סקר

האם אתם תומכים בהשכלה אקדמאית?

לא רוצים די בהשכלה תורנית
1 (5.6%)
רצוי בכדי למצוא עבודה טובה
11 (61.1%)
באוניברסיטה ערבים ושמאלנים ומרצים כופרים
1 (5.6%)
אני מוכן ללמוד רק בבר אילן
4 (22.2%)
הכל נמצא בגמרא ואין צורך בכלום יותר
1 (5.6%)

סך הכל הצבעות: 0

כתב נושא: האם אתם תומכים בהשכלה אקדמאית?  (נקרא 4689 פעמים)

0 משתמשים ו- 3 אורחים נמצאים בנושא זה.

מנותק אבי 1

• משתמש(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
  • הבוחר החליט ממשלת ימין
« ב- : מרץ 11, 2009, 13:53:11 »
הרב כהנא זצ"ל היה עורך דין וכמוהו נועם פדרמן,איתמר בן גביר,ברוך מרזל עורכי דין.הרב מיכאל בן ארי דוקטור.האם לדעתכם די בהשכלה תורנית לשוק העבודה?
הבא להורגך השכם להורגו

מנותק אבי 1

• משתמש(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
  • הבוחר החליט ממשלת ימין
« להגיב #1 ב- : מרץ 11, 2009, 13:55:43 »
לדעתי כדאי ללמוד באוניברסיטה מקצוע כמו משפטים,רפואה,מחשבים בשביל עבודה טובה.
הבא להורגך השכם להורגו

מנותק El Blanco

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
« להגיב #2 ב- : מרץ 11, 2009, 14:01:57 »
תכלס יש לי רעיונות טובים יותר לפרנס את עצמי ואת משפחתי בעתיד בע"ה מאשר להיות שכיר. בכל אופן, מחשבים זה מקצוע מעולה (גם מעניין-מאוד וגם אפשר למצוא עבודה-זמנית/עבודה-טובה בזכותו), חוץ מזה שהמחשב יכול לעזור לנו מצוין.
« עריכה אחרונה: מרץ 11, 2009, 14:05:06 על ידי F-35 Lightning »

מנותק אבי 1

• משתמש(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
  • הבוחר החליט ממשלת ימין
« להגיב #3 ב- : מרץ 11, 2009, 14:10:25 »
רופא,עורך דין,רואה חשבון,פסיכולוג,איש מחשבים הם גם עצמאים ולא שכירים מדובר במקצוע חופשי
הבא להורגך השכם להורגו

מנותק El Blanco

• אדמין הפורום
  • חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
« להגיב #4 ב- : מרץ 11, 2009, 14:17:22 »
רופא,עורך דין,רואה חשבון,פסיכולוג,איש מחשבים הם גם עצמאים ולא שכירים מדובר במקצוע חופשי
עם השכלה אקדמאית בתחום המחשבים,לדוגמא, אתה יכול להיות בסופו של דבר גם שכיר (עובד בחברות סגנון IBM ומיקרוסופט) וגם עצמאי. (טכנאי, למשל).  בכל מקרה גם המקצועות החופשיים הם לא אידיאליים בעיניי.

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #5 ב- : מרץ 11, 2009, 14:37:34 »
הצבעתי לבר אילן, שלשם נרשמתי כבר והתקבלתי ובעז"ה אני הולך ללמוד שם שנה הבאה הבעל"ט (הבאה עלינו לטובה) לימודי המזרח התיכון-מורחב (מזרחנות+ערבית), מתוך מטרה להגיע להיות מרצה וחוקר בתחום (אופציה שניה זה תמיד מערכת הבטחון, אבל זה רק בתור גיבוי).
המטרה זה לא רק למצוא עבודה טובה (גישה חומרנית ותועלתנית שצערי פגעה קשות בעולם ההשכלה הגבוהה והאוניברסיטאות בארץ, וההוכחה היא מצבם הקשה של הפקולטות למדעי הרוח) אלא גם כדי לרכוש השכלה כללית (ידע זה כח) וכן כדי להשפיע על החברה היהודית בארץ ישראל (כקונטרה לבוגדים ששולטים ברוב העולם האקדמי בארץ בתחומי מדעי הרוח והברה) שכידוע זה מכבר, רעיונות מתחילים מטבעם במגדלי השן האקדמיים, עוברים פישוט דרך אמצעי התקשורת ומגיעים משם אל הרחוב.
להלן:
http://hayamin.org/forum/index.php/topic,13158.0.html
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק שמע ישראל

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
  • לֹא-יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ
    • אתר לקירוב יהודים לתורת ה'
« להגיב #6 ב- : מרץ 11, 2009, 14:48:40 »
בס"ד
תנועת ההשכלה זה אחד הוירוסים הגרועים ביותר שצצו שהוציאו הרבה יהודים גדולים מהתורה
המטרה שלנו בחיים היא לא עבודה, לא כסף, לא תאוות, וכו'
המטרה שלו היא התורה וקיום מצוות, המטרה היא איך אני יכול לקיים את המצוות בצורה הטובה ביותר "עשה תורתך קבע ומלאכתך עראי" בשביל לחיות ולקיים
מצוות לא צריך תואר באוניברסיטה ובטח שלא לעבוד כל כך הרבה שעות ביום, השאיפה היא לעבוד כמה שפחות וללמוד תורה ולעסוק במצוות כמה שיותר
אנחנו חייבים לקרב יהודים לה' תפיצו את הלינקים הבאים !
מרכ הישועות - http://rabanim.net/index-tfilot.asp
לכל שאלה תשובה ! - http://www.shofar.net/site/faq.htm
שמירת ברית קודש ! - http://emet.org.il/brit/index6.htm
הצופן התנכ"י - http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=890

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #7 ב- : מרץ 11, 2009, 14:59:40 »
בס"ד
תנועת ההשכלה זה אחד הוירוסים הגרועים ביותר שצצו שהוציאו הרבה יהודים גדולים מהתורה
המטרה שלנו בחיים היא לא עבודה, לא כסף, לא תאוות, וכו'
המטרה שלו היא התורה וקיום מצוות, המטרה היא איך אני יכול לקיים את המצוות בצורה הטובה ביותר "עשה תורתך קבע ומלאכתך עראי" בשביל לחיות ולקיים
מצוות לא צריך תואר באוניברסיטה ובטח שלא לעבוד כל כך הרבה שעות ביום, השאיפה היא לעבוד כמה שפחות וללמוד תורה ולעסוק במצוות כמה שיותר
וירוס, וירוס, אבל מציאות והקב"ה לא עובד אצלך בתור שכיר, זה עובדה היסטורית ופועל יוצא מתוך העולם המערבי שהיה קורה גם לולא העם היהודי.
נכון, עבודה וכסף הם לא מטרה אבל הם אמצעי, ועובדתית, בשום שלב משלבי ההסטוריה, העם היהודי לא ישב שפוף על ספסלי בית המדרש 24/7, רק מיעוט שבמיעוט, ולגבי "עשה תורתך קבע ומלאכתך עראי", אתה מעוות את המשמעות ומשתמש בזה קרדום לחפור בו, כל יהודי נדרש לקבוע עיתים לתורה (כל אחד על פי יכולותיו ודרגתו) וכל זה לא בא ללמד את יחס השעות שניתן לכל דבר במהלך היום או השבוע לצורך העניין.
היחס הוא שתורה מביאה לחיי העולם הבא אבל "אין תורה בלי קמח" וצריך גם את העולם הזה וכולנו יודעים מה שאומר הרמב"ם על מי שלומד תורה ולא עובד כלל ונמצא הוא טורח על הציבור, לא זו דרך ישראל.
מה לעשות היא שהמציאות היום מצריכה תארים באוניברסיטה כדי לעבוד ברוב העבודות המכניסות, מציאות, וצריך לעבוד הרבה שעות ביום כדי להביא לחם הבייתה (תשאל כל איש הייטק מתחיל כמה צריך להשקיע בעבודה ביום), אז תפסיק לקשקש בקומקום.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל
"צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה-וטעה" מילותיו האחרונות לילדיו.

מנותק שמע ישראל

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
« להגיב #8 ב- : מרץ 11, 2009, 16:18:02 »
בס"ד
אם אדם מחפש מותרות אז שום עבודה לא תספיק לו
מה שצריך זה לחיות ולא חייב לגור במקום יקר ולא בית גדול

מנותק Nammer

• חבר(ה) מוכר(ת)
  • *
« להגיב #9 ב- : מרץ 11, 2009, 16:20:23 »
בס"ד
והכי חשוב: להיות חסר מושג ירוק בכל תחומי החול. ממש אור לגוים.

מנותק שמע ישראל

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
« להגיב #10 ב- : מרץ 11, 2009, 16:43:55 »
בס"ד
אנחנו אור לגויים לא בגלל שאנחנו מחכים אותם
אנחנו אור לגויים בגלל שאנחנו עם ה' ועם התורה שאת זה אין להם, זה מה שמיחד אותנו
« עריכה אחרונה: מרץ 13, 2009, 09:51:34 על ידי אחים באמת »

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #11 ב- : מרץ 11, 2009, 17:37:23 »
בס"ד
איזהו עשיר השמח בחלקו
כל אחד בונה לו את ביתו על פי חלקו
בס"ד
אנחנו אור לגויים לא בגלל שאנחנו מחכים אותם
אנחנו אור לגויים בגלל שאנחנו עם ה' ועם התורה שאתה זה אין להם, זה מה שמיחד אותנו
האור לגויים זה בכל התחומים, מלימוד תורה דרך המצוות כולם, דרך המוסר היהודי, דרך פיתוח העולם (לעבדה ולשומרה), דרך השגת חכמת העולם (מה רבו מעשיך ה', אפילו הגר"א כתב ספרים על גאומטריה), כל זה ביחד מצטרף ל-אור לגויים.
כמובן, שכחתי, גם ברמה המדינית והבין מדינית והגעה למצב של אמפריה עולמית להפצת האור הזה.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק eran

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
« להגיב #12 ב- : מרץ 11, 2009, 17:45:55 »
הרב כהנא זצ"ל היה עורך דין וכמוהו נועם פדרמן,איתמר בן גביר,ברוך מרזל עורכי דין.הרב מיכאל בן ארי דוקטור.האם לדעתכם די בהשכלה תורנית לשוק העבודה?

בוא אני יספר לך קצת דברים על הרב כהנא הי"ד:הרבה אנשים רואים -ובטעות- את הרב כהנא הי"ד כאקטביסט ולא כמו הבן תורה שהוא היה. אני רוצה לומר לכם הרב כהנא הי"ד היה בן תורה, תלמיד חכם, וכל מעינייו היו תורה תורה ורק תורה. ואני יוכיח. הרב מרדכי אליהו בהסכמתו לספריו של הרב כהנא כותב עדות (וכולנו יודעים שהרב אליהו הוא עד כשר למהדרין) וז"ל: "הכרתיו (הכוונה אני היכרתי את הרב באופן אישי) הוא (הרב כהנא) היה שקוע רק בזה וכל מחשבותיו וזמנו השקיע בתורה ושאר דברים עשה כלאחר יד".
בקונטרס שהוציאה ישיבת הרעיון היהודי על חיי הרב בעמ' 24 הם מביאים קטע עיתון משנת ה'תשל"א וכך כותב הכתב שבא לבקר את הרב כהנא בכלא: "הרב כהנא נראה לי יותר טיכוס של ת"ח השוקד על תלמודו, מאשר לוחם קשה שרירים שסמל האגרוף הוא הקו המנחה אותו".
אתה יודע שהרב כהנא גם למד 14 שנים בישיבת מיר - ישיבה חרדית.
אתה יודע שהרב כהנא עשה גם תואר במשפטים, ושנים רבות לאחר מכן בקלטת "הרצאה באפרת" הוא אומר שזה אסון שמגדלים בני תורה ליום שהוא חצי תורה חצי אוניברסיטה!

ם בישיבתו של הרב כהנא הי"ד (ישיבת "אור הרעיון") היו אברכים שהיו עוסקים יומם ולילה אך ורק בתורה, והוא דאג להם למילגה. וכך הוא אמר בספר "צופה ומנהיג" : "מי שיש ביכולתו לשבת ולהגות יומם ולילה בתורה חייב לעשות זאת, ורק מי שאינו יכול - ילמד חצי יום ויעבוד חצי יום".

מנותק המנטרל העברי

• חבר(ה) מוכר(ת)
  • *
« להגיב #13 ב- : מרץ 11, 2009, 17:59:36 »
בוא אני יספר לך קצת דברים על הרב כהנא הי"ד:הרבה אנשים רואים -ובטעות- את הרב כהנא הי"ד כאקטביסט ולא כמו הבן תורה שהוא היה. אני רוצה לומר לכם הרב כהנא הי"ד היה בן תורה, תלמיד חכם, וכל מעינייו היו תורה תורה ורק תורה. ואני יוכיח. הרב מרדכי אליהו בהסכמתו לספריו של הרב כהנא כותב עדות (וכולנו יודעים שהרב אליהו הוא עד כשר למהדרין) וז"ל: "הכרתיו (הכוונה אני היכרתי את הרב באופן אישי) הוא (הרב כהנא) היה שקוע רק בזה וכל מחשבותיו וזמנו השקיע בתורה ושאר דברים עשה כלאחר יד".
בקונטרס שהוציאה ישיבת הרעיון היהודי על חיי הרב בעמ' 24 הם מביאים קטע עיתון משנת ה'תשל"א וכך כותב הכתב שבא לבקר את הרב כהנא בכלא: "הרב כהנא נראה לי יותר טיכוס של ת"ח השוקד על תלמודו, מאשר לוחם קשה שרירים שסמל האגרוף הוא הקו המנחה אותו".
אתה יודע שהרב כהנא גם למד 14 שנים בישיבת מיר - ישיבה חרדית.
אתה יודע שהרב כהנא עשה גם תואר במשפטים, ושנים רבות לאחר מכן בקלטת "הרצאה באפרת" הוא אומר שזה אסון שמגדלים בני תורה ליום שהוא חצי תורה חצי אוניברסיטה!

ם בישיבתו של הרב כהנא הי"ד (ישיבת "אור הרעיון") היו אברכים שהיו עוסקים יומם ולילה אך ורק בתורה, והוא דאג להם למילגה. וכך הוא אמר בספר "צופה ומנהיג" : "מי שיש ביכולתו לשבת ולהגות יומם ולילה בתורה חייב לעשות זאת, ורק מי שאינו יכול - ילמד חצי יום ויעבוד חצי יום".

אז מה המסקנה? שאסור ללמוד מקצועות חופשיים כי הרב כהנא אמר? או אולי כי אותו רב אמר?
יש לי שאלה אלייך: רופא אמר לך חס וחלילה שיש לך סרטן ושעליך לעבור כימותרפיה מהר, ומצד שני הרב אמר לך שאסור לעבור כימותרפיה ושה' ידאג לך, למי תקשיב? לזה שלמד רפואה או לזה שלא למד רפואה?

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #14 ב- : מרץ 11, 2009, 18:44:41 »
אז מה המסקנה? שאסור ללמוד מקצועות חופשיים כי הרב כהנא אמר? או אולי כי אותו רב אמר?
יש לי שאלה אלייך: רופא אמר לך חס וחלילה שיש לך סרטן ושעליך לעבור כימותרפיה מהר, ומצד שני הרב אמר לך שאסור לעבור כימותרפיה ושה' ידאג לך, למי תקשיב? לזה שלמד רפואה או לזה שלא למד רפואה?
עזוב אותך, הוא אפילו לא כהניסט, הוא מתשמש בו קרדום לחפור בנושאים מסויימים שמקדמים את האג'נדה שלו, במקומות אחרים תראה את אותו ערן, יוצא נגד הרב כהנא שזה לא מתאים לאידאולוגיה שלו.
כל אחד צריך ללמוד תורה על פי יכולתו, לא כל אחד אפילו יכול חצי יום, יש עניין לקבוע עיתים לתורה (זה יכול להיות אפילו שעתיים בשבוע עם חברותא, הרעיון הוא הקביעות), כל אחד תופס את הכיוון שלו, זה תמיד היה דרך היהדות, אחד היה נגר שני הסטוריון שלישי רב, רביעי שוחט, חמישי מדען, כל אחד על פי תכונותיו, התחום אליו הוא נמשך, וכשם שפרצופיהם שונים כן דעותיהם שונות.
אם רק תקראו את הספר של ג'ורג' אורוול 1984, איך במדינה טוטאליטרית (לא משנה אם זה פשיסטית, קומוניסטית או תאוקרטית או מונרכיה) קובעים לכל אחד מראש במה יעסוק על פי מכסות, לא שואלים אותך, במדינה כזאת אדם כמו ערן היה מרגיש בבית, אני הייתי בורח מכזה דבר כמו מאש.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק המנטרל העברי

• חבר(ה) מוכר(ת)
  • *
« להגיב #15 ב- : מרץ 11, 2009, 22:17:21 »
עזוב אותך, הוא אפילו לא כהניסט, הוא מתשמש בו קרדום לחפור בנושאים מסויימים שמקדמים את האג'נדה שלו, במקומות אחרים תראה את אותו ערן, יוצא נגד הרב כהנא שזה לא מתאים לאידאולוגיה שלו.
כל אחד צריך ללמוד תורה על פי יכולתו, לא כל אחד אפילו יכול חצי יום, יש עניין לקבוע עיתים לתורה (זה יכול להיות אפילו שעתיים בשבוע עם חברותא, הרעיון הוא הקביעות), כל אחד תופס את הכיוון שלו, זה תמיד היה דרך היהדות, אחד היה נגר שני הסטוריון שלישי רב, רביעי שוחט, חמישי מדען, כל אחד על פי תכונותיו, התחום אליו הוא נמשך, וכשם שפרצופיהם שונים כן דעותיהם שונות.
אם רק תקראו את הספר של ג'ורג' אורוול 1984, איך במדינה טוטאליטרית (לא משנה אם זה פשיסטית, קומוניסטית או תאוקרטית או מונרכיה) קובעים לכל אחד מראש במה יעסוק על פי מכסות, לא שואלים אותך, במדינה כזאת אדם כמו ערן היה מרגיש בבית, אני הייתי בורח מכזה דבר כמו מאש.
אני אישית קראתי את "חוות החיות" של אורוול, וזה עוד גרם לי לזעזוע, אז אני לא רוצה לחשוב איך העולם מתואר ב-"1984".
זה אבסורד, אותנו בבית הספר מלמדים תנ"ך לפי השיטה של ביקורת המקרא(כמובן באופן סמוי אסור להגיד בפירוש), אני אישית חושב שהשיטה היהודית וששיטתו של עמנואל וליקובסקי הן השיטות, אבל לפעמים יש בביקורת המקרא משהו שמספק לך מחשבה, כמו העובדה שהתורה יוצאת נגד העבדות ואנו רואים את זה בעניין העבד העברי, התורה אף לועגת לעבד שלאחר שש שנים רוצים להשאר עדיין עבד, ועל כך מתקיים תהליך "רציעת האוזן", מעניין אם אנשים בפורום הזה היו מסכימים לעבור את התהליך הזה ולהשאר נאמנים לאיזשהו אדון בשר ודם, כי אני אישית לא הייתי מסכים.

מנותק eran

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
« להגיב #16 ב- : מרץ 11, 2009, 22:25:21 »
נץ,
על כגון דא אמרו חז"ל כל הפוסל במומו פוסל!
יש דברים שאני מסכים עם הרב כהנא, ויש דברים שלא...
אנחנו ב"ה קיבלנו תורה מסיני, ואנו משתדלים להתייעץ כל דבר עם דעת תורה כדי לדעת מה לעשות, במקום לסמוך על "השכל הישר", כפי שאתה אוהב כל הזמן לומר...

מנותק אבי 1

• משתמש(ת)
  • חבר(ה) של כבוד
  • *
  • הבוחר החליט ממשלת ימין
« להגיב #17 ב- : מרץ 11, 2009, 23:46:00 »
שמע ישראל אתה רוצה שהמיסים שלי מעבודה יפרנסו אותך?או שאתרום לך כסף?או שנץ יפרנס אותך?לעבוד כמה שפחות ולעשות כמה שיותר ילדים ולפרנס אישה איך זה הולך ביחד?
הבא להורגך השכם להורגו

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #18 ב- : מרץ 12, 2009, 23:40:15 »
אני אישית קראתי את "חוות החיות" של אורוול, וזה עוד גרם לי לזעזוע, אז אני לא רוצה לחשוב איך העולם מתואר ב-"1984".
זה אבסורד, אותנו בבית הספר מלמדים תנ"ך לפי השיטה של ביקורת המקרא(כמובן באופן סמוי אסור להגיד בפירוש), אני אישית חושב שהשיטה היהודית וששיטתו של עמנואל וליקובסקי הן השיטות, אבל לפעמים יש בביקורת המקרא משהו שמספק לך מחשבה, כמו העובדה שהתורה יוצאת נגד העבדות ואנו רואים את זה בעניין העבד העברי, התורה אף לועגת לעבד שלאחר שש שנים רוצים להשאר עדיין עבד, ועל כך מתקיים תהליך "רציעת האוזן", מעניין אם אנשים בפורום הזה היו מסכימים לעבור את התהליך הזה ולהשאר נאמנים לאיזשהו אדון בשר ודם, כי אני אישית לא הייתי מסכים.
לכן בדיוק אני טוען שלחיות תחת כל משטר טיראני, זה לא נכון, ולא יהודי....ערן וחבורתו וכן הרב אמנון יצחק הם אנשים שימהרו להקים משטר תאוקרטי מסוכן ורצחני, אתה לא רוצה לחיות במדינה שכזו.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #19 ב- : מרץ 12, 2009, 23:45:50 »
נץ,
על כגון דא אמרו חז"ל כל הפוסל במומו פוסל!
יש דברים שאני מסכים עם הרב כהנא, ויש דברים שלא...
אנחנו ב"ה קיבלנו תורה מסיני, ואנו משתדלים להתייעץ כל דבר עם דעת תורה כדי לדעת מה לעשות, במקום לסמוך על "השכל הישר", כפי שאתה אוהב כל הזמן לומר...
נכון, אני לא פוסל במום שלי, כי זה לא מום, גם אני לא תלמיד מובהק של הרב כהנא ולא מחזיק מעצמי כהניסט אבל מכיוון אחר לגמרי של הסתכלות.
אתה דוגל בשיטה של טוטליטאריזם חרדיסטי הלכתי, אני לא, כשעולה שאלה הלכתית, אני פונה לאיש ההלכה קרי המרא דאתרא שלי, כשעולה שאלה רפואית אני פונה לרופא, שאלה טכנית ברכב אני אפנה לבעל המוסך, שאלה בהסטוריה אני אפנה להסטוריון ושאלה על צבע הבננות בדרום טג'קיסטן אני אפנה לבוטנאי.
כל השאר זה שכל ישר, זה שאתה משום מה בורח ממנו, לא פלא שאני כל הזמן כאן מנהל פה דיונים עם בא כוחך הרב  נויגרשל ולא איתך, ערן.
אין לך שום דעה משל עצמך בשום תחום, כמה חבל.
והנה איזה מאמר מעניין בשבילך ערן, תתמודד:
נמצא באתר: "עצור, כאן חושבים http://www.atzor.tk/
מתוך ובאדיבות כתה"ע "ראשית": "אני חושב משמע אני כופר??" 
16.01.2005 (19:00) 

וכאן הבן שואל: האומנם? האומנם האמת האובייקטיבית עומדת מאחורי מסקנה דרמטית זו? האומנם דתנו והאמונה שנתחנכנו על ברכיה אינן יכולות לקבל לתוכה אדם אשר דבק בתכונת הייחוד הגדולה שניחן בה? האם אותו אדם שרוצה לאמץ את יסודות האמונה ואורח החיים הדתי חייב כל חייו להסתפק בידיעה (ובאמונה) כי לפני מאות שנים רבות היה איזשהו "רמב"ם" ועוד אי אלו, שישבו ופתרו אחת לאחת את כל הבעיות, הספקות, והלקונות שאולי קיימות בפרדיגמת הדת והאמונה היהודית, ובכך עשו את ה"עבודה השחורה" עבור הדורות הבאים כולם של לימוד ה"חכמות החיצוניות", ושלל אידיאות המינות והאפיקורסות, כדי לעמת מולן את האמונה האלוהית; ואנו, בדורות אחריו, יכולים לשבת בטח ולנוח על זרי הדפנה של הדת הקדושה ששפר בגורלנו להיוולד לחיקה?

באדיבות כתב העת "ראשית" 

"אני חושב משמע אני כופר"

לאחרונה יצא לי להתקל ביותר ויותר אנשים אשר גדלו ונתחנכו על-פי מסורת הדת ואושיותיה, וינקו את ערכי הדת בצורה נוקבת לכאורה, כשאר במקביל מעמדם החברתי לא סבל מנחיתות כלשהי, ואדרבה בכישוריהם יוצאי הדופן הצליחו להתבלט ולקנות לעצמם מעמד ייחודי, הכרה חברתית, וסביבה תומכת ואוהדת. ובכל זאת, כאשר בגרו והגיעו לגיל אשר בכוחם ליטול את גורל חייהם בידיהם הם הפנו עורף למורשת הדתית המפוארת עליה נתחנכו, ובחרו באורח חיים נטול דת ואמונה, תוך כדי שהם נוטלים על עצמם את המחיר האישי וההקרבה העצומה הכרוכים בצעד דרמטי ומפכני שכזה. והנה כאשר נשאלת השאלה כלפי אותם האנשים, "מה ראו על ככה ומה הגיע אליהם"? אתם שפקחים אתם, מה ראיתם לצעד שכזה? התשובה הנשמעת מפיהם היא "הפסקתי להאמין". וכל זה למה? כיצד באת את/ה בשכלך אל מסקנה נגטיבית שכזו? (ואין בשאלה זו כוונה להתחקות אחר הלך הרוח האמוני, אלא תהייה בעצם התאפשרותה של דינמיקה אישית שכזו, כאשר אדם העומד במקום יציב תומך ואוהד, ואמיתות הדת מוטבעות ביסוד הווית חייו, מגיע למסקנה כה קוטבית למקום זה) וכאן באה התשובה המפתיעה: "התחלתי לחשוב"; מחשבות שהולידו התחבטויות, התחבטויות שהולידו "חקירות ודרישות", וכו' וכו', וכך הגעתי עד הלום.

ובכן, אני מרשה לעצמי לנחש כי יש חלק מן הקוראים ששוקל כבר בשורות פתיחה אלו לוותר על קריאת מאמר זה, ואולי אף להניח למגזין כולו, מתוך מסקנה כי הכתיבה בו סובלת מחוסר אמון משווע. מה זאת אומרת "התחלתי לחשוב"? איזו דמגוגיה היא זו; וכי חסרים אנשים דתיים חושבים? וכי לא שמע הכותב מעודו על "יצרים", "מאווים" וכו'?  וכי חסרים מניעים שיניעו אדם צעיר לפרוק מעליו עול תורה ומצוות? דומני כי כדאי כבר בשלב זה להתייחס לטענות מן הסוג הזה, ובכך לבחון האם האמת העובדתית עומדת מאחורי תשובה זו, או שמא היא מהם והלאה, ותשובה זו אינה אלא המצגת הנוחה מבחינתם להצדקת אורח חייהם החדש, כאשר בעצם המניע האמיתי רחוק מאוד מלהיות אידיאולוגי-אמוני.

כל ניסיון להכריע תהייה זו בצורה אובייקטיבית ומוחלטת ייכשל אפריורית, ולו מן הסיבה הפשוטה כי "האדם יראה לעיניים והאלוהים ללבב" ומי הוא אשר יכול לבחון כליות ולב ולקבוע מסמרות אודות מניעיו של הזולת לפעול כך או לבחור אחרת? אין לנו אלא לצאת מנקודת המבחן האישית, מדוע פלוני בחר כך ואלמוני אחרת, והאם פלוני זה דובר אמת כאשר הוא מציג באור הרעיוני את בחירותיו המסוימות, ולבחון את האמירה ההיא בקונטקסט ההפוך לחלוטין. דהיינו: במקום להתייחס לטיעוניהם של המתקוממים למיניהם על קביעה זו,  לגרור את השאלה דווקא לפתחם: "האם החברה החרדית/דתית על מוסדות ההשכלה ומנגנוני החינוך שבה, אכן מקנה לאדם הצומח בקרבה את הכלים המינימליים לעימות ואימות אמונתו הדתית בראש ובראשונה עם עצמו"? האם המערכת הדתית בשלל תבניותיה אכן מעניקה תשובות ומענה ברור לכל אותם שאלות, תהיות וערעורים שמעלים ה"פורשים", ואשר בשמם מזהים את המניע לפרישתם? חובתם של המתקוממים לשאול את עצמם  שאלת יסוד בסיסית זאת, קודם שיבואו להטיח מיני מניעים כאלו ואחרים בסיבת פרישתם של אותם הפורשים.

ודווקא על שאלה זו דומני שיבכולתי לתת תשובה ברורה ונחרצת: המערכת והדוקטרינה הדתית-אמונית כפי שהיא מוצעת בפני הצעיר המתחנך, לא רק שהיא רחוקה מלתת מענה לתמיהות וספקות בסיסיים ביחס לאמיתות הדת, אלא אף יתרה מכך, באופן פרדוקסלי, הצורה הדוגמטית והתובענית ביותר שבה הדת מוצעת, לפחות במסגרות החרדיות והדומות לה, כאילו מזמינה ויוצרת בעצמה ערעורים אלו. ואסביר את כוונתי בכך: אם ננסה להיכנס לנעליו של נער חרדי הגדל ומתחנך על ברכי הדת וערכיה, נמצא כי מטען ה"חובה" הדתית המוטבע בו מכיל בתוכו מעל ומעבר למצוות הדת המסוימות והמפורשות בקורפוס הדתי-הלכתי הסופי, הלא הוא ה"שולחן ערוך". ללא מאמץ מיוחד נוכל על נקלה לזהות מגוון של "חובות" אשר כל קשר בינן לבין חובת ה"דת" הצרופה הנו מקרי בהחלט.

דוגמא זו הנה אחת מני רבות המשקפות פסיפס של "חובות" שבהגדרתן הנן לא יותר מאשר הבעה חברתית קהילתית, אך בעבור הצעיר החרדי הרי הן עצם מבשרה של ה"חובה" הדתית הצרופה. הדבר בא לידי ביטוי גם ברובד האמוני הצרוף. אידיאת האמונה הדוגמטית כפי שהיא נתבעת בגירסתה החרדית (התייחסות המאמר נוגעת בעיקר למודל החרדי, הגם שגם בחוגים דתיים אחרים קיימים קוים מקבילים לכמה מאפיינים המיוחסים אל המגזר החרדי), נושאת בחובה תביעה אמונית כפולה ומכופלת ממה שהאידיאה הדוגמטית תובעת, וגם לכך הדוגמאות רבות. מבלי שאכנס כעת לעובי קורתה של תופעה אבסורדית זו, אומר כי המסקנה הנחרצת העולה מתוך תופעה זו היא כי שאיפתם הפדגוגית של אותם האמונים על הנחלת הדת והאמונה היא להטמיע את הדת בראש ובראשונה כתבנית "חברתית" סוציולוגית, ולרתום את תחושת המחויבות המשפחתית/קהילתית של הצעיר אל עגלת הדת והאמונה, ורק לאחר מכן ליצוק פה ושם נקודות של טעם ועניין במטען הגדול שאותו הוא כבר בין כה וכה נושא על גבו, אם ירצה ואם לאו.

קיצורם של דברים: כאשר באים להתמודד עם האמירה "התחלתי לחשוב", חובה לבחון את העניין פוזיטיבית. דהיינו, להעמיד את המטען הרוחני-ערכי כפי שהוא הוטבע בתודעת אותם הפורשים, ולשאול: האם יש במטען זה די בכדי להקנות את האמונה והדת בצורה ברורה, מגובשת ויציבה? ועל כן באה המסקנה שדומני שהנה בלתי נמנעת: חד משמעית לא. האופן שבו מונחלת הדת וערכיה היא סינטתית וריקה, כל אותן דוגמות שלהן נדרש הצעיר להאמין ללא-עוררין מוקנות בצורה שאין בה כל נרטיב קוגנטיבי. המוח, בהקשר זה, הוא איבר נטול משמעות וריק מתוכן. אותו "וידעת היום" שעליו מדברת התורה ממומש בצורה של זריקה לורידים, במקום בצורה הסברתית מאלפת. אני יכול לקבוע ללא-עוררין כי אם יש דבר המאיים בצורה ממשית על תבנית האמונה הרליגיוזית של החברה החרדית הרי הוא המחשבה. המחשבה, אותה פעולה נפלאה המשיאה את האדם לצאת מגבולות עשייתו המכאנית, לבחון ולשקול באבן בוחן כל פעולה ועשייה במרחב הווייתו. וככזו, היא גם מקנה לו מעמד נבדל וייחודי, ומעניקה את תודעת ה"אני האינדוודואלי", תודעה אשר אוצרת בחובה את היתרון הגדול של האדם על-פני חיית השדה. תודעה זו היא המאיימת באופן מובהק על תבנית הדת הקונפורמיסטית כפי שהיא מעוצבת בתצורתה החרדית. מסגרת הדת אינה יכולה לסבול מצב שבו אדם יפתח את תודעתו האישית ובכך, כתוצר לוואי מיידי, יתבדל מהווייתו הקהילתית הסובבת, ואף יתעלה "חלילה" מעל אינסטינקט החובה האוטומטית הטבוע בו, ויתבונן בשורשיה האידיאיים של החובה וסיבותיה הראשיתיות.

כאמור, אין בכוונתי לדחוק עצמי לאותה פינה טפלה ובלתי-רלוונטית בעליל, לבחון האם יש אמת אישית מאחורי אמירה זו של אותם הפורשים, וממילא התהייה אודותיה תשאר בלתי-פתורה כיוון שמדובר בעניין אישי ופנימי של כל אחד. אך מאידך, לאחר שבחנו את האמירה בקונטקסט ההפוך והעמדנו אותה כמראה מול מודל הדת והאמונה, כפי שהוא מעוצב בגירסתו החרדית, ולכן אנו יכולים לקבוע באופן חד-משמעי כי אותה אמירה קולעת לאמת החדה והכואבת: צעד הפרישה הוא אכן תוצר-לוואי של תהליך כמעט בלתי-נמנע; המחשבה גוררת מודעות, מודעות גוררת עצמאות, ומאותה עצמאות הדרך אל הפרישה הסופית יחסית קצרה. המשמעות התיאולוגית של מסקנה זו היא, שהאדם החושב אינו יכול לשאת בעצמו בו-זמנית הן את מחשבתו והעצמאות האישית הנגזרת הימנה, והן את הדת ותפיסת האמונה בתצורתה החרדית. הדבר הסביר שיקרה הוא שאותו אדם שתכונת המחשבה מקננת בו באופן אקטיבי, ייאלץ בלית-ברירה להקריב ולחתוך בבשר החי של מחשבתו הוא, על-מנת שלא יפר חלילה את המודל הערכי-אלוקי שעליו נתחנך, וכפי שלימדו אותו "לחשוב" (במרכאות כפולות ומכופלות) מי הוא, ומה משקל מחשבתו ה"דלה" מול הצו האלוקי (בשלל אופני התגלותו ממשה רבינו ועד אחרון ה"גדוילים" באשר הוא). מי שבכל זאת החליט לאמץ ולדבוק בהלך-הרוח של מחשבתו, ולסרב לכניעה אוטומטית למודלים קבועים ומוגדרים מראש, הנגזרת הכמעט ישירה להחלטתו תהיה חריגה כזו או אחרת מן ההליכה בתלם הדתי-קונפורמיסטי, ובמקרים קיצוניים יותר אף נטישה מוחלטת של אורח החיים הדתי. כך הגענו למסקנה הדואבת שמולה ניצבים היום אנשים ונשים לא מעטים שנתחכנו על ברכי האמונה והדת בגירסתם החרדית: "אני חושב משמע אני כופר". המציאות, בהקשר זה, כמעט ומדברת בעד עצמה.

וכאן הבן שואל: האומנם? האומנם האמת האובייקטיבית עומדת מאחורי מסקנה דרמטית זו? האומנם דתנו והאמונה שנתחנכנו על ברכיה אינן יכולות לקבל לתוכה אדם אשר דבק בתכונת הייחוד הגדולה שניחן בה? האם אותו אדם שרוצה לאמץ את יסודות האמונה ואורח החיים הדתי חייב כל חייו להסתפק בידיעה (ובאמונה) כי לפני מאות שנים רבות היה איזשהו "רמב"ם" ועוד אי אלו, שישבו ופתרו אחת לאחת את כל הבעיות, הספקות, והלקונות שאולי קיימות בפרדיגמת הדת והאמונה היהודית, ובכך עשו את ה"עבודה השחורה" עבור הדורות הבאים כולם של לימוד ה"חכמות החיצוניות", ושלל אידיאות המינות והאפיקורסות, כדי לעמת מולן את האמונה האלוהית; ואנו, בדורות אחריו, יכולים לשבת בטח ולנוח על זרי הדפנה של הדת הקדושה ששפר בגורלנו להיוולד לחיקה? האם זוהי אותה ידיעה אלוהית של "אתה הראת לדעת", שאותה מצווה האדם ולהשיג בדעתו?

בדיוק למקום זה מכוונת מגמתו של מגזין זה, לנסות להציג את האמונה הצרופה ואת אמיתות הדת היהודית באור אחר, באור אשר יציע את האמונה מזווית ברורה, שקולה ופוזיטיבית; להעביר את דוגמות הדת היהודית תחת שבטה של הדעת שניחנו בה אנו, יצורי האנוש. ולא, המטרה פה אינה מסומנת מראש "לאמת" את האמונה והדת בכלים תבוניים, "אימות" שאיננו מובטח לאף מרכיב באמונה. מאידך, מובטח כי מה שיעבור את אבן-הבוחן התבונית, לו יהיה נאה לשאת את כתר ה"אמת" על ראשו, באשר כי אבן-בוחן היא ואין בלתה כלי אולטימטיבי לאימות ה"אמת". עם זאת, נקודת-המוצא העומדת מאחורי מגזין זה היא כי אכן האמונה והדת היהודית מכילים בתוכם אמיתות אלוהיות שניתן לאמתן בכלים תבוניים ובעימות פילוסופי צרוף. אין טעם להרבות במילים אודות "יומרה" זו שנטלנו על כתפינו בעשיית מגזין זה, כאשר חובת ההוכחה הדרמטית נתבעת מאתנו. כל שאוכל לומר, או יותר נכון לבקש, מן הקורא בשורות פתיחה אלו, כי יראה לתת אמון בסיסי באותם אנשי הגות ורוח העומדים מאחורי פסיפס המאמרים המופיעים בשורות אלו, כי כתיבתם באה לאחר אימות דעתני מעמיק של אושיות הדת והאמונה, אימות שחשף באור-יקרות חדש את אמיתות הדת והאמונה, וכך באמות-מידה של תבונה צרופה יצק מחדש את פרדיגמת הדת בתודעתם. אכן יראנו בפצותנו כאשר לקחנו על עצמינו משימה כה עצומה ונכבדת, להכנס לפרד"ס ולצרף את דתנו באור השכל האלוהי, להסיר את הלוט האופף את מצוות דתנו ולגלות את האמת התבונית האצורה מאחוריהן. התוצאה, כאמור, אינה מובטחת מראש, ומגזין זה יהווה במה פתוחה למחקר אובייקטיבי מעמיק, כן ופתוח. פסיפס השאלות והסוגיות שבהן ייגע המחקר השכלי העומד ביסוד מגזין זה, יהיה לאורכה לרוחבה ובעיקר לעומקה של האמונה והדת, אך זאת יודעים אנו האוחזים בקולמוס הכתיבה במגזין זה, לפחות מתוך הבנה פילוסופית מעמיקה ועל-פי ניסיוננו האישי, כי דרך המחקר האובייקטיבי היא היא ואין בלתה כלי צרוף לאישוש האמת באשר היא, לטוב או לרע.  פסיפס הנושאים שיעלו על מדוכת מגזין זה יהיה רחב ומגוון ביותר, החל בסוגיות יסוד בפילוסופיה, אתיקה ותיאולוגיה, כמו "טיבו של האל המונותאיסטי"; "בחירה וידיעה"; "טוב ורע"; וכיו"ב, עבור דרך מחקרים  על "אמיתות התורה" ו"טעמי המצוות", וכלה במחקרים היסטוריים אודות תופעות, שיטות ואישים, ועוד כהנה וכהנה מאמרי מחשבה, הגות ומחקר שקצרה היריעה מלפרטם כאן (באינדקס המצורף ניתן לקבל תמונה כוללת על תבנית המגזין ומגוון המדורים המצויים בו). נקודה נוספת הדורשת הבהרה (לפחות לפרוטקול), כי אומנם מקובלנו כי "אין בית המדרש בלא חידוש", ובוודאי כי מגזין זה יכיל בתוכו חידושים והארות בשלל הנושאים שיעלו וידונו בבית מדרשנו זה, אך מתודיקת  ההתבונות ביסודה מקובלת ומסורה בידינו מענקי הדעת, שלאורם אנו הולכים, ובדרכם יצאנו אנו לרעות ולראות בעקבי החכמה והדעת.

ואם נחזור לרגע אל אותה המסקנה עגומה שעלתה מתוך מודל האמונה החרדי קונסרבטיבי, לפיה "אני חושב משמע אני כופר", ההישג הגדול שאותו שואפים אנו להשיג באמצעות מגזין זה הנו דווקא בצד האמוני של המטבע, שיימצא ולו אדם אחד בסוף העולם אשר ייחשף ויפנים תכנים המופיעים במגזין זה, וישיא את אמונתו הדתית למקום שבו יוכל הוא להעיד בעצמו כי "אני מאמין משמע אני חושב". זוהי השגת אמת הראויה לשאת את תואר האמונה הצרופה, ולוואי ונזכה להטביע השגה זו בלבו של מאן דהו, והיה זה שכרנו.

בחרנו לקרוא למגזין זה "ראשית", מאחר ומגמתו להעמיד את פרדיגמת האמונה והדת על גווניה ומאפייניה השונים אל מול נקודת ה"ראשית" התבונית שלהם, ומתוך נקודת סתר חביון זו לחקור לבחון לחיוב או לשלילה את ההנחות המקובלות באשר הן. (מאמר נרחב אודות השם "ראשית" ומשמעותו מופיע במגזין זה). ומי ייתן ואחריתה של "ראשית" זו תשגה ותפרה מאוד.

מטרת מגזין זה אינה לשמש כחומר קריאה עיוני הגותי גרידא, אלא לשמש בית-מדרש חי ודינמי לכל דבר בעבור מבקשי החכמה ודורשיה, ולכן מבקשים אנו מכל מי אשר מוצא לנכון להעיר ולהאיר, להוסיף ולחדש, בכל נושא ועניין העולים על מדוכת המגזין, שלא להסס ולתרום לנו ולקוראים מביכורי דעתו, למען יפרה הדיון ויתברר העניין בנפה נוספת, ואף אם מדובר בדברי ביקורת נוקבים ויורדים לא יימנע מי מן הקוראים מלהשמיע את דברי ביקורתו, כי מי כמונו יודע את כוחה של בחינה וביקורת לברר ולהצמיח בסופה את האמת הנדרשת. (וזאת, כמובן, עד כמה שהדברים מובעים בצורה עניינית ומכובדת השומרת על צביונו של מגזין זה. כל כתיבה באשר היא שלא תתאם לאופי זה תדחה על הסף).

כמ"כ נשמח לקבל מאמרים בכל הנושאים והתחומים הנידונים במגזין זה. מבטיחים אנו בעז"ה כי מאמר שיימצא הולם ברמתו ואיכות כתיבתו יזכה לבמה במגזין זה בעתיד.

ובסיום נשא תפילה לצור העולמים מקור הידיעה ואבי החכמה:

אלוקינו ואלוקי אבותינו, היה עם פיפיות שלוחי עמך בית ישראל הורם מה שיאמרו הבינם מה שידברו שלא יכשלו בלשונם ולא ינקשו בשינונם ואל יאמר פיהם דבר שלא כרצונך" אמן.
« עריכה אחרונה: מרץ 13, 2009, 00:38:29 על ידי נץ וגאה בזה »
אלוף מיל. בני פלד ז"ל

מנותק eran

• חבר(ה) מקצועי(ת)
  • *
« להגיב #20 ב- : מרץ 13, 2009, 05:49:50 »
אתה יודע מה נץ היקר בגלל שזה נושא חשוב, אולי באמת ננתח יחדיו את הנושא הזה של השכלה, ועבודה:
חינוך של תלמוד תורה, בלי לימודי חולין:
1) חובה ללמד את הילדים תורה ולהחדירה לליבם בכל דרך (דברים, פרק ו, ז): "ושננתם לבניך ודיברת בם, בשבתך בביתך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך...".
2) ילדים ובני נוער צריכים ללמוד רק תורה, ועיקר לימודם צריך להיות הגמרא  (מסכת אבות, פרק ה', כו): "בן חמש שנים למקרא. בן עשר שנים למשנה. בן שלש עשרה למצות. בן חמש עשרה לגמרא. בן שמונה עשרה לחופה". וכן נאמר במסכת קידושין (דף ל.): "אמר רב ספרא משום ר' יהושע בן חנניה מאי דכתיב ושננתם לבנך אל תקרי ושננתם אלא ושלשתם. לעולם ישלש אדם שנותיו שליש במקרא שליש במשנה שליש בתלמוד. מי ידע כמה חיי? לא צריכא אלא ליומי". ואכן בתלמודי התורה לומדים קודם כל חומש, אחר כך משנה, ולאחר מכן (ישיבה קטנה וישיבה גדולה) גם תלמוד.
3) החינוך היהודי - אלפי שנים של תורה. לאורך כל הדורות היה ידוע החינוך התורני מגיל קטן, חינוך תורני טהור, עם החדרת האמונה, קריאה נכונה בתורה, לימוד דרך ארץ, מוסר ועבודת המידות. בארצות האיסלאם נקרא תלמוד התורה בשם "כותאב", אצל יהודי תימן הוא נקרא "כניס", ובאירופה הוא נקרא "חדר"). גם בימינו תלמודי התורה מניחים בראש ובראשונה את אהבת התורה והלימוד בראש סדר העדיפויות של התלמיד, וכן נלמדים פעולות חולין בסיסיות (כמו חשבון). החינוך היהודי הוא מן החשובים ביותר בקהילה החרדית, ועד היום מהווה את היסוד התורני. לאחר התלמוד תורה היה הבחור הולך לישיבה קטנה ולאחר מכן לישיבה גדולה. רק בחורים שנשאו היו לומדים מקצועות חולין ויוצאים לשוק העבודה. מגיל צעיר היו הבחורים חדורים באמונה, כשהתורה ממלאת את כל עולמם. מקצועות כמו היסטוריה וספרות מעולם לא היו מקובלים בישיבות, כי כל-כולם נמצאים בתורה בצורה הטובה ביותר. הדתיים הלאומיים נטשו לחלוטין את מסגרות החינוך חדורי האמונה שהיו נהוגים מזה אלפי שנים, הם נטשו את החינוך היהודי. כיום לומדים דתיים לאומיים בבתי-ספר, ומתייחסים אל הגמרא והתורה כעוד מקצועות בסדר היום. בחורים לומדים בישיבות תיכוניות, ובחורים מטבעם מעדיפים מקצועות קלים מגמרא, כמו היסטוריה או מתמטיקה. אין פלא איפוא שכל כך הרבה צעירים לאומיים עוזבים את הדת. הם פשוט מעולם לא זכו להתחנך על ברכי היהדות המקורית מדורי דורות.
4) לימוד באוניברסיטאות: דתיים לאומיים רבים יוצאים לאוניברסיטה, ומכל מקום הם לא רואים בכך פסול. והנה הלימודים הללו הוציאו אינספור צעירים מן הדת. אפילו אוניברסיטת בר-אילן מלאה פריצות, וגרוע מכך - לימודי כפירה. עד היום פנו אלי אינספור צעירים לאומיים עם שאלות כפירה מן האוניברסיטאות בהם למדו. אין להם אפילו מושגי יסוד ביהדות, והמורים מלמדים אותם הבלים ופרשנות אנטי-רבנית של ההיסטוריה היהודית. רק חברה שהיא נגועה מן היסוד מסוגלת לקדם לימודים ומוסדות חינוך מן הסוג הזה. אין פלא שאפילו הרב קוק חשש לכפירה שתתפתח באוניברסיטות בארץ (בימיו - הוא לא הכיר אפילו עשירית מזה).
5) כל גדולי הרבנים לאורך הדורות עסקו בתורה ורק בתורה, וגם אלו שעסקו במדע ורפואה - עשו זאת בלית ברירה או רק לאחר שהם מילאו כרסם בש"ס ופוסקים (ומה עוד שאת לימודיהם הם לא עשו במסגרות כפרניות המעוותות את היהדות כפי שיש בימינו). לא שמענו מעולם על רבנים ביהדות המציעים לבחורים צעירים ואנשים לא נשואים ללכת וללמוד לימודי חולין. הסכנה להתדרדרות רוחנית זועקת מאליה. גם בימינו אין מתירים הרבנים ללכת ולהשיג תארים, אלא במקרים חריגים לצורך פרנסה בלבד. אין פלא שכל גדולי הדור הם אנשים אשר עסקו רק בתורה, וכל הישיבות מושתתות רק על כך.
6) השוואה פשוטה בין מסגרות הלימוד: מנסיוני האישי אני יכול לומר את ההבדל העצום בין מסגרות לימוד חרדיות ובין מסגרות לימוד לאומיות. במסגרת הדתית לאומית יש זילזול למורים, המקצוע הכי שנוא הוא גמרא, אין כלל אהבה לתורה וגם בחורים חסרי יראת שמים מתקבלים בברכה. לעומת זאת אני רואה כיום ילדים בתלמוד תורה, אני רואה מה מלמדים אותם שם: דרך ארץ, אהבת התורה, מידות טובות, דקדוק בקריאת התורה, לימוד מדרשים על החומש. ילדים מתחילים ללמוד בתלמוד תורה מגיל שלוש שנים! אני רואה ילדים קטנים בבני-ברק קוראים חומש כמו חזנים. אין ספק שילדים חרדים הם הרבה יותר משכילים מדתיים לאומיים. בבתי ספר "ממלכתיים", רבים חשים סלידה מכל דבר שבקדושה! שיטת הלימוד החרדית היא שיטת החינוך היהודית מדורי דורות, והיא היחידה שהוכיחה את עצמה. ברגע שדתיים לאומיים ויתרו עליה, הם יצאו לחלוטין מן הקהילה היהודית-חרדית של עמנו.

חשיבות התורה יותר מכל עניין אחר בחיים:
1) בזכות התורה מתקיים העולם (ירמיהו לג, כד): "ואם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי". כך לימד גם רבי חיים מוולוז'ין (תלמידו של הגאון מוילנא) וכתב בספרו "נפש החיים" שאילולי לומדי התורה, לא היה העולם מתקיים.
2) עבודת השם היא עיקר חיי האדם: "ואהבת את ה' אלוהיך בכל לבבך, ובכל נפשך ובכל מאודך..."
3) על האדם לעסוק בתורה כל רגע מחייו: "ודיברת בם בשיבתך בדרך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך".
4) על האדם לעסוק בתורה כל יומו, והיא צריכה להיות עיקר עיסוקו (יהושע פרק א, ח): "לא ימוש ספר התורה הזה מפיך, והגית בו יומם ולילה".
5) לימוד התורה הוא מעבר לכל עניין גשמי. הרמב"ם (תלמוד תורה ג,ה): "מי שנשאו ליבו לקיים מצוה זו כראוי לה, ולהיות מוכתר בכתרה של תורה - לא יסיח דעתו לדברים אחרים, ולא ישים על ליבו שיקנה תורה עם העושר והכבוד כאחד. כך הוא דרכה של תורה: פת במלח תאכל, ועל הארץ תישן, וחיי צער תחיה, ובתורה אתה עמל.  ולא עליך כל המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין ליבטל; אבל אם הרבית תורה, הרבית שכר, והשכר, לפי הצער".
6) א-לוהים דורש רק יראת שמים ומצוות (דברים י, יב): "ועתה ישראל, מה ה' אלוהיך שואל מעימך, כי אם ליראה את ה' אלוהיך, ללכת בכל דרכיו, ולאהבה אתו, ולעבד את ה' אלוהיך בכל לבבך ובכל נפשך".

לעבוד רק כשאין ברירה אחרת:
1) דוגמה אישית מכל רבותינו: הרמב"ם התפרנס תחילה מאחיו ולמד רק תורה, כך עשו גם החפץ חיים, הגאון מוילנא, רבי חיים מוולוז'ין, הבן איש חי, וכל גדולי הדור האחרונים היו המובחר שבדור. והם בחרו לעסוק רק בתורה.
2) לימוד התורה כעיקר, והמלאכה רק כדרך אגב. הרמב"ם: (תלמוד תורה ג,ה): "שמא תאמר עד שאקבץ ממון ואחזור ואקרא, עד שאקנה מה שאני צריך ואפנה מעסקיי ואחזור ואקרא - אם תעלה מחשבה זו על ליבך, אין אתה זוכה לכתרה של תורה לעולם; אלא עשה תורתך קבע, ומלאכתך עראי, ואל תאמר לכשאפנה אשנה, שמא לא תפנה".
3) מלאכה רק בלית-ברירה. הרמב"ם (תלמוד תורה ג): "ועושה מלאכה בכל יום מעט כדי חייו - אם לא היה לו מה יאכל, ושאר יומו ולילו עוסק בתורה". במילים אחרות, אומר הרמב"ם, שמותר לאדם לעסוק במלאכה רק אם אין לו ברירה, רק כאשר כבר אין לו אוכל על שולחנו!
4) מי שלומד רק תורה הוא המובחר שבאדם. הרמב"ם (הלכות שמיטה ויובל פרק יג): "ולא שבט לוי בלבד, אלא כל איש ואיש מכל באי העולם אשר נדבה רוחו אותו והבינו מדעו להיבדל לעמוד לפני ה' לשרתו ולעובדו לדעה את ה', והלך ישר כמו שעשהו האלוהים, ופרק מעל צווארו עול החשבונות הרבים אשר ביקשו בני האדם--הרי זה נתקדש קודש קודשים, ויהיה ה' חלקו ונחלתו לעולם ולעולמי עולמים" - לשיטת הרמב"ם הלומד תורה כל היום מבלי לעבוד הוא המובחר שבאדם, קודש-קודשים!
5) בימינו יש ללמוד בלי לעבוד, והיוצא לעבוד מתקלקל באופן טבעי ברוחניות. החפץ חיים כתב במשנה ברורה (ביאור הלכה, סימן רלא) שבימינו מי שיוצא לעבוד גם מתקלקל, ולכן ראוי ללמוד כל היום תורה (אפילו אם לשם כך יתפרנס על ידי אחרים!), וכך הוא כתב: "הלא ראתה עינו הבדולח מה שכתוב בטור יורה דעה סימן רמו בבית יוסף ובב"ח ובט"ז ובש"ך ובספר ים של שלמה, ומכולם העריך למענתו וכו', אך נראה לעניות דעתי שאפילו הרמב"ם ז"ל יסכים בנדון דידן להתיר, דאין דנים אפשר משאי אפשר, וכיון שכפי צורך השעה והמקום אי אפשר לזה האיש החפץ בחיים להתקיים תלמודו בידו לזכות בו את הרבים כי אם בסיפוק צרכיו על ידי אחרים, הרי הוא ככל המון הדיינים והחכמים שהיו מקבלים שכר מתרומת הלשכה, כדגרסינן בכתובות פרק שני דייני גזירות, והרמב"ם ז"ל פסק כן בהלכות שקלים פרק ד', וזה לשונו "מגיהי ספרים בירושלים ודיינים שדנים את הגזלנים נוטלין שכרם, ואם לא הספיקו להן, אף על פי שלא רצו, מוסיפין להן כדי צורכן, להם ונשיהם ובני ביתם, ואיך יעלה על הדעת שיורה בכגון זה הרב ז"ל שיותר טוב לאדם לאחוז בסכלות וחיסרון החכמה כל ימיו שהוא גרמא לכמה נזקים ומכשולות, תלמוד המביא לידי מעשה ולמנוע טוב מבעליו, מפני היותו נהנה מאת אחיו, ועיין שם עוד מה שהאריך בזה, ולפלא על בה"ט שלא העתיק רק השאלה ולא התשובה".

שא ברכה...
« עריכה אחרונה: מרץ 13, 2009, 05:52:43 על ידי eran »

מנותק PhobetorXVII

• חבר(ה) מוסמך(ת)
  • *
« להגיב #21 ב- : מרץ 13, 2009, 06:26:52 »
אם כולם כול היום ישבו ורק וילמדו תורה אז המדינה תתמוטת כי אף אחד לא יתחזק את המשק ולא יהיה לנו צבא כי אסור לשרת בקיצור אם כולנו ניהיה כמו ערן אז אוי ואבוי לנו

אבל כמובן שאתם החרדים לא צריכים לעשות כלום כי יש את החילונים הפראיירים שיעשו הכול בזמן שאתם תחיו על חשבון המדינה ולא תעבדו או תשרתו בצבא
« עריכה אחרונה: מרץ 13, 2009, 06:28:28 על ידי PhobetorXVII »

מנותק אחים באמת

• חבר(ה) V.I.P
  • חבר(ה) בכיר(ה)
  • *
  • פתחו לי פתח כחודו של מחט...
    • האתר שלי
« להגיב #22 ב- : מרץ 13, 2009, 10:07:12 »
אם כולם כול היום ישבו ורק וילמדו תורה אז המדינה תתמוטת כי אף אחד לא יתחזק את המשק ולא יהיה לנו צבא כי אסור לשרת בקיצור אם כולנו ניהיה כמו ערן אז אוי ואבוי לנו

אבל כמובן שאתם החרדים לא צריכים לעשות כלום כי יש את החילונים הפראיירים שיעשו הכול בזמן שאתם תחיו על חשבון המדינה ולא תעבדו או תשרתו בצבא
ברגע שמצב של לימוד תורה במצב התקין שלו במדינה יתאפשר, קרי-כל אדם יוכל ללמוד בשקט לפחות כמה שעות בכל יום
אז תהיה חלוקת משימות, כמו שעשו שבטי זבולון ויששכר
תאורטית, כולם יהיו מרוצים בסוף-גם אם לא נראה לך כרגע שזה מה שיקרה
חכמים מספיק חכמים כדי לבחור בשבילך מה טוב לך - ובאמת ש..."יהיה בסדר"

יפה אמר ערן את דברי הרמב"ם לגבי ההתפרדות מעול דרך ארץ
על מנת להתעלות בתורה וברוחניות
אך לגבי רוב האנשים זה לא תקף - מפני שלא כולם מסוגלים וראויים לכך
ולכן מאידך גיסא יש חובה לעבוד, ובזעת אפנו להתפרנס.

לגבי הרב כהנא ועריכת דין,
אותי לימדו שכל המושג הזה של עורך דין הוא מתועב בתורת ישראל
ולא צריך להיות שום סרסור/מתווך בין התובע/נתבע לבין השופט/ים
ולכן לא צריך להיות שום טוען/טוענת רבניים גם בבית דין של ישראל - כפי שהמצב לצערנו היום

אלא השופט בעצמו חוקר את העדים ובודק את המקרה לגופו.
מקור, פרקי אבות:
א,ח  יהודה בן טבאי ושמעון בן שטח קיבלו מהם. 
יהודה בן טבאי אומר, אל תעש עצמך כעורכי הדיינים
וכשיהיו בעלי הדין עומדין לפניך, יהיו בעיניך כרשעים;
וכשנפטרים מלפניך, יהיו בעיניך כזכאים, שקיבלו עליהן את הדין.

מההדגשות מובן כי לא קיים מושג שפל עורכי דין בישראל הקדושים
איני יודע מה עמדת הרב כהנא בנושא וזה לא הענין כרגע
« עריכה אחרונה: מרץ 13, 2009, 10:08:10 על ידי אחים באמת »

מנותק נץ וגאה בזה

• חבר(ה) בכיר(ה) של כבוד
  • *
  • Hierosolyma Victor
« להגיב #23 ב- : מרץ 13, 2009, 15:59:22 »
אתה יודע מה נץ היקר בגלל שזה נושא חשוב, אולי באמת ננתח יחדיו את הנושא הזה של השכלה, ועבודה:
חינוך של תלמוד תורה, בלי לימודי חולין:
1) חובה ללמד את הילדים תורה ולהחדירה לליבם בכל דרך (דברים, פרק ו, ז): "ושננתם לבניך ודיברת בם, בשבתך בביתך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך...".
2) ילדים ובני נוער צריכים ללמוד רק תורה, ועיקר לימודם צריך להיות הגמרא  (מסכת אבות, פרק ה', כו): "בן חמש שנים למקרא. בן עשר שנים למשנה. בן שלש עשרה למצות. בן חמש עשרה לגמרא. בן שמונה עשרה לחופה". וכן נאמר במסכת קידושין (דף ל.): "אמר רב ספרא משום ר' יהושע בן חנניה מאי דכתיב ושננתם לבנך אל תקרי ושננתם אלא ושלשתם. לעולם ישלש אדם שנותיו שליש במקרא שליש במשנה שליש בתלמוד. מי ידע כמה חיי? לא צריכא אלא ליומי". ואכן בתלמודי התורה לומדים קודם כל חומש, אחר כך משנה, ולאחר מכן (ישיבה קטנה וישיבה גדולה) גם תלמוד.
3) החינוך היהודי - אלפי שנים של תורה. לאורך כל הדורות היה ידוע החינוך התורני מגיל קטן, חינוך תורני טהור, עם החדרת האמונה, קריאה נכונה בתורה, לימוד דרך ארץ, מוסר ועבודת המידות. בארצות האיסלאם נקרא תלמוד התורה בשם "כותאב", אצל יהודי תימן הוא נקרא "כניס", ובאירופה הוא נקרא "חדר"). גם בימינו תלמודי התורה מניחים בראש ובראשונה את אהבת התורה והלימוד בראש סדר העדיפויות של התלמיד, וכן נלמדים פעולות חולין בסיסיות (כמו חשבון). החינוך היהודי הוא מן החשובים ביותר בקהילה החרדית, ועד היום מהווה את היסוד התורני. לאחר התלמוד תורה היה הבחור הולך לישיבה קטנה ולאחר מכן לישיבה גדולה. רק בחורים שנשאו היו לומדים מקצועות חולין ויוצאים לשוק העבודה. מגיל צעיר היו הבחורים חדורים באמונה, כשהתורה ממלאת את כל עולמם. מקצועות כמו היסטוריה וספרות מעולם לא היו מקובלים בישיבות, כי כל-כולם נמצאים בתורה בצורה הטובה ביותר. הדתיים הלאומיים נטשו לחלוטין את מסגרות החינוך חדורי האמונה שהיו נהוגים מזה אלפי שנים, הם נטשו את החינוך היהודי. כיום לומדים דתיים לאומיים בבתי-ספר, ומתייחסים אל הגמרא והתורה כעוד מקצועות בסדר היום. בחורים לומדים בישיבות תיכוניות, ובחורים מטבעם מעדיפים מקצועות קלים מגמרא, כמו היסטוריה או מתמטיקה. אין פלא איפוא שכל כך הרבה צעירים לאומיים עוזבים את הדת. הם פשוט מעולם לא זכו להתחנך על ברכי היהדות המקורית מדורי דורות.
4) לימוד באוניברסיטאות: דתיים לאומיים רבים יוצאים לאוניברסיטה, ומכל מקום הם לא רואים בכך פסול. והנה הלימודים הללו הוציאו אינספור צעירים מן הדת. אפילו אוניברסיטת בר-אילן מלאה פריצות, וגרוע מכך - לימודי כפירה. עד היום פנו אלי אינספור צעירים לאומיים עם שאלות כפירה מן האוניברסיטאות בהם למדו. אין להם אפילו מושגי יסוד ביהדות, והמורים מלמדים אותם הבלים ופרשנות אנטי-רבנית של ההיסטוריה היהודית. רק חברה שהיא נגועה מן היסוד מסוגלת לקדם לימודים ומוסדות חינוך מן הסוג הזה. אין פלא שאפילו הרב קוק חשש לכפירה שתתפתח באוניברסיטות בארץ (בימיו - הוא לא הכיר אפילו עשירית מזה).
5) כל גדולי הרבנים לאורך הדורות עסקו בתורה ורק בתורה, וגם אלו שעסקו במדע ורפואה - עשו זאת בלית ברירה או רק לאחר שהם מילאו כרסם בש"ס ופוסקים (ומה עוד שאת לימודיהם הם לא עשו במסגרות כפרניות המעוותות את היהדות כפי שיש בימינו). לא שמענו מעולם על רבנים ביהדות המציעים לבחורים צעירים ואנשים לא נשואים ללכת וללמוד לימודי חולין. הסכנה להתדרדרות רוחנית זועקת מאליה. גם בימינו אין מתירים הרבנים ללכת ולהשיג תארים, אלא במקרים חריגים לצורך פרנסה בלבד. אין פלא שכל גדולי הדור הם אנשים אשר עסקו רק בתורה, וכל הישיבות מושתתות רק על כך.
6) השוואה פשוטה בין מסגרות הלימוד: מנסיוני האישי אני יכול לומר את ההבדל העצום בין מסגרות לימוד חרדיות ובין מסגרות לימוד לאומיות. במסגרת הדתית לאומית יש זילזול למורים, המקצוע הכי שנוא הוא גמרא, אין כלל אהבה לתורה וגם בחורים חסרי יראת שמים מתקבלים בברכה. לעומת זאת אני רואה כיום ילדים בתלמוד תורה, אני רואה מה מלמדים אותם שם: דרך ארץ, אהבת התורה, מידות טובות, דקדוק בקריאת התורה, לימוד מדרשים על החומש. ילדים מתחילים ללמוד בתלמוד תורה מגיל שלוש שנים! אני רואה ילדים קטנים בבני-ברק קוראים חומש כמו חזנים. אין ספק שילדים חרדים הם הרבה יותר משכילים מדתיים לאומיים. בבתי ספר "ממלכתיים", רבים חשים סלידה מכל דבר שבקדושה! שיטת הלימוד החרדית היא שיטת החינוך היהודית מדורי דורות, והיא היחידה שהוכיחה את עצמה. ברגע שדתיים לאומיים ויתרו עליה, הם יצאו לחלוטין מן הקהילה היהודית-חרדית של עמנו.

חשיבות התורה יותר מכל עניין אחר בחיים:
1) בזכות התורה מתקיים העולם (ירמיהו לג, כד): "ואם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי". כך לימד גם רבי חיים מוולוז'ין (תלמידו של הגאון מוילנא) וכתב בספרו "נפש החיים" שאילולי לומדי התורה, לא היה העולם מתקיים.
2) עבודת השם היא עיקר חיי האדם: "ואהבת את ה' אלוהיך בכל לבבך, ובכל נפשך ובכל מאודך..."
3) על האדם לעסוק בתורה כל רגע מחייו: "ודיברת בם בשיבתך בדרך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך".
4) על האדם לעסוק בתורה כל יומו, והיא צריכה להיות עיקר עיסוקו (יהושע פרק א, ח): "לא ימוש ספר התורה הזה מפיך, והגית בו יומם ולילה".
5) לימוד התורה הוא מעבר לכל עניין גשמי. הרמב"ם (תלמוד תורה ג,ה): "מי שנשאו ליבו לקיים מצוה זו כראוי לה, ולהיות מוכתר בכתרה של תורה - לא יסיח דעתו לדברים אחרים, ולא ישים על ליבו שיקנה תורה עם העושר והכבוד כאחד. כך הוא דרכה של תורה: פת במלח תאכל, ועל הארץ תישן, וחיי צער תחיה, ובתורה אתה עמל.  ולא עליך כל המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין ליבטל; אבל אם הרבית תורה, הרבית שכר, והשכר, לפי הצער".
6) א-לוהים דורש רק יראת שמים ומצוות (דברים י, יב): "ועתה ישראל, מה ה' אלוהיך שואל מעימך, כי אם ליראה את ה' אלוהיך, ללכת בכל דרכיו, ולאהבה אתו, ולעבד את ה' אלוהיך בכל לבבך ובכל נפשך".

לעבוד רק כשאין ברירה אחרת:
1) דוגמה אישית מכל רבותינו: הרמב"ם התפרנס תחילה מאחיו ולמד רק תורה, כך עשו גם החפץ חיים, הגאון מוילנא, רבי חיים מוולוז'ין, הבן איש חי, וכל גדולי הדור האחרונים היו המובחר שבדור. והם בחרו לעסוק רק בתורה.
2) לימוד התורה כעיקר, והמלאכה רק כדרך אגב. הרמב"ם: (תלמוד תורה ג,ה): "שמא תאמר עד שאקבץ ממון ואחזור ואקרא, עד שאקנה מה שאני צריך ואפנה מעסקיי ואחזור ואקרא - אם תעלה מחשבה זו על ליבך, אין אתה זוכה לכתרה של תורה לעולם; אלא עשה תורתך קבע, ומלאכתך עראי, ואל תאמר לכשאפנה אשנה, שמא לא תפנה".
3) מלאכה רק בלית-ברירה. הרמב"ם (תלמוד תורה ג): "ועושה מלאכה בכל יום מעט כדי חייו - אם לא היה לו מה יאכל, ושאר יומו ולילו עוסק בתורה". במילים אחרות, אומר הרמב"ם, שמותר לאדם לעסוק במלאכה רק אם אין לו ברירה, רק כאשר כבר אין לו אוכל על שולחנו!
4) מי שלומד רק תורה הוא המובחר שבאדם. הרמב"ם (הלכות שמיטה ויובל פרק יג): "ולא שבט לוי בלבד, אלא כל איש ואיש מכל באי העולם אשר נדבה רוחו אותו והבינו מדעו להיבדל לעמוד לפני ה' לשרתו ולעובדו לדעה את ה', והלך ישר כמו שעשהו האלוהים, ופרק מעל צווארו עול החשבונות הרבים אשר ביקשו בני האדם--הרי זה נתקדש קודש קודשים, ויהיה ה' חלקו ונחלתו לעולם ולעולמי עולמים" - לשיטת הרמב"ם הלומד תורה כל היום מבלי לעבוד הוא המובחר שבאדם, קודש-קודשים!
5) בימינו יש ללמוד בלי לעבוד, והיוצא לעבוד מתקלקל באופן טבעי ברוחניות. החפץ חיים כתב במשנה ברורה (ביאור הלכה, סימן רלא) שבימינו מי שיוצא לעבוד גם מתקלקל, ולכן ראוי ללמוד כל היום תורה (אפילו אם לשם כך יתפרנס על ידי אחרים!), וכך הוא כתב: "הלא ראתה עינו הבדולח מה שכתוב בטור יורה דעה סימן רמו בבית יוסף ובב"ח ובט"ז ובש"ך ובספר ים של שלמה, ומכולם העריך למענתו וכו', אך נראה לעניות דעתי שאפילו הרמב"ם ז"ל יסכים בנדון דידן להתיר, דאין דנים אפשר משאי אפשר, וכיון שכפי צורך השעה והמקום אי אפשר לזה האיש החפץ בחיים להתקיים תלמודו בידו לזכות בו את הרבים כי אם בסיפוק צרכיו על ידי אחרים, הרי הוא ככל המון הדיינים והחכמים שהיו מקבלים שכר מתרומת הלשכה, כדגרסינן בכתובות פרק שני דייני גזירות, והרמב"ם ז"ל פסק כן בהלכות שקלים פרק ד', וזה לשונו "מגיהי ספרים בירושלים ודיינים שדנים את הגזלנים נוטלין שכרם, ואם לא הספיקו להן, אף על פי שלא רצו, מוסיפין להן כדי צורכן, להם ונשיהם ובני ביתם, ואיך יעלה על הדעת שיורה בכגון זה הרב ז"ל שיותר טוב לאדם לאחוז בסכלות וחיסרון החכמה כל ימיו שהוא גרמא לכמה נזקים ומכשולות, תלמוד המביא לידי מעשה ולמנוע טוב מבעליו, מפני היותו נהנה מאת אחיו, ועיין שם עוד מה שהאריך בזה, ולפלא על בה"ט שלא העתיק רק השאלה ולא התשובה".

שא ברכה...

צר לי לערן, אבל כרגיל אני יכול להביא שיטות נגד, זה לא סיפור גדול, אבל כהרגלך בקודש אתה פלגיאטור (בטח עוד מאמר של הרב נויגרשל) ועוד מוסיף חטא על פשע ולא כותב בשם מי המאמר באמת, אתה לא כתבת דבר במאמר הנ"ל חוץ מאשר משפט הפתיחה והסיום.
האבסולוטיזם שלך כאילו אין מקורות הלכתיים ושיטות אחרות המראים אחרת, ואתה גם לא טורח להביא ולו שיטה אחת של אנטיתזה, אומרים הכל.
אני אפילו לא צריך לענות לזה מעבר לכך.
אלוף מיל. בני פלד ז"ל