור לתצוגת גירסה מלאה