כתב נושא: הספקנו לשכוח את אפגניסטן?  (נקרא 10654 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
הספקנו לשכוח את אפגניסטן?
« ב- : ינואר 03, 2007, 15:41:58 »
באוקטובר 2001 יצאה ארצות הברית למערכת נקם רבת זעם נגד משטר הטאליבן שנתן חסות לארכי-טרוריסט אוסאמה בן-לאדן, האיש מאחורי פיגועי ה-11 בספטמבר. במיומנות של להטוטן קרקס, זנחה וושינגטון את הברית שכרתו ממשלים אמריקנים קודמים עם הטאליבן, כגורם שגרש את הסובייטים מהמדינה, בזכות כסף ונשק אמריקני ואיראני גם יחד. הטאליבן הוחלף ב"ברית הצפונית" ושבטים אחרים, ויחד הם כבשו בסערה את הבירה קאבול. מאז נערכו בחירות במדינה, ובראשה עומד כיום חמיד קרזאי, חביב המערב.

אין לטעות, לקואליציה שהובילה ארצות הברית היו כוונות טובות באפגניסטן. על כך מעידות למשל הכמויות הגדולות של סיוע מערבי שהוזרמו לשיקום תשתיותיה בשנים הראשונות מאז הכיבוש. אמריקה לבדה הזרימה לשם עד כה 4.5 מיליארד דולר, שהפכו ליותר מ-1,000 מבני ציבור חדשים, כולל בתי ספר, מרפאות ומוסדות ממשלתיים, ונסללו קרוב ל-1200 ק"מ של כבישים. כאמור, לראשונה בתולדותיה, נערכו במדינה בחירות ונוסד פרלמנט עם נציגי פלגים שונים (פרט, כמובן, לטאליבן). חל קידום מסוים במעמד האישה, שזכויותיה היסודיות כאדם נרמסו עד דק בתקופת שלטון הטאליבן, הגם שהדרך בנושא זה עוד ארוכה מאוד לאור המסורת הנהוגה במדינה. וישנם עוד הישגים.

שלב ההתפוררות

אך מאז התדרדר מאוד המצב בשטח. מאמר שפורסם באחרונה גם ב"הרלד טריביון", מצייר תמונה עגומה. בפועל, אין לשלטונו של קרזאי קיום מחוץ לטווח רובי ה-M-16 של החיילים האמריקנים, האוחזים בערים הגדולות קאבול וקנדאהאר. הטאליבן חזר להיות בעל הבית ברוב אפגניסטן, ובעיקר לאורך גבולה הדרומי עם פקיסטאן ובחלקים בצפון המדינה. הטרור של אל-קעידה וגורמים מוסלמים אחרים שב ופגע בכל עבר, ולפי נתונים רשמיים יותר מ-200 אזרחים נהרגו ב-2006 מכ-115 פיגועי התאבדות, יותר מפי 4 ממספר הפיגועים שאירעו בשנה הקודמת - 23.

במקביל, חל פיחות קבוע בתמיכה הפיננסית של המערב באפגניסטן, ורק השנה קיצצה ארה"ב עוד 30 אחוזים מהסיוע שלה למדינה. לכך, מצטרפות בעיות המוכרות ממקומות רבים אחרים בהם נעשים מאמצי שיקום בינלאומיים, של אי עמידה בלוחות זמנים על ידי קבלני משנה המטפלים בסוגיות תשתית, יחד עם תרבות של שחיתות וכמובן השפעת המצב הביטחוני. וזהו רק קצה המזלג. קיימים גם עוני קשה של האוכלוסייה, בעיות בריאות, מוקשים הפוגעים בילדים ועוד חוליים רבים.

סיוע בגלוי, חתרנות במחשכים

מצב כאוס מתקדם, דוגמת זה השורר באפגניסטן שנים רבות, הינו הכר הנוח ביותר למהפכה האסלאמית מבית מדרשה של איראן. שיטות הפעולה של טהראן הן דומות בכל מקום בו היא מבקשת לקנות לה השפעה: תעמולה מהפכנית וחתירה לערעור היציבות.

זאת, בדרך של הזרמת כספים לגורמי טרור, מימון מוסדות חינוך, פעילות מודיעין וחתרנות רציפה (שיחוד פוליטיקאים, ברית עם השיעים המקומיים ועוד) ו"חתימה גבוהה" של פרויקטים בולטים בתחום התשתית והתרבות. דפוסי פעולה אלו מוכרים לנו ממקומות רבים: עיראק; החזבאללה בלבנון, כזרוע האסטרטגית האיראנית שם; התמיכה האיראנית בחמאס כדי לחדור לרשות הפלסטינית; הידוק הקשרים עם סוריה לגיבוש "ציר הקיצוניות"; ואפילו פעילויות טרור ומימונו בדרום אמריקה.

רצונה של איראן להטביע חותמה במדינה, בשם הסיסמא "לייצוב אפגניסטן", בלט כבר בימים הראשונים לאחר הכיבוש האמריקני בסוף 2001. טהראן התחייבה אז לסכום עתק של כ-560 מליון דולר במענקים והלוואות בועידת התורמות שארגנה וושינגטון בגרמניה. בפועל, עד עתה, היא השקיעה רשמית כ-200 מליון דולר באפגניסטן, בעיקר במערב המדינה ובבירה קאבול. בשטח האיראנים מעורבים בהקמת מרפאות, בפריצת נתיבי תחבורה ופרויקטים בתחום המים ואספקת אנרגיה (חשמל). לצד הדומיננטיות של גורמים מערביים בתוכניות השיקום של המדינה, מספר יועצים איראנים יושבים במשרדי ממשלה, ומומחים איראניים הכשירו כ-1200 מורים ודיפלומטים אפגאנים.

בד בבד, מפנה טהראן משאבים לא מעטים "לריפוד" גורמים מקומיים אנטי-אמריקנים. סוכני מודיעין איראנים מסתובבים בשטח, אוספים מידע לביצוע תקיפות נגד מטרות אמריקניות במדינה, מפעילים רשתות ביון ומגייסים לצידם ראשי שבטים שיעים. כך היה לגבי השיעי מתנגד השלטון, איסמאעיל ח'אן. ששלט בהראט, בצפון-מזרח המדינה, עד שהודח באחרונה על ידי כוחות נאט"ו במקום. בנוסף, מתחת לפני השטח מזרימים האיראנים כסף רב למדרשות לחינוך עוללים ברוח המהפכה הח'ומנייסטית ולפעילויות תעמולה במסווה של תרבות וצדקה. בהראט מצוי גם מרכז חינוכי שיעי גדול, המתפאר בתמונות של ח'ומייני התלויות לנגד עיני הילדים, לצד ספרים בוטים של תעמולה אנטי ישראלית גסה.

מאחר והשיעים מהווים רק כחמישית מכ-30 מיליון אזרחי אפגניסטן, האיראנים אינם נשענים רק עליהם לביסוס כוחם. בספריה של אוניברסיטת קאבול, למשל, "הפינה האיראנית" המציגה עיתונות וספרים איראניים, נהנית מפופולאריות גדולה בהרבה מזו המקבילה של ארצות הברית. כמו כן, תחנות רדיו משדרות מאיראן תעמולה אנטי אמריקנית. חשוב מכל, ניצנים של תלות כלכלית של האוכלוסייה האפגאנית בשוק העבודה באיראן אפשר לראות בבירור בעובדה שכ-450,000 אפגנים קיבלו ב-2006 אשרות עבודה באיראן, מספר כמעט כפול מ-2005 (250,000).

התשובה מצויה בשאלה

כל הפעילות הנמרצת הזו של איראן מכוונת ליעדים מוגדרים מאוד: הגברת מוטת השליטה שלה על המרחב האזורי שלה מצפון, בד בבד לזינוב נוסף במעמדה, הקורס ממילא, של ארצות הברית כמעצמה עולמית. לאלו מצטרפים, כמובן, הרצון להסיט את תשומת הלב מתוכנית הגרעין האיראנית וניסיון לאסוף לחיקה קלף נוסף במאבק האידיאולוגי רב-החזיתות מול המערב.

כאן המקום לומר, שהצלחתה של איראן באפגניסטן עודה מוגבלת יחסית, בוודאי בהשוואה ללבנון, לדוגמא. אך העקביות והנחישות האיראנית אינן מוטלות בספק וכבר הולידו תוצאות טובות מאוד, מבחינתם, ברחבי המזרח התיכון. זאת ועוד, מבחינה תרבותית ודתית, אפגניסטן מהווה מצע כמעט טבעי להמשך התפשטות הדוקטרינה האסלאמיסטית הקיצונית של איראן.

התמנון האיראני לא נח לרגע.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק דוקא_כך

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
  • ופדויי ה' ישובון ובאו ציון ברינה
בעניין: הספקנו לשכוח את אפגניסטן?
« להגיב #1 ב- : ינואר 03, 2007, 18:36:51 »
הודעה מצוינת.  אם למנהיגים במערב היה שכל, הם היו מגרים מוסלמים להילחם במוסלמים---הפער האידאולוגי בין השיעים לסונים בלתי ניתן לגישור, מכיוון שהסונים מאמינים שהשיעים הם כופרים (בקוראן, וזה נכון מפני שבקוראן המקולל כתוב שמוחמד יש"ו היה אחרון הנביאים).  במקום זה, בוש רוצה להביא "דמוקרטיה" למזה"ת.  אידיוט.
יהונתן פולארד
ראובן מנינג
יגאל עמיר
חגי עמיר
עופר גמליאל
שלמה דביר
ירדן מורג
דוד אמויאל
חזקיהו עמי פופר
גור המל
ישי שליסל
דני טיקמן
ג'וליאן סופיר
ארנולד ישראלוב
רחמים לוטטי
חברי מחתרת בת-עין
יונה אברושמי
יבגני גרוסמן
אלכסנדר רבינוביץ'
מורדי הראל
אליצור הראל

בייקר

• אורח
« להגיב #2 ב- : ינואר 04, 2007, 11:03:58 »
לאירן יש בעיה כמדינה שיעית באפגניסטן ובסעודיה.אירן הצליחה רק בסוריה בלבנון ובעירק כלומר היכן שיש שיעים.

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #3 ב- : ינואר 04, 2007, 14:05:23 »
בייקר להזכירך ישנו מיעוט שיעי גדול הן בסעודיה, הן בנסיכויות הנפט הערביות, הן בכווית, רוב של 60% בעיראק, במקומות כמו אובקיסטן, קזחסטן, ואזרבייג'ן הם רוב ושם השיעה היא דת המדינה.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

בייקר

• אורח
« להגיב #4 ב- : ינואר 05, 2007, 14:34:01 »
השיעים נרדפים בסעודיה,הפגנה למען החיזבאללה שם פוזרה.יש רוב סוני בעולם המוסלמי.

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #5 ב- : ינואר 05, 2007, 15:39:09 »
בייקר אינך צריך להזכיר לי זאת, אני היטב מודע לעניין שהסונים הם רוב מוחץ באיסלם, והיטב אני מודע לכך לגבי מה שקרה וקורה בסעודיה, אבל צריך לזכור שאירן בוחשת בקדרה בכל מקום שיש בו שיעים הגם שהם מיעוט בטל בשישים, והשפעה והתערבות זו תגדל במיליוני מונים ברגע שהם ישיגו יכולת ייצור של נשק גרעיני.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק כהנא צדק!

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
    • yigal-amir
« להגיב #6 ב- : ינואר 13, 2007, 11:01:09 »
השיעים נרדפים בסעודיה,הפגנה למען החיזבאללה שם פוזרה.יש רוב סוני בעולם המוסלמי.
לשיעים ימ"ש יש המון מקומות שהם אהובים בהם זה שבסעודיה הם נרדפים זה לא ממש מזיז להם אני לא יודע אם זה נכון וגם אם זה נכון זה לא מזיז להם.
וגם סעודיה בעצמה עוזרת לשיעים בכל העולם.
יגאל=גואל

ע        מ        י       ר
 =       =       =      =  עמו    מאת    יצחק        רבין [img]http://www.zix.co.il/images/11924785.gif[/i

מנותק DolphinBoy

• חבר(ה) מוסמך(ת)
  • *
  • כהנא צדק, ועכשיו הכל ברדק!
« להגיב #7 ב- : ינואר 13, 2007, 17:40:33 »
אני אוהב את הפורום הזה

בייקר

• אורח
« להגיב #8 ב- : ינואר 13, 2007, 17:54:33 »
מצויין אנו מחפשים אהבה.

עז77

• אורח
« להגיב #9 ב- : ינואר 13, 2007, 18:23:11 »
מצויין אנו מחפשים אהבה.

אני לא בטוח,
אבל לדעתי הוא התכוון ספציפית לספרייה  :D

מנותק DolphinBoy

• חבר(ה) מוסמך(ת)
  • *
  • כהנא צדק, ועכשיו הכל ברדק!
« להגיב #10 ב- : ינואר 15, 2007, 08:46:49 »
מצויין אנו מחפשים אהבה.

אני לא בטוח,

אתה יכול להיות בטוח תהיה בטוח בטחון בטוח למבוטחים בטיחותית

מנותק כהנא צדק!

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
    • yigal-amir
« להגיב #11 ב- : ינואר 15, 2007, 15:42:36 »
מצויין אנו מחפשים אהבה.

אני לא בטוח,
אף פעם אל תהיה בטוח  ;)
יגאל=גואל

ע        מ        י       ר
 =       =       =      =  עמו    מאת    יצחק        רבין [img]http://www.zix.co.il/images/11924785.gif[/i

מנותק אילן208

• חבר(ה) של כבוד
  • *
  • Hebrewism returns
    • הערוץ שלי ביוטוב
« להגיב #12 ב- : מרץ 11, 2007, 11:36:35 »
מאמר מצוין נץ
 תביא לנו עוד כאלה אם יש לך?
 והנה הסיבה למה לא קשה להילחם נגד האיסלאם-הם מפגרים הם נלחמים לבין עצמם סונים נגד שיעים פתאח מול חמאס איראן מול עיראק(מלחמת איראן עיראק שנות ה-80)
אחד האסטרטגיות שלנו יכולה להיות להסית אותם אחד מו השני וזה דווקא רעיון לא רע למרות איך שזה נשמע לתת להם תחמושת כשהם נלחמים אחד מול השני שירהגו כמה שיותר בשני הצדדים
My life is here and here I wish to die,this is the place my fatherland!!!
לאסט אף אם:
http://www.last.fm/user/Ilanemous1881
יוטיוב:
http://www.youtube.com/user/Israelipatriot92

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #13 ב- : מרץ 15, 2007, 22:37:52 »
מאמר מצוין נץ
 והנה הסיבה למה לא קשה להילחם נגד האיסלאם-הם מפגרים הם נלחמים לבין עצמם סונים נגד שיעים פתאח מול חמאס איראן מול עיראק(מלחמת איראן עיראק שנות ה-80)
אחד האסטרטגיות שלנו יכולה להיות להסית אותם אחד מו השני וזה דווקא רעיון לא רע למרות איך שזה נשמע לתת להם תחמושת כשהם נלחמים אחד מול השני שירהגו כמה שיותר בשני הצדדים
אני שוקד על מאמר כרגע, אבל זה יקח זמן, ובין כה כה זמן זה מותרות שלצערי אין לי הרבה ממנו.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק אֹהד

• Dexter לשעבר
  • משתמש(ת)
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #14 ב- : מרץ 20, 2007, 22:22:05 »
מאמר מצוין נץ
לדעתי כול המדינות הערביות במזרח התיכון עושות מירוץ חימוש גרעיני (גם במסווה של "שלום קר")כנגד החימוש האירני הממשמש ובא, כרגע הרוסים משבשים את המשך בניית הכור מתוך מניעים כספיים בעיקר וגם מתוך יישור קו עם הקהילה הבין לאומית, לדעתי, יכולה להיות מלחמה רצינית בין הסונה לשיעה, מלחמה שאולי תעשה לנו את רוב העבודה השחורה במיגור הבהמות מתוך הערבים .

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #15 ב- : מרץ 23, 2007, 01:23:31 »
לא הייתי סומך על זה יותר מדי, נגד האיסלם יש להלחם כגוף אחד מונוליטי, מבלי לעשות אבחנות בין סונה לשיעה, אם הם יחליטו לעשות מלחמות פנימיות, מה טוב, זה רק יאט את השיגיהם אל מול שאר העולם (הכופר לשטתם), וכן הם יאבדו במלחמות אלו הרבה מאוד אנשים שיכול להיות שיפגעו מעט דמוגרפית באיסלם, אבל בכל אופן ובכל תנאי אסור בתכלית האיסור לעשות אבחנות.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל