כתב נושא: עוד מנפלאות "ממשלת הימין" - הקפאה מוחלטת של בניה ביו"ש  (נקרא 478 פעמים)

0 משתמשים ו- 1 אורח נמצאים בנושא זה.

מנותק האלקשי

  • מנהל(ת) גלובלי(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
  • הודעות: 2820
ושוב ש"ס משתפת פעולה פעילה.

ברק, נתניהו ואטיאס סיכמו: הבנייה מוקפאת

בימין מטפסים למאחזים ודורשים להמשיך לבנות בגושי ההתנחלויות ובירושלים - אבל הלחץ האמריקני נותן את אותותיו. ל-ynet נודע שראש הממשלה, שר הביטחון ושר השיכון סיכמו על הקפאת המכרזים, בתקווה ש"ההמתנה" תרצה את אובמה

רוני סופר
פורסם:    18.08.09, 00:45

מחווה שקטה לארצות הברית: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושר השיכון אריאל אטיאס סיכמו על הקפאה בפועל של התחלות הבנייה - גם בגושי ההתנחלויות ובמזרח ירושלים. כך נודע ל-ynet. להערכת הגורמים המעורבים, ההקפאה תימשך עד תחילת 2010.

 

למרות לחץ כבד של שרי הימין, לא הוציא משרד השיכון מאז כינון ממשלת נתניהו ולו מכרז בנייה אחד בשטחים, כולל ביישובי עוטף ירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים. כך אישרו בכירים בלשכת ראש הממשלה נתניהו, לאחר שגם בחודשים האחרונים לכהונתו של אהוד אולמרט לא הפיק משרד השיכון מכרזים חדשים.

 

רק אתמול בלט החיכוך בממשלה בנושא הפעילות בשטחים - לאחר שארבעה שרים מהימין סיירו במאחזים בגדה. השר אלי ישי אמר ש"זו התיישבות חוקית שרק מחכה לאישורים", ואילו השר משה (בוגי) יעלון הצהיר שיש לשקול בחיוב חזרה ליישוב חומש, שפונה בהתנתקות.

 

בתגובה, אמרו בסביבת ברק ש"עמדת שר הביטחון נחושה שאין התפשרות על שמירת החוק ודינם של 23 המאחזים הבלתי חוקיים הוא לרדת". מלשכת ראש הממשלה נמסר מאוחר יותר בהתאם לרוח זו כי "מדיניות הממשלה מבוססת על בחינת כל המרכיבים הרלוונטיים ובכללם הצורך לאכוף את החוק בכל מקום בו הוא מופר".

 
אטיאס לחבריו בש"ס: תמתינו בסבלנות

שר השיכון אריאל אטיאס הגדיר לאחרונה את מדיניות "ההמתנה" בהקשר לבנייה, והציע לראש הממשלה ושר הביטחון להציגה בפני השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל והנשיא ברק אובמה, כדי להוכיח את נכונות ישראל לקדם את התהליך המדיני. שר השיכון סבור שאין לקומם עתה את האמריקנים, על רקע העימותים האחרונים. הוא עומד מול לחץ עמיתיו השרים מהימין, המוחים על מדיניות ההקפאה השקטה.

 

בש"ס מתלוננים בפני שר השיכון שלהם לגבי מצוקת הדיור החריפה במגזר החרדי. לטענתם, קיים היום מחסור של כ-20 אלף יחידות דיור למגזר זה, ובנייה בישובים כמו ביתר עילית הייתה יכולה לפתור ולו חלק מהמצוקה.

 

אטיאס הבהיר לתובעים להוציא מכרזים חדשים, שמחוות "ההמתנה" תאפשר לארה"ב ולקהילה הבינלאומית, להכיר בעתיד בריבונות ישראל בירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים, שיישארו בידיה בהסכם הקבע. כמו כן אמר לשרי הימין ולעמיתיו במגזר החרדי, שיש להעניק זמן לממשל אובמה להשיג את מחוות הנורמליזיציה מהעולם הערבי, כדי להתחיל בתהליך המדיני.

 

שרים בימין ובהם דניאל הרשקוביץ, טוענים שמדיניות זו נכפתה על ישראל וגורמת לערעור ריבונותה גם בשטחים עליהם לא צריכה להיות כל מחלוקת. לדברי השר הרשקוביץ, "מדינת ישראל אינה גרורה של ארה"ב. יש לנו ברית אסטרטגית וקשרי ידידות הדוקים עם האמריקאים, אבל זו ברית דו-סיטרית. גם הם צריכים אותנו ואנחנו צריכים לעמוד על עקרונותינו, מה עוד שהפלסטינים חושפים כל פעם מחדש את פרצופם האמיתי ומוכיחים שפניהם אינם לשלום".

 
ביום שני הבא צפוי ראש הממשלה לצאת למסע אירופי קצר, בו יוועד בין היתר עם השליח המיוחד של אובמה למזרח התיכון מיטשל. נוסחת "ההמתנה" עשויה לסייע לו בעימות הצפוי על אורך הקפאת הבנייה. שר הביטחון ברק קורא להקפאה של 3-6 חודשים, בעוד מיטשל תובע שנה ויותר.
"צריך להבהיר לאמריקנים שהמצב הזה לא יימשך לנצח. אנחנו גם מקפיאים בנייה בפועל וגם רבים עם האמריקנים. נגיד להם 'לא מקפיאים, אלא ממתינים', כדי לתת סיכוי למהלך", אמר אחד השרים ל-ynet.

 

מלשכת שר הביטחון, האחראי על הבנייה ביהודה ושומרון, נמסר כי "כל עוד אין מדיניות שגובשה סופית, המדיניות הנקוטה היא מדיניות שהייתה עד עכשיו. כלומר, יימשך הליך אכיפת החוק ואנו עומדים על הכוונה להביא להורדת המאחזים הבלתי חוקיים. באשר לאישורי בנייה ופעילות בשטחים מורשים - הכל יתבצע לגופו של עניין. אין כרגע שום מדיניות חדשה".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3763381,00.html