כתב נושא: שאלות בנושא אינטרנט לכל מי שיודע לענות.  (נקרא 4757 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
שלום לחבריי הפורום היקרים, יש לי כמה שאלות בנושאי אינטרנט, אני שמח אם מישהו יוכל לענות לי עליהן. ניסיתי לבטא את עצמי הכי טוב שאני
יכול, אני מקווה שאני מספיק מובן.

1. לגבי השימוש במספרי ה IP ברשת האינטרנט. יש כתובות שמיועדות לשימוש ברשתות ביתיות :
10.0.0.0 - 10.255.255.255 וכן : 192.168.0.0 - 192.168.255.255.

מה שאני לא מצליח להבין בכל הסיפור הזה, זה למה אי אפשר להשתמש באותם מספרים
גם כ IP'S ברשת האינטרנט, מלבד השימוש שלהם כמספרי IP ברשתות ביתיות.
זה נראה לי כמו וויתור על הרבה מאד מספרים שיכלו לייצג מחשב ברשת האינטרנט.
הרי אין אף מחשב ברשת האינטרנט שהכתובות שלו היא נניח : 10.0.0.1.
אז מה פה לא אפשרי מבחינה טכנית ?

כמו כן אני אשמח לדעת לדעת מה קורה עם בית/ארגון ירצה כתובת רשת ביתית שהיא לא אחת מה  10.x.x.x  (מצטער על הכתיבה, בעיה בכיווניות
של הדפדפן, ה 10 צריך להיות המספר השמאלי)   או מה 192.168.x.x
האם אפשר לתת לו כתובת אחרת רשת ביתית אחרת ?
ואם לא, מדוע לא ? הרי זה לא אמור להתנגש עם המספרים ברשת האינטרנט ?

2. בקשר לממשק Local Area Connection שמופיע ב WIN XP, אני לא מבין למה הוא נקרא דווקא
Local Area Connection, הרי הממשק/הקובץ הזה עוסק עד כמה שהבנתי לחיבור לרשת האינטרנט
ולא לחיבור של הרשת הביתית ? יותר הגיוני שהיו קוראים לו Wan Connection או משהו כזה ?

3. נניח שהכתובת של המחשב שלי ברשת הביתית היא (10.0.0.3)
אז למה ה IPv4 Subnet Mask הוא
255.255.255.0 ?
הרי הרשת עצמה עד כמה שהבנתי מיוצגת רק על ידי המספר 10(השמאלי ביותר), אז למה ה Subnet Mask
מראה ששלושת המספרים הראשונים מייצגים את הרשת ?
ולמה בכלל צריך מיסוך ברשת של שני מחשבים ?

4. בדפדפן אינטרנט איכספלורר (לא יודע איפה זה קיים בדפדפנים אחרים), מה פירוש לעבוד במצב מקוון ?
מה ההבדל מבחינת הדפדפן בין מצב מקוון למצב לא מקוון ?

5.יש לי ראוטר שאחראי גם לרשת הביתית וגם לנתב אותי לרשת האינטרנט, האם עדיין אפשר להתחבר באמצעות מודם (חייגן) ?
איך אני מבצע את זה מבחינה טכנית ? האם אפשר להפוך את הראוטר לחייגן ?

תודה רבה לכל מי שישקיע זמן וסבלנות ויענה לי על השאלות.

מנותק Neo

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הים אותו הים
שאלות בנושא אינטרנט לכל מי שיודע לענות.
« להגיב #1 ב- : מאי 16, 2010, 21:55:13 »
1.
נניח והיה קיים מחשב ברשת האינטרנט שכתובתו הייתה כשל מחשב ברשת פרטית, הדבר מעלה את הסיכוי לניתוב שגוי במקרה שבו באותה רשת פרטית קיים מחשב עם אותה הכתובת.  על הנתב יהיה להחליט לאן לנתב את המידע ועל כן יבחר ברשת הפנימית ולא החיצונית.  על כן, הוחלט כמוסכמה שעדיף לוותר מראש על מספר כתובות למנוע בעיות ניתוב.

לא מדובר בויתור כ"כ גדול בכתובות, סה"כ זה: 16^2 + 24^2 = ~17 מיליון כתובות (יש עוד כמה כתובות שמורות ד"א).
לעומת מרחב כולל של 32^2 כתובות שזה בערך 4.3 מיליארד כתובות (איבוד של 0.004% כתובות, ויתור זניח).
כמו כן, המעבר ל Ipv6 יגדיל עוד יותר את מרחב הכתובות הפנויות.

עכשיו אתה מבין למה לא מומלץ לתת כתובת שאינה מהמרחב הנ"ל.  (נגיד תיתן לאחד המחשבים את הכתובת של הימין האמיתי... לא תצליח לגלוש לכאן)
הנתב אמור לאפשר לך להגדיר איזו כתובת שאתה רוצה אם לא הוגדרו שם אפשרויות אבטחה מיוחדות.

2.
אם תסתכל טוב, תראה שמודם שלך מחובר עם כבל טלפון\כבלים\Wireless ולא עם כבל LAN.
אכן צודקים מיקרוסופט והממשק הוא ה LAN הפרטי שלך.  החייגן הוא זה שמחבר אותך באמצעות פרוטוקול תקשורת אחר למרכזייה והוא מחוץ ל LAN.

3.
זה לא נכון שהרשת עצמה מיוצגת ע"י המספר 10.
היא מיוצגת ע"י ה Mask ע"ג הכתובת, כלומר במקרה שנתת, מרחב הכתובות באותה רשת הינו: 10.0.0.0-10.0.0.255
לא צפויה לך בעיה אם תעשה מיסוך אחר...
פשוט כנראה לא רצו לבטל לך את האפשרות הזו כיוון שאתה יכול ליצור רשת של מאות מחשבים.
עניין הניתוב ברשת, הוא תורה בפני עצמה.  העיקרון המנחה הוא שהנתב יבחר לנתב לכתובת המתאימה עם המיסוך הארוך ביותר (Longest Prefix Match) ועל כן אם ברשותך רשת קטנה, רצוי שהמיסוך יוגדר היטב (במקרה שלנו ארוך).  קשה להסביר את העניין הזה על רגל אחת.

4.
כאשר אתה גולש, הדפדפן שומר הרבה אינפורמציה כאשר הכבדה ביותר היא תמונות.
הטכניקה נקראת Caching ומטרתה לאפשר גלישה מהירה יותר, כאשר אם הדפדפן רואה שאין צורך להוריד תמונה\טקסט\וכו' חדשים הוא יציג אותם מתוך ה Cache.
אם לא יעבוד לך חיבור האינטרנט, הדפדפן יציע לך לעבוד מתוך ה Cache וכך יוצגו לך העמודים מתוך הזיכרון (זה מצב Offline).  החסרון הוא שיתכן שהם לא יהיו מעודכנים במקרה של Ynet לדוגמא, אבל אם יש ערך של ויקיפדיה שקראת לא מזמן ואתה רוצה לחזור עליו ואין לך חיבור, יתכן מאוד שהוא נשמר בזיכרון ותוכל לעיין בו.  ניתן להרחיב ולהקטין את מרחב הזיכרון הזה באופציות של הדפדפן.

5.
לא כ"כ הבנתי.
ע"מ להתחבר לאינטרנט אתה צריך מודם.
אם יש לך מעל למחשב אחד, עליך להצטייד גם בנתב.
ישנו גם נתב-מודם שהוא איחוד של השניים וכך נחסך ציוד.
לא כ"כ ברור לי מה יש לך, שכן ע"מ להתחבר לאינטרנט אתה חייב מודם אלא אם כן הנתב שלך מתחבר ישירות לרשת אחרת שהיא מחוברת עם מודם.

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #2 ב- : מאי 16, 2010, 22:51:08 »
תודה על ההשקעה בתשובות

1. עכשיו הרבה יותר ברור לי, וזה אפילו די הגיוני.
נניח יש שרת (נניח של הימין האמיתי), שהיה מקבל את הכתובת 10.0.0.1 (כתובת אינטרנט).
כאשר הייתי פונה אליו, אם היה קיים מחשב ברשת הביתית שלי בעל אותו
כתובת, אז הנתב שלי לא היה יודע לאן בדיוק להפנות את הבקשה והוא היה עלול להפנות
אותה למחשב ברשת הפנימית.

והפוך : אם אני לקוח עם הכתובת (10.0.0.1) והייתי פונה לאיזה שרת, ועל הרשת
הפנימית
של השרת הזה יש מחשב עם הכתובת הזו, אז הוא היה יכול להעביר/לנתב בטעות
את התשובה למחשב שנמצא ברשת הפנימית שלו.

*אני אומר לך את האמת, זה נשמע בעייתי משהו, אבל כבר פתרו דברים מסובכים הרבה יותר.
אני לא מבין גדול בתחום, אבל זו בסך הכל בעיה של שני צירופים. לדעתי שווה לפתור אותה איך שהוא בשביל
עוד 17 מיליון כתובות בקירוב.

2. אני מחובר עם נתב-מודם(אני חושב שהוא גם מודם) ASUS (אם אני לא טועה) כי יש לי שני מחשבים.

אכן צודקים מיקרוסופט והממשק הוא ה LAN הפרטי שלך.  החייגן הוא זה שמחבר אותך באמצעות פרוטוקול תקשורת אחר למרכזייה והוא מחוץ ל LAN.

אבל אם זה ה LAN שלי (מלשון תקשורת מקומית), אז למה יש שם הגדרות של האינטרנט שזו תקשורת WAN ?
ומה זה בדיוק כבל LAN, משהו מיושן שלא בשימוש ?
ולמה התכוונת שרשמת "החייגן", לאיזה חלק במודם-נתב התכוונת ?

3. אני מניח שאתה צודק בקשר למיסוך, אבל מה שבלבל אותי, זה שכל הספרים (והויקיפדיה כמובן) רושמים שבכל
רשת שנמצאת ב CLASS A היינו ה (1-128), הרשת עצמה מיוצגת רק על ידי הספרה הראשונה (השמאלית),
ואתה לעומת זאת אומר שמה שקובע בסופו של דבר זה המיסוך עצמו.
דרך אגב, אם אתה יכול לשער למה הספק תשתית שלי קבע לי את המיסוך הנוכחי כברירת מחדל ?
וגם איך אפשר לשנות את המיסוך שיהיה 255.0.0.0 ?

4. תודה זה הסבר ממש יפה. רק איפה אני יכול לראות בדיוק את מצב ה cache בדפדפן (נניח באיכספלורר) ?
וכן, לפי מה הדפדפן מעדכן את ה cache שלו, לפי FIFO או שאולי באקראי לפי פרקי זמן מסוימים ?

5. התכוונתי שנניח שיש לי שני מחשבים, ויש בעיה עם יצירת רשת ביתית (שהיא הכרחית לפני החיבור לאינטרנט)
אם אני מחזיק נתב-מודם (כמו שיש לי), האם יש לי אפשרות להשתמש רק במודם שלו כדי לחבר לפחות את אחד המחשבים
בחיוג (ואז בעצם לא צריך רשת ביתית כדי להתחבר, ממש כמו פעם) ?
ועוד משהו שאולי יעזור לי להבין אותך סופית, בהגדרות של המודם-נתב (10.0.0.138) ה WAN מייצג את החיוג והחיבור לאינטרנט עצמו
וה LAN את המחשב ברשת המקומית ? זו הגדרה נכונה ?

ממש יפה מצידך שאתה עוזר לי, באמת תודה.

מנותק Neo

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הים אותו הים
« להגיב #3 ב- : מאי 17, 2010, 00:49:29 »
1.
הפסקה השניה שלך שגויה.
אם אתה לקוח עם 10.0.0.1 (כתובת גלובלית) והיית פונה לאיזה שרת ועל הרשת הפנימית של השרת יש מחשב עם הכתובת הזו, לא תהיה לך בעיה.  כיוון שהכתובת שאצל השרת היא מקומית.
יש לשים לב - יש כתובת IP אמיתית וגלובלית ויש כתובת IP מקומית.

לא פתרו את הבעיה הזו, זו בעיה מאוד זניחה, נשמע לך ש 17 מיליון זה הרבה כתובות אבל כפי שהראתי לך, ביחס למרחב זו בדיחה.  ב Ipv6 יש כתובות של 128 ביטים שזה בכלל מטורף.

2.
WAN זה הגדרות לחיבור בין רשתות מקומיות מרוחקות.  מגדירים שם סוגי פרוטוקולים ומדיניות רשת גלובלית כמו לדוגמא אם אתה רוצה לבקש כתובת מסויימת וכו'.
אל תשחק בהגדרות הללו כיוון שעל הספק להגדיר לך אותן.

3.
מה שקראת בויקיפדיה הוא נכון, אבל זו הגישה המיושנת.
בעבר חילקו את מרחב הכתובות למה שכונה Classes (הגישה נקראה Classful Network),
כל מחלקה הייתה בגודל מסויים והיו מקצים מחלקה גדולה למדינה לדוגמא וקטנות לרשתות קטנות יותר (אוניברסיטה לדוגמא או ארגון גדול).
עם הזמן, שמו לב שזו שיטה לא כ"כ טובה, כיוון שהגדלים היו קבועים וכך יצא שנתת למדינות או ארגונים מרחבי כתובות ענקיים מדי והיה בזבוז עצום.
בסופו של דבר פנו לגישה שנקראת Classless Inter-Domain Routing והיא השיטה שקיימת היום (CIDR בקיצור).  זו השיטה שכוללת את עניין המסכה וזה מה שעליך לקרוא אם ברצונך להעמיק בנושא ולא על שיטת ה Classes שחלפה מן העולם.

בתוך הרשת הפנימית שלך, אתה יכול להשתמש במיסוך שציינת (למה שתרצה לעשות זאת?).

4.
באקספלורר לך ל:
Tools
Internet Options
בתוך Browsing History בחר Settings.
תוכל לבחור שם את הגודל הרצוי לטובת ה Cache ומתי יתעדכן.

אינני יודע כיצד האקספלורר בוחר לרענן את ה Cache.  מדובר באלגוריתמים פנימיים שאני מניח שברובם סודיים ע"מ לשמור על יתרון יחסי מול המתחרים.
האלגוריתם הנאיבי כמו שציינת הוא FIFO ואני מאמין שהוא הבסיס לכל האלגוריתמים.
אלגוריתם נחמד שאני יכול לחשוב עליו הוא שיהיה FIFO ועבור כל כניסה שלך לאתר שכבר ב Cache יחזור אותו עמוד ונגזרותיו לראש הרשימה וכך לא ייצא מהזיכרון בזמן הקרוב.  כנראה שזה הכיוון של האלגוריתמים, שמבצעים דירוג כלשהו לפי תדירות הכניסות.  מעבר לכך, יש אתרים שאין מה לשמור ב Cache כדוגמת אתרי חדשות ואכן ב HTTP קיימת אפשרות לציין שלא מומלץ לשמור אינפורמציה ב Cache (אבל כאן אתה מניח שמי שהכין את האתר, היה נחמד מספיק לציין זאת).

5.
כן, אתה יכול רק עם מודם להתחבר לאינטרנט במידה ויש לך מחשב בודד.
אתה לא יכול להפוך נתב למודם.  מדובר בשני רכיבי רשת שונים.  אם יש לך נתב שהוא גם מודם, אז אתה יכול להפעיל כל פונקציה שלו בנפרד ולדרדר אותו לכדי נתב בלבד או מודם בלבד.

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #4 ב- : מאי 17, 2010, 08:35:03 »
1. אז לפי מה שאני מבין מדבריך, אין בעיה שלקוח יקבל מספר גלובלי (נניח 10.0.0.1),
משום שהשרת כן ידע לנתב את התשובה שלו ללקוח (10.0.0.1), אפילו אם יש לו מחשב
עם מספר זהה מרשת הפנימית (10.0.0.1).
הדבר הבעייתי, כמו שכתבתי בפסקה הראשונה, הוא אם יש שרת עם כתובת גלובלית כזו (10.0.0.1)
ואז אני בתור לקוח ירצה להגיע אליו, אז הנתב הפנימי שלי יתבלבל אם יהיה מספר זהה ברשת הפנימית שלי.

אבל זה עדיין קצת מבלבל, כי אם הנתב של שרת יודע לנתב תשובה למחשב החיצוני שקרא לו (10.0.0.1), אפילו אם קיים מספר כזה ברשת הפנימית שלו,  
אז למה הנתב שלי לא יכול היה לנתב בקשה למחשב בעל כתובת IP גלובלית (10.0.0.1) אם קיים אצלי מחשב עם כתובת  IP כזו רק פנימית ?

זה הכל הבדל בין יכולת ניתוב של שרת, ליכולת ניתוב של לקוח ?

4. בדקתי שם, זה היה מאד מוזר, היו שם כמה עוגיות, לא היו שם בכלל קבצי HTML, והיו שם עוד כמה קבצים משונים.
בגלל זה כנראה הדפדפן שלי לא מצליח לשחזר כלום במצב לא מקוון, בגלל שלא שמור שם שום דבר רציני . . .
 אולי כל מה שיש שם זה חוץ ממה ששמור ב HISTORY ?

מנותק Neo

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הים אותו הים
« להגיב #5 ב- : מאי 17, 2010, 12:55:42 »
1.
ההבדל הוא משום שהנחת העבודה שלי היא שהשרת מחובר ישירות לאינטרנט ואין עוד נתב שהוא עובר דרכו והוא עצמו משמש לניתוב.
אם יש בדרך נתב, אז אתה צודק במידה ומי שכתב את השרת אינו עושה אבחנה בין כרטיסי הרשת שלו (כרטיס רשת לטובת תעבורה יוצאת וכרטיס רשת לטובת נכנס).

זה ממש לא כל ההבדל.  זה מאוד תלוי באיזה שרת מדובר, מה תפקידו ואילו עוד רכיבי תקשורת קיימים בדרך
זה שרת של אתר? זה שרת DNS? זה פרוקסי? זה שרת מרכזי של ISP? וכו'
התשובות שנתתי מתייחסות לניתוב לפי פרוטוקולים בתוך רשתות.  יש פרוטוקולים כדוגמת BGP ששם העסק לגמרי משתנה ומשהו שיושב על שרת ממש יכול לגרום לתעבורה של חצי עולם לעבור דרכו (היו מקרים כאלה בעבר.)

2.
לא כ"כ ברור לי למה אתה לא מצליח להגיע לאופציה הזו, אולי כדאי שתשדרג את האקספלורר.

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #6 ב- : מאי 17, 2010, 14:21:25 »
1.
ההבדל הוא משום שהנחת העבודה שלי היא שהשרת מחובר ישירות לאינטרנט ואין עוד נתב שהוא עובר דרכו והוא עצמו משמש לניתוב.
אם יש בדרך נתב, אז אתה צודק במידה ומי שכתב את השרת אינו עושה אבחנה בין כרטיסי הרשת שלו (כרטיס רשת לטובת תעבורה יוצאת וכרטיס רשת לטובת נכנס).

זה ממש לא כל ההבדל.  זה מאוד תלוי באיזה שרת מדובר, מה תפקידו ואילו עוד רכיבי תקשורת קיימים בדרך
זה שרת של אתר? זה שרת DNS? זה פרוקסי? זה שרת מרכזי של ISP? וכו'
התשובות שנתתי מתייחסות לניתוב לפי פרוטוקולים בתוך רשתות.  יש פרוטוקולים כדוגמת BGP ששם העסק לגמרי משתנה ומשהו שיושב על שרת ממש יכול לגרום לתעבורה של חצי עולם לעבור דרכו (היו מקרים כאלה בעבר.)

2.
לא כ"כ ברור לי למה אתה לא מצליח להגיע לאופציה הזו, אולי כדאי שתשדרג את האקספלורר.

1. הבנתי אותך עכשיו לגמרי. אתה מתאר שני מצבים אצל שרתים :
א. השרת משמש כנתב בעצמו בגלל שהוא מחובר ישירות לאינטרנט, אז לא תהיה לו בעיה להחזיר את התשובה ללקוח בעל מספר IP גלובלי שזהה למספר IP מקומי של מחשב
ברשת הפנימית שלו. (זה הגיוני כי השרת הזה כאילו פועל ברמת האינטרנט ולא ברמת הרשת הפנימית שלו).
ב. השרת לא משמש נתב בעצמו, אלא הוא משתמש בנתב שהוא עובר דרכו כדי להתחבר לאינטרנט. במצב כזה, אם הוא לא עושה אבחנה בין תעבורת כרטיסי הרשת שלו,
אז כן תהיה לו בעיה להחזיר תשובה ללקוח כמו במקרה שהודגם לעיל.

בכל מקרה רק עוד כמה שאלות אליך בנושא הזה. נניח שרת ווב (אתר אינטרנט) הכי בסיסי, האם באופן דיפולטיבי הוא מוגדר
כמחובר ישירות לאינטרנט או שהוא עובר דרך נתב כדי להתחבר לרשת ?
מה מבין שני המצבים נפוץ יותר אצל שרתים ?
מה היתרון השרת שלא מחובר ישירות לאינטרנט, אלא משתמש בנתב (לי מה שהראתה פה זה חיסרון ענק) ?
נניח אני הופך עכשיו את המחשב שלי לשרת, אז זה אומר שאני מחובר ישירות לרשת האינטרנט או שעדיין אני אצטרך לעבור דרך נתב מסוים ?
ועוד משהו, האם לי כלקוח יש אפשרות לדעת האם שרת ספציפי מחובר ישירות לאינטרנט או שהוא משתמש בנתב ?

ממש מעניין כל הנושא הזה, אני רואה שהוא גם מאד מתפצל להרבה נושאים אחרים, אני מבין נושא אחד ועולות לי עוד 10 שאלות.

2. זה בדיוק כמו שהסברת - יש את האופציה לשנות את אופן הפעולה של ה cache, אבל שאני הולך צעד אחד הלאה, ונכנס ל view files, אז
אני רואה את הקבצים שנשמרים שם. וזה מאד מוזר כי אין שם כמעט קבצי HTML או  ASPX הנפוצים, הכל זה עוגיות וכל מיני קבצים מוזרים שאני לא זוכר
מתי התעסקתי איתם לאחרונה באיכספלורר. תבדוק אצלך, אולי גם אצלך יש קבצים מוזרים כאלו. ציפיתי שיהיו שם את דפי ה  HTML או ה PHP
האחרונים שביקרתי בהם(אתר הימין האמיתי נניח), בדיוק כמו שיש ב history.

אגב, אתה מכיר אולי איזה ספר טוב שיכול ללמד אותי את כל הנושא הזה של תקשורת באינטרנט ?
אני יודע שאין הרבה ספרים בעברית שהם ברמה רצינית בנושאי מחשבים, אז אני מעדיף ספר באנגלית.
אני מחפש ספר שיתמקד בעיקר בתקשורת של האינטרנט ושלא יתעסק יותר מידי ברמה התאורטית (פיזיקה, מתמטיקה, אלגוריתמים וכו')

מנותק Neo

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הים אותו הים
« להגיב #7 ב- : מאי 17, 2010, 16:51:22 »
1.
אין זה משנה אם אתה מוגדר כשרת או לא לגבי קיום\אי קיום נתב.  הכל תלוי האם אתה מחובר דרך נתב שמסתיר אותך בתוך רשת פנימית או שהמחשב שלך מחובר ישירות מקבל כתובת IP אמיתית.  יש לציין, שגם המודמים הפשוטים היום, נוהגים לשמור לעצמם את הכתובת IP ולתת למחשב שלך כתובת פנימית אז למעשה נוצר לך LAN של מחשב בודד.  אין משמעות הדבר שלא ניתן לפנות אליך מבחוץ בשל הכתובת הפנימית, שכן הנתב\מודם יודעים לאן להעביר את המידע ומבחוץ סבורים שהכתובת שלך היא הגלובלית האמיתית.

בד"כ מקובל שקיים נתב (יותר נכון יהיה לקרוא לו Gateway שכן הוא לא באמת מחובר לעוד שרתים ישירות בדוגמא שלנו),
כך יוצא שהתעבורה עוברת דרכו והוא יכול לשמש כ Firewall ברמת התעבורה הרשתית, תעבורתית ואפליקטיבית (בעיקר רשתית ותעבורתית).  כיוון שמדובר ברכיב חומרה, אזי הוא גם מהיר ולכן זה טוב יותר מהרצת תוכנת Firewall כזו על השרת.  פרט לכך, קיימת גם נוחות בהגדרתו וכן מדובר במוצר מדף שנבחן ע"י היצרן ועל כן הסיכוי לבאגים הוא נמוך יחסית.

היתרון המרכזי אם כן, יהיה העלאת רמת האבטחה.

אינך יכול לדעת אם שרת מרוחק נמצא מאחוריי רשת פנימית או לא, זה בעצם אחד מיתרונות האבטחה במודל זה.

ד"א, אם אתה רוצה לדעת את הכתובת IP הגלובלית שלך (שהמודם שלך קיבל), אתה יכול ללכת ל:
http://whatismyipaddress.com/
זה אתר מאוד נחמד שאתה יכול ללמוד בו עוד הרבה דברים.

2.
אצלי מופיעות תמונות מכל הסוגים, עוגיות, סקריפטים, דפי HTML וכו'.

לגבי ספרים, אני מתמצא רק בחומרים אקדמיים מתקדמים יחסית.
אני יכול לומר לך, שאי אפשר ללמוד את כל הדברים על רגל אחת והעסק הרבה יותר מסובך ממה שהוא נראה, יש הרבה פינות ומקרי קצה.
הספר המומלץ ביותר היום הוא:
Computer Networking: A Top-Down Approach (James F. Kurose, Keith W. Ross).  עולה 83$ באמזון.
הספר כולל את כל החומר ברשתות תקשורת בכל השכבות כולל אלגוריתמים שונים.
לפי מה שאני רואה, הנושאים שדנו בהם נוגעים לרמת הרשת (ניתוב) וכן לרמת האפליקציה (לשם נכנס ה Cache).  כמובן שאיש רשתות צריך להכיר את כל הרמות ברמה נאותה פרט אולי לרמה הפיזית ששם זה כבר פיזיקה וחשמל.

הספר שאני אוהב ונמצא ברשותי הוא:
Computer Networks (Andrew S. Tanenbaum), עולה 94$ באמזון.
זה ספר שנחשב קצת מיושן בגישה שלו וכן קשה לקריאה, כיוון שהוא מתחיל מהרמה הפיזית ועולה למעלה והיום מקובל ללמד בסדר הפוך, שכן המשתמשים מכירים יותר את הרמות הגבוהות וזו נחיתה רכה.  עם זאת, זה ספר מאוד מקיף.
הייתי ממליץ אם כן על הראשון, אם יש לך אפשרות לעיין בהם לפני כן או להוריד באי מיול, אז עדיף שתעשה זאת מראש.  אולי הם כבדים מדי.  להחזיק את אחד הספרים הללו במדף שלך זה מאוד מכובד ומדובר בספרים שילוו אותך שנים רבות מאוד אם תעסוק בתחום.

מדוע אתה כ"כ מתעניין בנושא? מתי אתה נתקל בזאת ביום יום?

מנותק הימני

• חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
« להגיב #8 ב- : מאי 17, 2010, 17:54:51 »
בקשר לשאלה השנייה, בדקתי במחשב השני שלי (WIN XP), ושם כן רואים הרבה מאד קבצים (כולל HTML ASP וכו'), במחשב של הויסטה לא רואים כמעט כלום.

מדוע אתה כ"כ מתעניין בנושא? מתי אתה נתקל בזאת ביום יום?

נסתי לא מזמן להיכנס לעולם של התכנות, היו כמה סיבות שלא הצלחתי:

לא היה לי ידע מוקדם לגבי כל הנושאים שמסביב (שרתים, תקשורת, חומרה, אבטחה),
הכרתי את המחשב ברמת המשתמש הממוצע. היה לי קשה בגלל זה להסתדר עם התכנות כי איפה שהוא זה כן מתקשר לנושאים האחרים.

היה לי גם קשה להתמודד עם ההיקף של העולם הזה, למשל, רק ב NET. (זה מה שנסתי ללמוד) יש יותר מ 13,000 מחלקות
ונבהלתי מההיקף. זה היה נראה לי כבד עלי, חיפשתי משהו יותר נישתי, יותר מצומצם . . .

עוד דבר שתמיד תסכל אותי היה שהבנתי שתמיד אני אהיה בפיגור דיי רציני לעומת אחרים שמתעסקים בתחום, וזה בגלל המסגרת
שבה נסתי ללמוד תכנות. פיגור זה גם מבחינת רמת הידע וגם מבחינת היכולות (המקום שבו למדתי לא מספק לך כלים שיתנו לך יכולות להתמודד עם בעיות מורכבות).

המשבר שפוקד את עולם הייטק גם השפיע עלי. הכרתי נניח מישהו עם תואר ראשון מהמכללה האקדמית בתל אביב במדעי המחשב (זה נחשב מקום
רציני ומכובד מאד), הבן אדם תותח, יודע מלא שפות תכנות, יש לו אינטראקציה מעולה עם המחשב בכל תחום, בן אדם על הכיפאק, והוא עדיין לא מצא עבודה במשך שנה.
אני גם עוקב אחרי עוד פורומים באינטרנט ושומע על הרבה מקרים עצובים כאלו. יש לי חבר שלומד מדמ"ח באוניברסיטה והוא לא מוצא אפילו עבודה זמנית בפיתוח או בבדיקת תוכנה.
למרות זאת הסיבה הזאת קצת פחות השפיע עלי, כי אני יודע שמי שבאמת תותח ויש לו גם יכולת אישיות וכו' יכול למצוא את עצמו בתחום (הבעיה היא שהבנתי שאני ממש לא
תותח ולכן אני כנראה לא אהיה בתחום הזה) .   

אני מחפש את עצמי עכשיו, לא יודע ממש במה להתעסק, חשבתי אולי לפנות לתחום טכני יותר ואולי קצת פחות נרחב, משהו כמו רשתות/תקשורת או ניהול שרתים.
אבל עכשיו אני מוכרח להודות שבצד זה שמה שאמרת לי נראה לי מאד מעניין, זה עדיין בסיסי מאד, אבל זה גם נראה לי כמו התחלה של משהו רחב ועמוק מאד,
אז אני לא יודע עם כדאי לי להתחיל עם זה . . . נראה מה יהיה . . .

בכל מקרה נחמד לדעת את הדברים שכתבת לי גם אם אני לא אכנס לתחום, סך הכל זה עדיין לא דברים כל כך עמוקים, ואפשר להתעמק בהם סתם לצורך הרחבת הידע.
אני יודע היום לכתוב קצת ב #C ו JavaScript.
« עריכה אחרונה: מאי 17, 2010, 19:05:45 על ידי הימני »

מנותק Neo

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • הים אותו הים
« להגיב #9 ב- : מאי 17, 2010, 22:57:21 »
תראה, אם אתה רוצה לעסוק בתכנות, אתה לא צריך להכיר את כל המחלקות.
מה שחשוב זה את הבסיס ואת הטכניקות המקובלות.  כל השאר לומדים נקודתית במקום העבודה (כל מקום עובד עם מחלקות אחרות...).

אתה צריך ללמוד שפה כלשהי כמו שצריך, אתה צריך להבין עניינים של מערכות הפעלה וכן את המבנה הזיכרון במחשב.
להתמקד במתודולוגיית פיתוח מונחה עצמים וכן ללמוד Design Patterns ולהבין אותם.

בזה כדאי להתמקד.

לדעתי, ללא השכלה אקדמית (תואר ראשון במדעי המחשב), מאוד קשה לחדור לשוק הזה אם אתה לא יוצא יחידה צבאית.  גם עם תואר זה מאוד קשה.  אני עצמי מחפש כרגע עבודה ואני מסיים תואר שני ואני גם בעל ניסיון בתחום והדבר לוקח זמן.

מנותק מתן92

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
« להגיב #10 ב- : מאי 17, 2010, 23:00:30 »
אתה יכול להתחיל מ0 אח שלי    גם אם אתה לא יודע בסיס אתה יכול ללמוד